Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Lasītāji pauž savu viedokli

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 21.07.2025.

Lasītāji pauž savu viedokli
Burtu lielums

15. jūlija laikrakstā “Stars” lasītājiem tika piedāvāts raksts “Netīrs ceļabiedrs, skaļš reibums un sabiedriskā tolerance”. Laikraksta lasītāja dalījās savos novērojumos un piedzīvotajā, pārvietojoties ar sabiedrisko transportu.

Ikviens autobusa pasažieris ir piedzīvojis gan trokšņojošus līdzbraucējus, gan cilvēkus alkohola reibumā vai netīrus un smakojošus. Laikraksta "Stars" Facebook lapā zem raksta par sabiedrisko transportu aktīvi noritēja diskusijas. Viedokļi dalījās – kāds ieteica nebraukt ar sabiedrisko transportu, ja smakas vai skaļa uzvedība ir traucējoša, cits nosodīja šādu pasažieru uzņemšanu autobusos.
Ritvars rakstīja: – Nepatīk, nebrauc. Varbūt cilvēks reizi gadā bijis pie radiem uz jubileju un iedzēris, un nesēžas savam autiņam pie stūres dzēris. Vai tāpēc uzreiz ir dzērājs un nosodāms? Viņam ir tādas pašas tiesības izmantot sabiedrisko transportu kā tev. Nu vienīgais, cik lielā kondīcijā viņš ir un kā uzvedās. Ritvara komentāram atbildēja Ilmārs, uzsverot: – Ir iekšējie normatīvi. Ja pasažieris tiem neatbilst, viņš var ieskrieties ar visu savu jubileju. Autobusa vadītājs nevienam ar alkometru neuzmāksies un promiles nemērīs, ja cilvēks ir iedzēris, bet nav nocūkojies, runā normāli un nešūpojas (neskaidra runa un nestabila gaita jau nozīmē pamatīgu pāli), tad gan jau problēmu nebūs.
Atbildot uz vēl kādu komentāru par to, ka mums ir demokrātija un autobusos jāuzņem pilnīgi visi pasažieri, Ilmārs minēja: – Demokrātija nenozīmē – atļauts viss! Ir autopārvadātāja noteikti normatīvi, un tev kā pasažierim ir pienākums tos pildīt, un tev ir demokrātiskas tiesības to pieņemt kā faktu un respektēt, vai arī nepieņemt un braukt pālī ar riteni uz mājām. Arī šajā gadījumā nav teikts, ka viss noritēs gludi, jo arī uz koplietošanas ceļa ir savas normas, par kuru ievērošanu parūpēsies ceļu policija un nav tur nekāda "atļauts viss"!
Uz Irēnas viedokli, ka citiem pasažieriem nav jāosta smakas, Ritvars atbildot pauda: – Citiem arī tava parfimērija nav jāosta. Citreiz, sēžot blakus tādām no viņu parfimērijas ne tikai vēmiens nāk, bet arī galva sāp. Lejat to šķidrumu sev virsū ar mēru. Nav labi ne vieniem, ne otriem. Savs viedoklis bija arī Viesturam, kurš minēja, ka aizliegtu uzņemt sevi nesakopušas sievietes, kuras izlien no pritona, sapūšas ar smaržām un brauc. Līdzīgi komentēja arī Baiba: – Reāli visi runā tikai par alkohola smārdu, bet kā ir ar mūsu mīļajām, labajām smaržām?! Reizēm kāds tā sapūties, ka elpot vispār nav ko.
Kate regulāri izmanto sabiedrisko transportu un dalījās savā pieredzē: – Varu teikt droši, ka regulāri, ja neviens pat neapsēžas blakus, tad noteikti arī pēc aromāta autobusa salonā var pateikt, vai kādam bikses ir ne pirmo dienu kājās. Vai kāds pēc stiprajiem dzērieniem vizinās uz veikalu vai pie pudeles brāļiem ciemos. Bet nu tāda ir sabiedrība, katrs ar savu ES. Ja būtu izvēle, tad jau nebrauktu ar autobusu, bet ne vienmēr un ne visiem ir iespēja izvēlēties… Uz to atbildēja Līga, rakstot, ka ir izvēle, bet labprāt izmanto sabiedrisko transportu, tieši tāpēc, lai redzētu, kāda tauta apgrozās. Savā burbulī dzīvojot, var pazaudēt priekšstatu par realitāti.
Izlasot rakstu, savs viedoklis bija Gintam: – Runa šeit, es pieļauju, ir par Kārzdabas (pie Cesvaines) "braucējiem", kuriem ir gan teikts, gan nav ņemti autobusā un beigās vēl kā "pateicību" ar akmeni izdauza autobusam logu par to, ka smirdoši nav tikuši uz Madonu vai Cesvaini pēc alkohola. Nu pasakiet, lūdzu, kā vēl lai ar šādu kontingentu cīnās?
Aktīvā lasītāju iesaiste norāda, ka sabiedrībā šī ir aktuāla problēma, kuru nepieciešams risināt. SIA "Norma‑A" pārstāvji aicina pasažierus, kuri novēro situācijas, kad pasažieris alkohola reibumā / smērējošā vai smakojošā apģērbā tomēr tiek pielaisti braucienam, informēt pārvadātāju, rakstot uz e‑pastu [email protected].

22.07.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px