Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Madonas — Vaijes sadarbība

INESE ELSIŅA

Autors • 11.08.2025.

Madonas — Vaijes sadarbība
Burtu lielums

No 23. līdz 27. jūlijam Madonas novada pašvaldība ciemos uzņēma ilggadējos draugus no sadraudzības pilsētas Kulēnas Francijā, savukārt līdz augusta sākumam Madonā viesojās sadraudzības pilsētas Vaijes (Vācija) pārstāvji.

1. augustā kopā ar vācu draugiem Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā tika atklāta franču izcelsmes mākslinieces Elietas Gijotas (Eliette Guyot) izstāde "Memento Atomi: maldīšanās apļos". Tā ir trešā personālizstāde mākslinieces karjerā.
Māksliniece savus darbus atvedusi no Vaijes, kur tie ir radīti. Izstāde aicina iegrimt zīmējumu mikropasaulēs, kur katrs punktiņš un līnija kļūst par atomu lielas, neredzamas sistēmas elpā. Izstāde muzejā būs skatāma līdz 7. septembrim.

Pašvaldību vadības uzrunas
Uzrunājot sanākušos, Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs ierosināja veidot grāmatu no abu valstu sadraudzības laikā piedzīvotā: – Draudzība starp abām mūsu pašvaldībām ilgst 35 gadu garumā. Nākotnē varam visās jomās sadarboties vēl ciešāk un gūt viens no otra jaunu pieredzi.
– Šodien jau baudījām mākslu Lubānas mākslas skolā, redzējām mākslu visā jūsu novada publiskajā telpā, un arī Madonas muzejā mākslas pulss sit ļoti spēcīgi, – vēstīja Vaijes birģermeistars Franks Zaidels (Frank Seidel), kurš Madonā ieradies pirmo reizi. – Pagājušajā gadā pie mums izstāžu zālē Ūdensdzirnavās bija latvietes Zanes Beģes -Begges un Olitas Šleseres darbu izstāde. Franču māksliniece savukārt ūdensdzirnavās savus darbus izrādīja pirms diviem gadiem. Tā kā viņa ir francūziete, varam teikt, ka šodien Madonā atklājam Eiropas līmeņa izstādi un novēlu, lai tai ir daudz apmeklētāju un daudz ziņkārīgu skatienu.

Ceļš mākslā
Elietas Gijotas (Eliette Guyot) ceļš uz mākslu bijis ilgs un līkumains- sākotnēji viņa centās izpaust dzīves skaistumu un sarežģītību caur dzeju un fotogrāfiju, līdz beidzot savos trīsdesmit gados pēc darba nevalstiskajās organizācijās un dzīves tādās leģendārās vietās kā Katmandu un Kolkāta saprata: patvērums meklējams nevis kaut kur citur, bet ar pildspalvu rokā un baltu papīra lapu priekšā. Papildus zīmēšanai viņa 2019. gadā absolvēja tekstildizaina studijas, paplašinot savu radošo darbību ar augu un ziedu motīviem – tas ir viņas jaunākais izpētes virziens.

Aplis kā ietvars
Māksliniece savā darbā apvieno zinātnisku precizitāti ar poētisku skatījumu uz pasauli – viņas radītās kompozīcijas ir kā rūpīgi uzbūvētas ar aci netveramas pasaules, kas vienlaikus šķiet gan mikroskopiskas, gan kosmiskas. Viņa zīmē ar īpašu vērību un pacietību, katru detaļu uztverot kā dzīvības vienību – atomu, kas veido lielāku veselumu. Darbos atkārtoti parādās aplis – kā simbols bezgalībai, vienotībai un klusumam. Iedvesmu viņa guvusi gan no Nepālā skatītajām mandalām, gan no dabas struktūrām un Visuma ritmiem, meklējot likumsakarības starp atoma uzbūvi un galaktiku kustību.

Daudzveidības fascinējums
– Māksla noteikti runā skaļāk par manu vācu valodu, – izstādes atklāšanā uzsvēra māksliniece. – Savu dzīvi es varētu izteikt tā: esmu dzīvojusi sešās valstīs, divpadsmit pilsētās. Esmu darījusi dažādus darbus, ikdienā runāju trīs valodās. Kāpēc to saku? Manai sirdij tuva ir daudzveidība, un tas atspoguļojas arī darbos. Jūs redzēsiet, ka man ir ne tikai viens stils, es mākslā izmantoju vairākus stilus un arī atšķirīgas tehnikas. Visvairāk sevi izsaku zīmējumā, bet arī kolāžās. Pamanīsiet, ka izstādē svarīgs ir aplis. Aplis ir nebeidzamības un vienotības simbols. Pretstatu līdzsvars, un man tā ir absolūtā forma. Savulaik dzīvoju Nepālā, kur atklāju mandalas, un arī tām ir apļa forma.

Izstādes moto skaidrojums
Izstādes moto ir "Memento atomi", un tas nāk no latīņu teiciena: "Memento mori" – "Piemini nāvi", neaizmirsti, ka esi mirstīgs.
– Atceries, ka tavs ķermenis un viss, kas ir apkārt, ir tikai atomi, kas atrodas viens otram līdzās, – aizdomājās franču māksliniece. – Tieši tā es uztveru pasauli, dzīvi, zīmējumu. Uztveru poētiski, kā daļu no lielā veseluma, kas ir starp divām bezgalībām. Starp bezgalīgi lielo un bezgalīgi mazo. Katra detaļa, katra līnija un punktiņš zīmējumā ir tas pats, kas atoms dzīvē – visa būtība un sākums, jo visu var sadalīt, visu var pārkomponēt, un attēls tāpat kā dzīvība veidojas visu sakopojot un kombinējot. Viss ir saistīts, viss mijiedarbojas, viss ir dzīvs tāpat kā mūsu draudzība. No visiem šiem tēlainajiem elementiem es veidoju, komponēju, montēju, pielāgoju, novēroju, līdzsvaroju, zīmēju precīzus attēlus – attēlus no pasaules, kas neeksistē. Zīmējums ir "Memento atomi", šī izstāde ir "Memento atomi". Kompozīcija, kas sastāv no daudzām mazām pasaulēm, kurās jūs aicinu doties pastaigā, klejot un apmaldīties tās bezgalīgajās detaļās.

12.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px