Līdz 4. oktobrim Olaines Vēstures un mākslas muzejā skatāma iedzimtā olainieša Māra Apfelberga personālizstāde “Gadskārtas”.
Izstādē izlikti mākslinieka jaunākie darbi, kas lielākoties tapuši šim notikumam. Gleznojumi apvieno koka apstrādes meistarību ar dažādām glezniecības tehnikām, radot personīgu gadskārtu redzējumu – dabas ritmu atstātajos zīmējumos un cilvēka rokas pieskārienu, kas pārtapis gleznās un dzejas rindās.
Māris kādu brīdi dzīvoja arī Cesvainē. Uz Vidzemes pusi kopā ar ģimeni viņš pārcēlās no Jūrmalas. Vispirms sāka strādāt par audzinātāju un sociālo aprūpētāju Grašu bērnu ciematā, vēlāk strādāja par pedagogu Cesvaines mūzikas un mākslas skolas mākslas nodaļā. Nu jau septiņus gadus viņš ir atpakaļ atgriezies uz dzīvi Jūrmalā. – Šobrīd netālu no Olaines palīdzu remontēt vienu simtgadīgu katoļu baznīcu, kas ir bēdīgā stāvoklī, – laikrakstam stāsta Māris.
Izstādē izliktie darbi visi ir ar garīgu vēstījumu. Jau ilgāku laiku autors raksta arī pārdomu dzeju, ko ievieto sociālajos tīklos. Šovasar Māris turklāt devās svētceļojumā uz Aglonu. – Mans svētceļojuma mērķis bija atbrīvot vietu Dievam savā dvēselē. Atraisīties no šīs zemes valgiem un gandarīt par saviem grēkiem. Svētceļojums nebija pārgājiens, izklaide vai tusiņš. Mani uzrunāja kādas svētceļnieces teiktais: "Es gribu pabūt ar sevi". Jā, mans svētceļojuma mērķis bija pabūt ar sevi Dievā, – neslēpj ceļa gājējs. – Pēdējos divus gadus uz Aglonu dodos viens, tas palīdz sastapties gan ar savām domām, gan savu vājumu, pieņemt un sadzīvot ar to.
– Ar koku darbojos pasen. Aglonas laikā man piezvanīja par personālizstādi, pēc tam divu nedēļu laikā sakārtoju darbus izstādei, – atceras autors. – Koka pamatnes jau bija iepriekš, no rīta līdz vakaram paveicu pārējo. Izstādes atklāšanā muzejā ieradās daudz cilvēku, un tā kā septembris ir Dzejas mēnesis, ir doma rīkot vēl vienu tikšanos. Dažādas meistardarbnīcas tagad taču ir modē.
09.09.2025.