LUBĀNAS tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā 4. oktobrī pulksten 12 tiks atklāta izstāde „Trīs mājas. Arhitekte Benita Bērziņa”.
– Izstāde parāda dažas raksturīgas šķautnes arhitektes Benitas Bērziņas (1953-2021) radošajā mūžā. Benita Bērziņa, dz. Rubule, piedzima un skolā gāja Lubānā, vēlāk mācījās Rīgas Celtniecības tehnikumā, pēc tam studēja Rīgas Politehniskajā institūtā, iegūstot arhitekta diplomu. Pēc studijām viņa īslaicīgi strādāja Rīgas Arhitektūras pārvaldē, ko drīz nomainīja kreatīva praktiskā arhitekta darbs. Tieši pēdējie 30 gadi Benitas Bērziņas radošajā mūžā bija inovatīvi bagātākie un pilnvērtīgākie, strādājot pie plaša objektu klāsta: viesnīcām, memoriālām būvēm un pieminekļiem, mājokļu, biroju, tirdzniecības, rūpniecības un lauksaimniecības ēku un arī mēbeļu risinājumiem, ko neiespējami demonstrēt vienā izstādē, – informēja Ilze Kraukle, centra vadītāja. – Tādēļ izstāde rāda tikai vienu no veiksmīgākajām arhitektes radošajām izpausmēm – savrupmāju pārbūves projektus. Izstādē redzamas trīs atšķirīgu māju pārbūves – vecu pussabrukušu ūdensdzirnavu pārveide par romantisku savrupmāju, starpkaru laika lauku saimniecības dzīvojamās mājas pārbūvi un papildināšanu, dodot iespēju to saimniekiem dzīvot arī ārpus Rīgas, un padomju laiku vienstāva mājiņas paplašināšanu, radot komfortablu un skaistu vidi intelektuālā darba darītājiem. Izstādē eksponētie akvareļi, ko arhitekte radījusi vēl savu studiju laikā, paralēli viņas loģiskajam un racionālajam prātam, kas ļāvis sekmīgi risināt sarežģītus arhitektoniskus uzdevumus, demonstrē viņas talanta māksliniecisko stīgu.
30.09.2025.