No 27. augusta uzsākta ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras sākotnējā sabiedriskā apspriešana SIA „DSG Karjeri” derīgo izrakteņu (smilts un smilts-grants) ieguves perspektīvajā atradnē „Smecersils” Madonas novada Lazdonas un Mārcienas pagastā. Iespējamā paredzētās darbības vieta ir Lazdonas un Mārcienas pagastā, Madonas novadā, nekustamajā īpašumā „Mežiņi”, nekustamajā īpašumā „Matiņi”, nekustamajā īpašumā „Trules 1”, nekustamajā īpašumā „Silakalns”. 10. septembrī notika sabiedriskā apspriešana par SIA „DSG Karjeri” plānoto smilts un smilts-grants ieguvi minētajos pagastos.
Tiekoties ar uzņēmuma pārstāvjiem, vietējie iedzīvotāji pauda gan bažas par iespējamo ietekmi uz vidi un dzīves kvalitāti, gan cerību, ka uzņēmums spēs piedāvāt sabiedrībai pieņemamus risinājumus.
Komentāru „Staram" sniedz Evita Zāle: – Esmu duālā situācijā, jo esmu gan pašvaldības darbinieks, gan dzīvoju nekustamā īpašumā, kas pieguļ plānotajai karjera teritorijai. Līdz ar to esmu nobažījusies un uztraukta par šo situāciju. Nav noslēpums, ka 75 hektāri ir ļoti liela platība, un norādītais izstrādes laiks ir piecdesmit gadi. Tas nozīmē, ka šajā ilgajā laika posmā darbība karjerā būs jūtama, un jāteic, ka tā ir jūtama jau šobrīd. Patlaban darbojas trīs karjeri, un dienās, kad iegriežas vēji vai kokiem nobirst lapas, karjera darbība ir vēl jo vairāk izjūtama. Tā kā karjera „izplešanās" tiek plānota arvien tuvāk mūsu mājām, saprotam, ka būsim tiešā karjera ietekmē. Vispār man šī situācija nav saprotama no teritorijas plānošanas viedokļa, jo faktiski jebkurai lauksaimniecības zemei kā papildu izmantošanas veids ir atļauta derīgo izrakteņu ieguve. Man tas šķiet nepareizi pēc būtības – ja cilvēks iegādājas nekustamo īpašumu lauku teritorijā, tad jebkurā dienā viņš var pamosties blakus esošai industriālajai zonai.
Uz sabiedriskās apspriešanas sapulci bija ieradušies trīs uzņēmuma pārstāvji. Tālāk sekos noteiktu risinājumu izstrāde, lai saprastu, kāda ir ietekme uz vidi un kā to novērst. Šī tikšanās bija iedzīvotāju iespēja izteikt savas bažas.
– Ko varējām, to arī norādījām. Sanāksmē piedalījās arī pašvaldības pārstāvji, kas ir atbildīgie speciālisti. Žēl, ka neieradās pašvaldības vadība, kas tomēr varētu būt vidutājs starp uzņēmumu un novada iedzīvotājiem, lai panāktu maksimāli optimālu risinājumu, kas būtu pieņemams gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem. Esam uzrakstījuši iesniegumu pašvaldībai un Enerģētikas un vides aģentūrai. Ceram, ka kaut kas no mūsu iesniegumā norādītā tiks sadzirdēts, piemēram, jautājums par darba laiku. Uzņēmēji norādījuši, ka atsevišķās dienās karjers strādās 24 stundas diennaktī, bet pamatā darba laiks būs 12 stundas, un tas mums nešķiet pieņemami. Ceram uz risinājumiem, ceram, ka būsim sadzirdēti un ka uzņēmēji atkāpsies no mūsu īpašumu robežām, kas mums ir ļoti būtiski. Tāpat ir ļoti vērtējami citi apstākļi – gan iespējamie riski dzeramā ūdens ieguvē piegulošajos nekustamajos īpašumos, gan aizsargājamo biotopu esamība plānotajā karjera teritorijā, gan arī tas, ka teritorija ir ainaviska, ar Smeceres silam raksturīgiem pakalniem un lejām. Sabiedriskās apspriešanas pasākumā uzņēmēji bija atsaucīgi, taču nepazūd bažas, ka patiesībā situācija izvērtīsies skarbāka, nekā tas šķita tikšanās laikā, – pauž Evita Zāle.
Pārdomās dalās arī madonietis Eduards Kuba: – Uz tikšanos ieradās apmēram divdesmit cilvēki, bet vēl daži pieslēdzās attālināti. Pašvaldību pārstāvēja tikai Nekustamā īpašuma pārvaldības un teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja Ramona Vucāne un domes deputāts Andris Dombrovskis. Tieši viņam liels paldies par aktīvo iesaisti – īpaši par jautājumu par satiksmes drošību pie karjera izbrauktuves uz ceļa Pļaviņas-Madona. Tas ir ļoti būtiski, jo smagā tehnika šeit noteikti radīs papildu riskus.
Vietējie iedzīvotāji bažījās, ka varētu izsīkt akas un avoti, kas ir galvenais dzeramā ūdens avots viensētām. Tas ir jautājums, kas prasa īpašu uzmanību. Tāpat rekultivācija – uzņēmums solīja pēc atradnes izstrādes teritoriju apmežot, kas, manuprāt, ir pareizs risinājums. Bet tiem, kas cerēja, ka tur izveidosies ezers, diemžēl nekā. Jāpiemin arī satiksmes noslodze un troksnis. Būs vairāk smagās tehnikas, līdz ar to arī vairāk trokšņa un putekļu. Tiešajiem kaimiņiem tas būs ikdienas izaicinājums. Pozitīvi, ka „DSG Karjeri" uzsvēra – viņi sadarbojas ar vietējiem uzņēmumiem, kas nozīmē darba vietas mūsu novadā, un ir atvērti sadarbībai ar pašvaldību, kā arī ar Smeceres sila sporta kompleksu. Tas dod cerību, ka uzņēmums var dot ieguldījumu plašākai attīstībai, ne tikai izstrādāt karjeru. Pēc uzņēmuma aprēķiniem, pašvaldības budžetā nākamo 50 gadu laikā „ienāktu" ap 5 miljoniem eiro. Tas ir būtisks ieguldījums, kas varētu tikt izmantots ceļiem, infrastruktūrai, skolām vai sportam.
Es šo redzu kā iespēju attīstīties pašvaldībai, bet tikai tad, ja netiks atstāti novārtā tiešie karjera kaimiņi. Viņu dzīves kvalitāte nedrīkst būt upuris pašvaldības ienākumiem. Ja uzņēmums tiešām pildīs solījumus par sadarbību, atbalstu vietējiem un rekultivāciju, ieguvēji varētu būt visi. Taču sabiedrības iesaiste ir ļoti svarīga! Šī bija tikai sākotnējā apspriešana, sekos vēl viena, kur būs sagatavots ziņojums par ietekmi uz vidi.
19.09.2025.