Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Mājas kafejnīcas — vieta, kur iepazīt jaunas garšas un cilvēkus

STELLA PUTNIŅA

Autors • 19.08.2025.

Mājas kafejnīcas — vieta, kur iepazīt jaunas garšas un cilvēkus
Burtu lielums

Mājas kafejnīcu dienas apmeklētājiem ir iespēja iepazīt jaunas garšas un pat kultūras. Savukārt tiem, kuri viesus uzņem, — iepazīt dažādus cilvēkus, saliedēties kā kolektīvam un gūt enerģiju no paveiktā un viesu atsauksmēm.

Neparastums ir tas, kas mājas kafejnīcu dienās uzrunā pat atturīgākos apmeklētājus, mēs viesojāmies divās neparastās kafejnīcās – vienā ēdienreize tiek baudīta uz plosta Aiviekstes upes vidū, bet otrā – siena šķūnī uzburts garšu ceļojums uz Indiju.

Kafejnīca "Uz upes"
Kad viesojāmies Lubānas mājas kafejnīcā "Uz upes", saimniece Inese Janoviča uzsvēra: – Ideja par piedalīšanos mājas kafejnīcu dienās bija mana, un ir liels prieks, ka komanda to akceptēja. No viņiem izskanēja vēlme rīkot kafejnīcu arī nākamgad. Vakarā bijām noguruši, bet bija arī liela gandarījuma sajūta. Šodien, otrajā dienā, jau esam ļoti iestrādājušies, viss notiek raiti un pēc plāna. Mums pašiem ļoti patīk atmosfēra – ēdienreize uz ūdens. Starp nepazīstamiem cilvēkiem veidojas interesantas sarunas. Velku arī paralēles ar animācijas filmu "Straume", kuras darbība arī notiek uz ūdens. Viesiem stāstu, ka, tāpat kā filmā, mēs visi esam uz viena plosta un nekas cits neatliek, kā draudzēties.
Līdz šim visi, kas rezervējuši, ir ieradušies. Pat laikapstākļi netraucē apmeklētājus, un viesiem patīk. Mēs arī uzsveram – viesi ir mūsu ciemiņi. Sākotnēji bija doma veidot kafejnīcu tikai sestdien, bet, ņemot vērā ļoti lielo atsaucību, piedāvājām apmeklēt kafejnīcu arī svētdienā. Neskatoties uz to, tāpat nevarējām uzņemt visus interesentus.
Laša zupu katram reisam gatavojam atsevišķi, jo citādi tā zaudē savu garšu, savukārt otrais ēdiens tiek gatavots turpat uz plosta. Pirmajā kafejnīcu dienā bija ekskluzīva iespēja – viesiem gatavoja maltītes mans dēls, Rihards Janovičs, kas ir šefpavārs Smeceres krogā.
Pirmās dienas laikā uzņēmām 63 viesus – katrā reisā bija 16 cilvēki, kas ir maksimālais viesu skaits. Bija apmeklētāji no Alūksnes, Rēzeknes, Valkas, Ikšķiles, Baldones un, protams, arī novadnieki. Katrs reiss ilga aptuveni pusotru stundu.
Kad viesi sagaidīti un esam sakāpuši uz plosta, iepazīstinām ar komandu, ģimeni un kafejnīcas stāstu. Kad visi ir iekārtojušies, braucam pret straumi – viesi ēd, un es cenšos viņus izklaidēt. Kad tiek pasniegts saldais, plosta motoru izslēdzam un straume mūs nes atpakaļ.

Kafejnīca "MeirIndija"
Otras kafejnīcas, kurā ielūkojāmies, nosaukums jau vēstīja par garšām no tālas valsts – "MeirIndija". Kafejnīca ierīkota siena šķūnī, fonā skan nesteidzīga indiešu mūzika, un telpa rotāta ar dažādiem seniem priekšmetiem. Mājas kafejnīcas saimnieks Andris Seipulis laikrakstam pastāstīja: – Mēs strādājām tikai svētdienā. Šis mums bija otrais gads, kad vērām durvis mājas kafejnīcai – sākotnēji bija plānots to veidot vecajā pienotavā, kur to darījām jau iepriekš, bet augstā ūdens līmeņa dēļ tur radās problēmas vienā no telpām. Nācās diezgan strauji mainīt plānus un pārcēlām kafejnīcu uz veco siena šķūni.
Mana sieva vada valodu grupas – māca latviešu valodu cilvēkiem, kas to vēlas. Vienā no grupām bija arī indietis Pawans, un tādā veidā iepazināmies. Šogad piedāvāju viņam avantūru – kopīgi veidot mājas kafejnīcu, un viņš, daudz nedomājot, piekrita šai idejai.
Visi ēdieni tika gatavoti no tiem produktiem, kas pieejami Indijā – iegādāti specializētajos indiešu veikalos Rīgā.
Pirms ēdienu pasniegšanas pie katra galdiņa pienāca pats pavārs un izstāstīja, kādi ēdieni tiek pasniegti un kā tie pareizi jāēd. Andris Seipulis uzsvēra: – Man šķiet, ka vispatīkamākā bija iespēja gan man, gan Pawanam apmeklētājiem pastāstīt nedaudz vairāk nekā tikai pieņemt vai atnest pasūtījumus.
Dienas laikā apkalpojām aptuveni 70 cilvēkus. Visi viesi bija pieteikušies, bet ne visi laikus. Ļoti pārsteidza, ka katrs trešais apmeklētājs pie mums nāca ar ziediem vai nelielām dāvanām, pat pilnīgi sveši cilvēki.
Piedāvājām arī viktorīnu par Indiju, bet to realizējām ne visiem galdiņiem, laika trūkuma dēļ. Šķita, ka varēsim to piedāvāt visiem viesiem, bet bija cilvēki, kas pieteicās pēdējā brīdī, tādēļ grafiki mainījās. Ar dažiem apmeklētājiem esam vienojušies, ka viktorīnas jautājumus nosūtīšu elektroniski.
Lielākais ieguvums, šādi uzņemot viesus, ir pieredze. Darījām to, lai savu dzīvi padarītu vēl nedaudz krāsaināku un interesantāku. Šis ir arī veids, kā iepazīt dažādus cilvēkus, ko citādā veidā neiepazītu. Interesanta tikšanās bija ar "Plūkt" saimnieci, un esam norunājuši, ka dosimies pie viņas ciemos aplūkot tēju ražotni.

19.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px