28. augustā Madonas novada domes kārtējās sēdes ietvaros deputāti skatīja informatīvo jautājumu par bruģakmens seguma atjaunošanu Saieta laukumā. Tas daudzviet ir izdrupis, arī flīzes ir slidenas, sevišķi ziemas periodā. Šāds segums rada bīstamus apstākļus cilvēkiem, kuri pārvietojas pa Saieta laukumu.
Madonas novada pašvaldības Centrālās administrācijas Projektu nodaļas vadītāja Klinta Galeja skaidroja: – Esošais Saieta laukuma bruģis ir sliktā stāvoklī, granīta plāksnes ir saplaisājušas un mitrā laikā kļūst slidenas, pat bīstamas gājējiem. Nākamais gads ir mūsu pilsētas simtgades gads, tāpēc vēlamies diskutēt par bruģakmens seguma nomaiņu. Sadarbībā ar projektētājiem un ainavu arhitekti Agnesi Silupu ir izstrādāts plāns, kā laukums varētu izskatīties pēc remontdarbiem. Paredzēts nomainīt bruģa segumu visā Saieta laukumā, izbūvēt pandusus virzienā uz pašvaldības ēkas ieeju, demontēt nefunkcionējošo ekrānu, pulksteni, atjaunot arī tās kāpnes, kas ir tuvāk domes ēkai. Pārrunājot plānotos darbus ar pilsētas pārvaldnieku, secināts, ka kopā ar šiem būvdarbiem varētu veikt arī ietvju seguma atjaunošanu Raiņa un Valmieras ielā.
Savukārt Agnese Silupa sīkāk pastāstīja par materiāliem: – Pie strūklakas atrašanās vietas plānots granīta plākšņu segums trīs tonalitātēs. Granīta plāksnes izvēlētas, lai izceltu laukumu, un tās ir arī kvalitatīva materiāla. Celiņiem paredzētas betona plāksnes, bet esošo stāvlaukumu iecerēts izklāt ar betona bruģakmeni. Tas mazliet „ienāks" arī betona plākšņu segumā nelielu laukumu veidolā. Detalizētāks projekta apraksts taps tuvākajā laikā. Aptuveni 1,4 kilometru garumā tiks atjaunots ietves segums Raiņa ielā gar vienu pusi posmā no Saules ielas līdz Rūpniecības ielai un Valmieras ielas posms no Vaijes ielas Saieta laukumā līdz Raiņa ielai.
Ainavu arhitekte norādīja, ka tā nebūs pārbūve, bet vienkārši seguma atjaunošana, lai Madonas simtgadi varam sagaidīt un aizvadīt ar vizuāli pievilcīgā un pienācīgā izskatā sakoptu Saieta laukumu.
Komentāru izteica arī pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris: – Ņemot vērā to, ka Saieta laukums ir mūsu novada vizītkarte un te iegriežas visi, kas brauc uz pašvaldību, tas ir jāatjauno. Pagājuši jau divdesmit gadi kopš šī laukuma izbūves, saviem spēkiem esam atjaunojuši strūklakas segumu, kas jau bija nolietojies. Laukuma bruģ-
akmens jau no pirmsākumiem, kad tika uzlikts, ir diezgan švakas kvalitātes, domāju, ka pēc gaidāmās ziemas būs palikusi tikai grants. Granīta plāksnes ir bīstamas un slidenas. Gribu vērst uzmanību uz to, ka mēs liekam akcentu ne tikai uz Saieta laukumu, bet arī uz gājēju celiņu atjaunošanu pilsētas teritorijā. Esam vairākkārt diskutējuši par to. Šobrīd viskritiskākā ir Raiņa iela; tā ir viena no centrālajām Madonas ielām, un pa to pārvietojas gan māmiņas ar bērnu ratiņiem, gan cilvēki ar invalīdu ratiņiem. Bruģakmens ir sliktā stāvoklī, tas drūp ārā, un pa tādu segumu braukt nav iespējams. Kalnainā apvidū bruģakmens izstaigāšana ir gana „populāra", un pie šāda nokrišņu apjoma, kāds bijis pēdējā laikā, ietves segums jāceļ ārā, jātaisa apakšā „pīrāgs" un jāliek par jaunu. Aicinu atbalstīt šo ierosinājumu, nevajadzētu sagaidīt to brīdi, kad situācija kļūst vēl sliktāka un cilvēki uz mums jau „rāda ar pirkstiem". Esam vērsušies pie iedzīvotājiem ar lūgumu izvirzīt savus ieteikumus, un šie ir pirmie, kas izlikti.
Guntis Ķeveris minēja, ka ir mēģināts ņemt ārā bojātos bruģakmens gabalus un to vietā likt mazlietotos no citiem objektiem, taču paceļot augšā bruģakmeni, redzams, ka tas ir ovālas formas. Secināts, ka ziemas posmā no ielas „sanestā" sāls, un arī sāls, kas tiek kaisīta uz ietvēm, bruģakmeni „saēd" no apakšas, pēc formas padarot gluži kā maizes kukulīti. Līdz ar to remonta iespēja ir praktiski neiespējama. Jāpiebilst, ka izņemt ārā veco bruģi, tad salikt atpakaļ labotās daļas un notīrīt, izmaksā dārgāk nekā to demontēt un nomainīt pret jaunu.
– Perspektīvā paredzēts mainīt arī apvedceļa ietves segumu – nevis uz bruģakmens, bet asfaltēto segumu, jo apvedceļš ir diezgan populārs gan skrituļslidotājiem, gan rollerslēpotājiem, gan riteņbraucējiem. Lai viņiem būtu iespēja pārvietoties ne tikai pa ceļa braucamo daļu, bet arī trotuāru, nākotnē iecerēts mainīt segumu, – piebilda Guntis Ķeveris.
Šis jautājums nav skatīts nevienā citā sēdē. Uzdevumu strādāt pie Saieta laukuma sakārtošanas domes darbinieki saņēmuši no vadības, un šobrīd tas sasniedzis augstu gatavību. Nākamgad, svinot Madonas 100. jubileju, centrālie pasākumi norisināsies tieši Saieta laukumā, un arī turpmāk tas tiek pozicionēts kā lielu pasākumu norises vieta. Agris Lungevičs uzsvēra, ka domes ēka ir vizuāli sakārtota, biznesa centrs ir renovēts, arī blakus esošā ēka atdzimst jaunā kvalitātē. Viņš Saieta laukumu nodēvēja par tādu kā „karstu kartupeli", kas izpelnījies daudz diskusiju, bet arī netika rasta iespēja šo jautājumu sakārtot.
– Ir veikta iepirkuma procedūra, zināms potenciālais būvnieks. Kopumā Saieta laukuma un abu ietvju rekonstrukcijas izmaksas ir ap pusmiljonu eiro; finanšu avots, kas varētu būt novirzāms minētajiem darbiem, ir pašvaldības prioritārais kredīts. Katru gadu pašvaldībām ir šāda kredīta iespējas. Pēdējos pāris gadus tā apjoms bijis 1,5 miljoni un līdz četriem projektiem. Šogad esam izmantojuši trīs prioritāros kredītus par kopējo summu ap pusmiljonu. Būvnieki apzinās, ka nākamā gada jūnija pirmajā nedēļā Saieta laukumam ir jābūt gatavam, – sacīja Agris Lungevičs.
Pēc ilgām diskusijām, apmainoties viedokļiem un ierosinājumiem, deputāti vienbalsīgi atbalstīja informatīvo jautājumu.
12.09.2025.