Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Izstāde “Brīnumainā pasaule”

STELLA PUTNIŅA

Autors • 24.07.2025.

Izstāde “Brīnumainā pasaule”
Burtu lielums

Izstādē, kas līdz 14. septembrim apskatāma Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, var redzēt daudz laimīgās zemes mirkļu un trīs mākslinieku prasmi ieraudzīt un uzgleznot skaisto tā, lai, skatoties uz gleznām, skatītājs jūtas katrai klātesošs.

Izstādē redzami Latvijā pazīstamu mākslinieku – Alises Mediņas, Valērija Baidas un Neonillas Medvedevas – darbi, kas galvenokārt radīti eļļas glezniecības tehnikā. Izstādē katram māksliniekam ir telpa ar viņa darbiem, kā arī kopīgā zāle un zāle, kurā skatāmi mākslinieku radītie portreti.
Māksliniece Alise Mediņa laikrakstam pastāstīja: – Mums ar Valēriju un Neonillu ir radnieciska pasaules uztvere, tādēļ izstādes tapšanas laikā mums nebija nekādu konfliktu. Visi strādājam ar diezgan līdzīgiem izteiksmes līdzekļiem – ar eļļu, mīlam gleznot dabā. Pirms diviem mēnešiem man jau šķita, ka abi autori ir tik ģeniāli mākslinieki, ka es pa vidu šajā izstādē neiederos – man, kā jau radošam cilvēkam, emocijas ir mainīgas. Tā kā viņi ir ļoti gaišas personības, manas emocijas abi izturēja. Nelielos, bet, manuprāt, izstāde ir izdevusies fantastiska – reti koncentrētā veidā var redzēt tik daudz labas mākslas.
Valērijs Baida atklāja, kā mākslinieki nolēmuši veidot kopīgu izstādi: – Ar Neonillu iepazinos, kad viņa bija pusaudzes vecumā. Trīs dienas kopīgi darbojāmies, un jau tad bija redzams viņas progress. Tā nolēmām, ka viņa brauks pie manis mācīties glezniecību, sākām draudzēties. Ar Neonillu ir vienkārši sadarboties, un viņa bija ļoti laba skolniece. Kādā kopīgā izstādē, kurā bija daži Neonillas darbi, iepazīstināju ar cilvēku, kas kļuva par viņas nākamo skolotāju. Kad viņa mācījās pie manis, es nekad nelielīju meiteni, tikai pastāstīju par kļūdām, bet nākamais skolotājs Neonillu vairāk atbalstīja, uzsvēra, kas ir izdevies. Viņa ir priecīga, ka kļuvusi par labu mākslinieci, un es – ka man ir tāda skolniece, ar kuru kopā strādāju un kura šad tad arī man ko iesaka. Savukārt ar Alisi iepazinos galerijā Rīgā, kur viņa pienāca klāt un teica, ka interesējas par maniem darbiem. Izrādījās, ka viņa ir ļoti laba māksliniece. Kopīgi devāmies uz dažādiem plenēriem, līdz pirms apmēram četriem gadiem viņa man piedāvāja Liepājas muzejā veidot kopīgu izstādi, kura patiešām izdevās. To redzot, bijusī Madonas muzeja vadītāja Līvija Zepa piedāvāja Alisei izveidot personālizstādi Madonas muzejā. Alise viena baidījās un piedāvāja veidot kopīgu skati, bet manas gleznas Madonas muzejā jau nesen bija izstādītas. Pēc neilga laika Alisei radās ideja pieaicināt arī Neonillu. Liepājas izstādē nosaukums bija "Dzīve ir brīnums", bet šai izstādei – "Brīnumainā pasaule". Dzīve ir skaista, un tā turpinās, neskatoties uz to, ka problēmas vienmēr pastāv – gan sabiedrībā, gan katra cilvēka personīgajā dzīvē. Mūsdienās ir daudzas provokatīvas izstādes, kur mākslinieka panākumi un slava atkarīga ne tikai no pozitīvām, bet arī negatīvām darbībām. Mūs visus trīs ne tikai neinteresē šāda slava, bet mēs esam uz viena enerģētiskā viļņa – dzīve ir brīnišķīga.
Neonilla Medvedeva laikrakstam uzsvēra: – Manuprāt, izstāde izdevusies ļoti skaista – cerējām, ka no mūsu mākslinieku trio izdosies kaut kas interesants. Mēs visi sevi pozicionējam kā reālistiskā, impresionistiskā stila pārstāvjus. Šīs izstādes tapšana bija diezgan sarežģīts uzdevums. Šķiet, ka izdevās, lai viss izskatās gan eleganti, gan profesionāli, gan skaisti un gaiši. Ir darbi, kas speciāli gleznoti šai izstādei. Mēs kā mākslinieki gleznojam visu laiku, nedrīkst nestrādāt, jo profesionalitāte rodas strādājot. Nevar arī skaistumu ieraudzīt, ja vienu dienu glezno, bet otru neglezno. Glezniecība ir process – tas jādara visu laiku, lai rezultātā iznāktu kas patiesi skaists. Būtu liels prieks, ja bērni, jaunie mākslinieki arī atnāktu, pavērotu, mēģinātu nokopēt kādu darbu un iemācītos ko jaunu. Izstādē ir daudz, ko redzēt, tai ir plašs mērogs – gan dažādas vietas, gan gadalaiki, gan gaismas un ēnas.
Bijusī Madonas muzeja vadītāja Līvija Zepa izstādes atklāšanā akcentēja: – Šo mākslinieku darbi ir gaiši un dzīvespriecīgi. Man ir bijusi iespēja redzēt ļoti daudzas izstādes, un varu apgalvot, ka šo autoru darbi ir ļoti profesionāli.
Muzeja darbinieki pateicas visiem, kas pielikuši roku, palīdzējuši iekārtot un ļāvuši tapt šai izstādei.

25.07.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px