No 18. līdz 23. augustam Aronas pagastā plenērs „Augusts Aronā” pulcēja kopā vairāk nekā divdesmit māksliniekus no tuvākām un tālākām malām, atsaucoties mūsu pagasta lieliskās mākslinieces Maijas Jakovičas — šī plenēra Mūzas — aicinājumam, lai sešas dienas pavadītu kopā, un kopā gleznotu.
Kāpēc plenēri ir tik īpaši? Jo šajā laikā visas pārējās lietas uz brīdi tiek noliktas maliņā un visas domas pievērstas tikai gleznām, kuras top. Un labākais ir tas, ka apkārt ir tieši tādi paši „apsēstie", ar kuriem padalīties savās izjūtās, kuri izstāsta par skaistākajām vietām un skatiem apkaimē, kuri kritisku un atzinīgu aci novērtē paveikto. Katrs strādā vairāk vai mazāk atšķīrīgi – un tas ir fantastiski, ka skaistumu var uzburt tik dažādos veidos. Bet noskaņa gaisā – brīva, nepiespiesta un radoša.
Plenērs norisinājās Lauteres apkaimē, darbībai bāzējoties ap kultūras namu, kurā vienmēr bija pieejama karsta kafija un kāds našķis. Daļa no māksliniekiem nakšņoja brīvdienu mājā „Lielie Kupri" – un izvēlējās lielāko daļu laika gleznot tur, jo nav vērts meklēt kaut kur citur to, kas jau ir acu priekšā – skaistas lauku ainavas meža ielokā. Citi savukārt bija redzami Lauterē – pie Lauteres muižas (saimnieki Agita un Laimonis viesmīlīgi izrādīja arī muižas iekštelpas), pie atjaunotā tornīša, pļavā iepretī mājām un dārziem – kur nu kurais. Daži aizbrauca līdz Kučuru dzirnavām, daži līdz Līderes pareizticīgo baznīcai, kā arī citām iedvesmojošām vietām. Bet reizi dienā – uz pusdienām – visi sapulcējās kopā pie garā pusdienu galda Lauteres kultūras namā, jo, kā saka – vismaz vienreiz dienā taču visiem kopā ir jāsanāk! Ceturtdienas vakarā mūs visus laipni pie sevis uzņēma Silvija „Lielajos Kupros". Interesanti bija dzirdēt, cik dažādi ceļi dzīves laikā māksliniekus ir veduši gleznošanas virzienā.
Nedēļas laikā tapušos darbus redzējām noslēguma pasākumā Lauteres kultūras namā 23. augusta pēcpusdienā, Zanes un Māras Imšu, kā arī Ivetas Bērziņas uzburtu melodiju ietvarā. Augustu Aronā gleznās iemūžināja Maija Jakoviča, Valērijs Baida un Ivars Veigurs no Aronas pagasta, Līga Dzene, Inga Leibuka un Maija Žube no Vestienas, Agnese Briede no Lubejas, Aigars Krigerts un Baiba Birstiņa no Madonas, Aija Gailuma no Barkavas, Ērika Dogana no Cesvaines un Olita Šlesere no Aiviekstes, Ņina Truhanova no Ogres, Madara Neikena, Atis Jākobsons, Neonilla Medvedeva un Līga Jukša no Rīgas, Egils Neihofers no Slampes, Valdis Liepa, Anita Šikure un Egils Johansons no Jaunpiebalgas. Liels prieks par kuplo un dažādo dalībnieku pulku!
Neliela daļa no plenērā tapušajiem darbiem būs apskatāma izstādē Lauteres kultūras namā. Un ir vēl kas īpašs – kopā tika radīti āra gleznojumi uz finiera saplākšņa plāksnēm, kuri tiks izvietoti parkā pie Lauteres kultūras nama, un, priecējot nama apmeklētājus un garām braucējus, atgādinās par šo skaisto mirkli reiz augustā! Uz tikšanos atkal citugad!
Plenēru organizēja biedrība „Pēdas Lauterē" ar Madonas novada pašvaldības NVO iniciatīvu projektu konkursa 2025 atbalstu, sadarbībā ar Maiju Jakoviču, Lauteres kultūras namu, Lauteres KN glezniecības studiju, brīvdienu māju „Lielie Kupri" un ar Lauteres muižas atbalstu.
02.09.2025.