Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Darbnespējas lapas izsniegšana

ZANE BIKOVSKA

Autors • 14.08.2025.

Burtu lielums

liecina Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums par darbnespējas lapu izsniegšanas uzraudzību un sūdzību izskatīšanu, pērn 80,4% gadījumu darbnespējas lapās klasificētais cēlonis norādīts „cits cēlonis”. Diagnozes norādīšana nav obligāta, līdz ar to nevar secināt, kādu iemeslu dēļ tās visbiežāk tiek atvērtas. Risinājums paredz, ka gadījumos, kad tiek izrakstīta darbnespējas lapa ar diagnozi „cits cēlonis”, tā vietā būtu jāparādās informācijai par diagnozes nosaukumu un kodu. Kāds ir jūsu viedoklis par šo ierosinājumu? To jautāju Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājam Vilnim Špatam un Lubānas apvienības pārvaldes vadītājam Tālim Saleniekam.

Lieka birokrātija
– Nepiekrītu šādam ierosinājumam, man tas nav saprotams. Nepamatotas diagnozes ārsti taču neraksta. Jautājums arī par to, kādas slimības katram šķiet „populāras" jeb izplatītas? – retoriski vaicā Tālis Salenieks. – Ja ir vajadzība noskaidrot, kādas ir izplatītākās saslimšanas strādājošo vidū, to iespējams izdarīt, sazinoties ar citām institūcijām, un apkopot no tām iegūto informāciju. Visu laiku runājam par to, ka valda pārāk liela birokrātija, bet paši ar vienu roku šo birokrātisko slogu it kā mazinām, bet ar otru roku liekam tik klāt. Nav skaidrs, ko dotu šāds ierosinājums, es to neatbalstu.

Nesaskata jēgu
– Dzirdēju sižetu ziņās, kur par šo jautājumu runāja. Vispirms būtu jāsaprot mērķis, kāpēc tas tiek darīts. Katram cilvēkam vienmēr var atrast, kādu diagnozi uzrakstīt, bet, ja šo „zilo lapu" atver un persona patiesībā ne ar ko neslimo, tad ko gan šāds jauninājums dos? Te daudz kas atkarīgs gan no ārstu, gan pašu pacientu godaprāta. Veselības inspekcijai, protams, ir sava darba specifika, bet man šķiet, ka šis risinājums īsti neko nemainīs, – spriež Vilnis Špats. – Ja cilvēks ir vesels, viņš dodas uz darbu un „slimības lapa" nav vajadzīga. Man šķiet, ka darba devējs elektroniskās formas darba nespējas lapās nemaz neredz diagnozi, kas darbiniekam noteikta. Agrāk, kad pastāvēja papīra formāta „zilās lapas", tur bija redzams slimošanas iemesls. No sava nespeciālista viedokļa es īsti nesaskatu lielu jēgu šādam ierosinājumam. Ja lojāls ir gan pacients, gan dakteris, lieku kontroli nevajag. Sistēmu izdomā cilvēki, un viņi arī izdomā, kā to „apiet". Ja kāds gribēs šo sistēmu „apiet", to arī izdarīs.


15.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px