Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Folkloras kopas ir lieli malači”

INESE ELSIŅA

Autors • 18.07.2025.

Burtu lielums

XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos piedzīvotās emocijas, ieguldītā darba augļi mūsu atmiņās dzīvo joprojām, tādēļ “Stara” lappusēs vēl brīdi kavēsimies Madonas novadnieku vēstītajā.

Cesvaines vidusskolas folkloras kopas "Urdaviņa" dalībniekus un kopas vadītāju Baibu Putniņu sastapu Mežaparka estrādē īsi pirms uzstāšanās svētku noslēguma koncertā. Meitenes čaloja vien, un prieks no dalībniecēm plūda aumaļām.
– Kad biju bērns, man folklora un tautas rotaļas likās kaut kas eksotisks, reti redzams un dzirdams. Tieši tāpēc dziesmusvētku noslēguma koncertā iekļautais folkloras uznāciens, dziesmas un vienkārši viņu "labā dzīvošana" mums visiem šogad sagādāja lielu prieku! Folkloras kopas ir lieli, lieli malači, – uzskata kordiriģents Oskars Jeske.
Tam jāpiekrīt, jo noslēguma koncertā folkloras kopas, sadziedot ar kopkora dalībniekiem un sadejojot ar dejotājiem, ieauda atšķirīgu, ļoti autentisku un košu balsi.
– Mums šogad bija tik lielas iespējas piedalīties svētkos, ka tas nav salīdzināms ar iepriekšējo laiku, – laikrakstam atklāja Baiba Putniņa. – Pirms desmit gadiem folkloras ansambļi uzstājās tikai Vērmanes dārzā. Šovasar bija brīnišķīga pieredze ar folkloras programmu "Dindaru, dandaru", ko otrdien izdziedājām Brīvdabas muzeja zemnieku sētā. Trešdien ar rotaļu programmu uzstājāmies Brīvības laukumā. Tur bija kārtīgs lietus, bet mums bija sagādāti lietus mētelīši. Ceturtdien uzstājāmies Vērmanes dārzā – kopā ar Vidzemes augstienes folkloras kopām sniedzām priekšnesumu uz lielās skatuves un savu programmu rādījām uz mazās skatuves. Izpētot vides objektu Vērmanes dārzā, atradām arī savu ievērto pērli un šai dienā vēl aizgājām uz dančiem, kur dejojām ar daudziem ārzemniekiem. Sociālajos tīklos pēc tam parādījās video, kā "Urdaviņas" meitenes dejo rotaļu deju "Cūkas driķos".
– No rītiem gribējās pagulēt ilgāk, bet pirmajā dienā bija jāceļas piecos, noslēguma dienā – sešos; pa nedēļas vidu cēlāmies septiņos, astoņos, – vēstīja dalībnieces. – Toties katru dienu ēdām saldējumu, tas bija svētku obligāts piedzīvojums.
Folkloras kopas pārstāves svētkos uzturējās Rīgas 1. vidusskolā.
– Mums bija ideāli apstākļi – liela klase, laba virtuve. Trīspadsmit dalībniecēm un diviem skolotājiem tas likās brīnišķīgi. Trīs mūsu meitenes izvēlējās kori, tā bija viņu vēlme, – pastāstīja kopas vadītāja. – Gājienā ar skolas kori gājām visi kopā.
Ierunājoties par ēdienu, kolektīvs atbildēja, ka tas bijis garšīgs: – Mēs saimniecēm uz atvadām pat nodziedājām dziesmu "Paldies, paldies par devumiņu, Dievs jums atdos citu vasariņu ar rudziem, ar miežiem ar maziem bērniņiem", un Cēsu pūtēju orķestris saimniecēm nospēlēja savu skaņdarbu.
Ko folkloras kopa "Urdaviņa" darīs pēc svētkiem?
Enija vēstīja, ka viņai būs dzimšanas diena, vēl kāda meitene piedalīsies sporta sacensībās, bet lielākā daļa no viņām atpūtīsies, jo ir taču vasaras brīvlaiks. Rudenī kopas dalībnieces tiksies atkal un atkal ar prieku apgūs tradicionālo skaņveidi un kustību valodu, kas raksturīga tradicionālajai rotaļai un dejai.

18.07.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px