Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Tikšanās ar ginekologu bez bailēm un nedrošības

ZANE BIKOVSKA

Autors • 25.08.2025.

Tikšanās ar ginekologu bez bailēm un nedrošības
Burtu lielums

Reizi gadā uzņēmums „Gedeon Richter” organizē akciju „Randiņš ar ginekologu”, piedāvājot tajā piedalīties visiem ginekologiem dažādās pilsētās, tai skaitā arī Madonā. 

Ginekoloģe LIGITA AUDŽE vienmēr atsaucas šim uzaicinājumam, jo uzskata, ka sievietēm tā ir unikāla iespēja – bez maksas ierasties uz konsultāciju un aprunāties ar speciālistu.
Ligita Audže skaidro: – Šajā gadā sadarbību piedāvāja visiem Madonas ginekologiem; atsaucības no citiem nebija, bet es labprāt piekritu. Akcija nav domāta kā klasiska pieņemšana ar izmeklējumiem, apskati vai medikamentu izrakstīšanu, bet gan kā konsultācija un iedrošināšana, lai sievietes uzdrošinātos nākt pie ginekologa, uzdotu sev svarīgus jautājumus un saņemtu atbildes. Runājam par to, kā ginekologs var palīdzēt, par kontracepciju un citām bažām, piemēram, menopauzi un tamlīdzīgi. Akcijas mērķis ir noorganizēt ar speciālistu „randiņu", lai sievietes var ar ārstu aprunāties, iepazīties un izrunāt visus jautājumus, kas rada viņas bažīgas.

Iedrošinājums jautāt atklāti
„Randiņš ar ginekologu" notiek katru gadu un, šopavasar akcija norisinājās sešās reģionālajās pilsētās – Preiļos, Madonā, Rēzeknē, Siguldā, Tukumā, Ventspilī, kā arī Rīgā. Piedāvātās vietas Madonā tika aizpildītas, lai gan pilnībā visas sievietes uz tikšanos tomēr neieradās, jo radās tehniska problēma ar vizītes atteikšanu. Brīvās vietas līdz ar to vairs nevarēja piedāvāt citām sievietēm, taču kopumā interese bija liela.
– Jaunākas meitenes, protams, visbiežāk konsultējas par kontracepcijas metodēm, lai uzzinātu, kuras no tām ir veselībai nekaitīgākas, efektīvākās. Daudz jautā arī par mēnešreizēm – kas ir normāls cikls, kad tas nostabilizējas, ko uzskatīt un ko neuzskatīt par normu. Ir meitenes, kuras domā, ka ļoti sāpīgas mēnešreizes ir normālas un tādas ir visām, lai gan patiesībā tā nemaz nav. Ir meitenes, kuras domā, ka mēnešreizēm jābūt vienmēr tieši pēc 28 dienām un, ja tā nav, viss ir slikti. Arī tā nav taisnība. Savukārt sievietēm, kurām jau ir vairāk gadu, aktuāls ir menopauzes temats – kad tā sāksies, kā tā izpaudīsies, kas ir normāli un kas nav. Ārkārtīgi bieža problēma sievietēm ap četrdesmit gadiem un vairāk ir urīna nesaturēšana – par to viņas nerunā ne ar vienu, nejautā nevienam un arī ginekologam šī problēma „jāizvelk kā ar stangām". Sievietes par to nerunā, kautrējas, uzskata to par normu un mokās. Taču arī to var izrunāt un saprast, kā ārsts var palīdzēt, – stāsta Ligita Audže.

Profilakse un atbildība
No šī gada 1. jūlija ir izmaiņas valsts apmaksātajā skrīningā. Sievietēm no 25 līdz 29 gadu vecumam to veic kā līdz šim – reizi trīs gados. Savukārt 29-69 gadus vecām sievietēm uz skrīningu jādodas reizi piecos gados. Tas tiek pamatots ar uzskatu, ka analīzes ir palikušas daudz kvalitatīvākas un, protams, arī dārgākas. Izpētīts, ka tik bieža kontrole nav vajadzīga un pietiek arī ar apskati reizi piecos gados. Taču daktere norāda uz problēmu, ka daudzas sievietes gaida uzaicinājuma vēstuli pa pastu un ļoti bieži tā arī nesagaida. Ja sievietei ir aktivizēta eadrese, uzaicinājums uz izmeklējumu nāk tikai uz šo eadresi, nevis tiek saņemts papīra formātā. Tomēr, ja sieviete nav saņēmusi vēstuli un atbilst skrīninga veikšanas vecumam, jebkuram ginekologam ir iespēja ieiet attiecīgajā programmā, sameklēt konkrētajai sievietei paredzēto vēstuli un veikt analīzi. Krūts vēža skrīninga veikšana nemainās – tas jādara no piecdesmit gadu vecuma ik pēc diviem gadiem. – Par mamogrāfiju daudzām sievietēm ir maldīgs uzskats – tā esot kaitīga, krūtis spiež, un tas esot veselībai slikti. Aparatūra ir ļoti laba, izmeklējumu veic informatīvi un labā līmenī, absolūti nav par ko uztraukties. Vēzi var atrast ļoti agrīnā stadijā pirms vēl to var sataustīt, un mamogrāfijā to var ieraudzīt. Ir sievietes, kas atbildīgi izturas pret savu veselību, un tas mani ļoti priecē. Kopumā, skatoties uz šo situāciju ar savu trīsdesmit piecu gadu darba pieredzi, varu teikt, ka sievietes kļūst atbildīgākas. Taču procentuāli sieviešu, kas izmanto valsts apmaksātās profilaktiskās pārbaudes, ir apmēram 30 %, labākajā gadījumā – 40 %, un tas ir ļoti mazs skaitlis. Diemžēl joprojām daudz sieviešu baidās vai izvairās apmeklēt ginekologu, reizēm arī kādas iepriekšējas nepatīkamas pieredzes dēļ. Tāpēc akcijas „Randiņš ar ginekologu" mērķis ir iedrošināt sievietes doties pie ginekologa. Daudzām ir aplams priekšstats, ka apskates ir sāpīgas, taču tas ir nepareizi, tā nebūt nav. Ginekologiem ļoti gribētos, lai sievietes uz konsultācijām nāktu biežāk, – uzsver ārste.
Ligita Audže arī norāda, ka apskati meitenēm veic tikai tad, kad viņas tam ir gatavas. Ir gadījumi, kad vizīte beidzas tikai ar sarunu, bet pēc pāris mēnešiem meitene atnāk emocionāli sagatavojusies, bez bailēm, un tad notiek vienošanās ar ārsti, ka apskati veiks.
– Tas nenotiek tikai tāpēc, ka mamma lika, vai tāpēc, ka vajag. Tā sen vairs nedara. Vispirms izrunājamies, izskaidrojam, kā notiks apskate. Konsultācijā aprunājamies arī par kontracepcijas un menstruāciju jautājumiem, kā arī apspriežam pat ļoti elementāras higiēnas lietas, ko dažkārt meitenes nezina, – teic daktere.

26.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px