Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Valsts prezidents viesojas katastrofu pārvaldības centrā

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 04.08.2025.

Valsts prezidents viesojas katastrofu pārvaldības centrā
Burtu lielums

Jau divus mēnešus Madonas katastrofu pārvaldības centrs kļuvis par mājvietu un jauno darba bāzi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbiniekiem. Tas sniedzis plašas iespējas, tāpat nodrošina operatīvāku reaģēšanu uz ārkārtas situācijām. Dienests efektīvāk var izmantot infrastruktūru, nodrošinot glābējiem gan tehniskos resursus, gan darba telpas, kas nepieciešamas, lai nepārtraukti uzturētu gatavību operatīvai rīcībai. Šajā centrā vienkopus izvietotas telpas VUGD un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), kā arī Nodrošinājuma valsts aģentūras darbiniekiem.

31. jūlijā Madonā ieradās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ieradās Madonā un apmeklēja jauno katastrofu pārvaldības centru. Vizītes laikā prezidents iepazinās ar ikdienas darbu, operatīvajiem resursiem un gatavību reaģēt uz dažāda mēroga krīzes situācijām. Prezidenta klātbūtne apliecināja valsts augstākās amatpersonas interesi par drošības un civilās aizsardzības stiprināšanu reģionos, kā arī novērtējumu profesionāļu darbam, kuri ikdienā rūpējas par sabiedrības drošību un palīdzību ārkārtas gadījumos.
– Šis ir pirmais katastrofu pārvaldības centrs, kuru apmeklēju. Ir bijusi iespēja apmeklēt gan jaunās, gan vecās VUGD un NMPD telpas. Protams, šādi darba apstākļi, kādi ir jaunajos katastrofu pārvaldības centros, motivē strādāt. Svarīga ir ne tikai alga, bet arī apstākļi, kādos strādā. Man ir bijusi iespēja salīdzināt, kādos apstākļos pagaidām strādā ugunsdzēsēji glābēji Rīgas iecirkņos, ar šīm jaunajām telpām. Protams, būtiski saprast, kādi ir šo centru uzdevumi, funkcijas, mērķi, īpaši tagad, kad mums ir arī pieredze no kara Ukrainā. Šis apmeklējums bija vērtīgs, jo bija iespēja redzēt šo centru dzīvē un pateikt paldies sava darba profesionāļiem par to, ko viņi dara. Otrkārt, saprast lietas, kas vēl ir risināmas. Liela nozīme jauno katastrofu pārvaldības centru izveidē ir ātrākai un kvalitatīvākai atbildīgo dienestu koordinācijai. Šīs telpas tiek izmantotas, ne tikai lai uzglabātu ekipējumu, atpūstos starp izsaukumiem, operatīvi vadītu krīžu novēršanu, bet arī lai mācītos un savstarpēji sadarbotos. Ja vienā ēkā ir ugunsdzēsējs glābējs un NMPD speciālists, tad viņu savstarpējā sadarbība uzlabojas. No tā ieguvums ir mums visiem, – uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Viens no aktuālajiem jautājumiem, kas tika pārspriests vizītes laikā, skāra izmaiņas izdienas pensijā.
– Gan VUGD, gan NMPD darbinieki ir tie, kuri saņem izdienas pensiju. Tas ir pamatoti, un šīs pensijas ir jāsaņem. Pārrunājām šo jautājumu, un, manuprāt, jebkuram lēmumam un izmaiņām ir jābūt ļoti pārdomātām, un tās nedrīkst sasteigt, – pārliecību pauda prezidents. – Ir skaidrs, ka izdienas pensiju reforma ir nepieciešama. Ir ļoti daudz kategoriju, daudz nosacījumu, un tas, ka šī diskusija ir sākusies, ir ļoti labi.
– Vizītes laikā šo jautājumu pārrunājām plašākā kontekstā. Otra lieta, kas tika apspriesta, – jaunajā katastrofu pārvaldības centrā ir vairākas iestādes – gan iekšlietu sistēmas, gan veselības sistēmas iestāde. Lielākoties jautājums ir par birokrātisko pusi, domāju, ka tas veiksmīgi tiks sakārtots. Tās es nesaskatu kā nepārvaramas problēmas, – uzsvēra Edgars Rinkēvičs
Tāpat Valsts prezidents norādīja, ka darbinieki ir motivēti strādāt, jo ir gan atalgojums, gan sakārtota darba vide.
– Pirms neilga laika ļoti trūka darbinieku visā valstī. Tagad, pēc atalgojuma reformas, katastrofu pārvaldības centru izbūves, darbinieku skaits palielinās. Kā vizītes laikā noskaidroju, Madonā kolektīvs ir nokomplektēts. Būtiska nozīme ir telpām, tehniskajam nodrošinājumam, ērtai izmantošanai. Lai veiksmīgi vadītu krīžu novēršanu, nepieciešams arī pilnveidot savas zināšanas un praktiskās iemaņas. Svarīga ir arī sadarbība. Kā zināms, nereti uz izsaukumiem dodas gan ugunsdzēsēji glābēji, gan mediķi. No vienas vietas to ir ērtāk izdarīt. Līdz ar to – jo motivētāki ir dienestu darbinieki, jo ātrāk viņi spēs nonākt izsaukuma vietā, ātrāk sniegt palīdzību, – pārliecību pauda Edgars Rinkēvičs.
Valsts prezidenta vizīti jaunajā krīzes pārvaldības centrā atzinīgi vērtēja arī ugunsdzēsēji glābēji.
– Dežūrmaiņa pārrunāja pieredzi, jaunos darba apstākļus, aprīkojumu, jaunās telpas, tehnisko nodrošinājumu. Tika apspriests atalgojums, tāpat arī izdienas pensijas jautājums, – iezīmēja ugunsdzēsēji glābēji.
Taujājot, kā aizvadīti pirmie mēneši katastrofu pārvaldības centrā, Ritvars Miezāns atzina: – Salīdzinot ar iepriekšējām telpām, šeit ir vairāk darba. Joprojām norit iekārtošanās. Vēl ir jāpierod pie šīm pārmaiņām. Ikdienas darbs tiek atvieglots.
Savukārt Alekss Vaitkus papildināja: – Jaunās telpas, darba apstākļus vērtēju ļoti pozitīvi. Ir krietni ērtāki darba apstākļi. Esam pateicīgi par sakārtotu darba vidi. Telpas ir mūsdienīgas, plašas. Tehniskais nodrošinājums ir augstā līmenī. Protams, vēl nepieciešams laiks, lai pierastu pie jaunās kārtības, bet ir ļoti labi.

05.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px