Naktī uz 11. jūliju lietus gāza aumaļām, un atkal lauku saimnieki ziņo par kārtējiem applūdušajiem tīrumiem, ceļiem un pļavu ezeriņiem.
Kalsnavas pagasta ZS "Gulbiškas" saimniece Baiba Tīdemane vērtēja: – Atrodamies tādā vietā – pie mazajām upēm, kas tek uz Vesetu, kas savukārt ūdeņus nespēj paņemt pretī. Mans vectēvs, kam ir 92 gadi un te nodzīvojis visu dzīvi, kaut ko tādu neatceras, kad ūdens no augšas tā būtu gāzies. Pie mums lija naktī no 10. uz 11. jūliju. Līdz ar to kartupeļu vagas slīkst ūdenī, vectēva dārziņš ūdenī, pie lidlauka viss kā jūra. Trakākais, ka skābbarība, kas sagatavota, arī atrodas ūdenī. Ceram uz to, ka Lauku atbalsta dienests, izprotot situāciju, neprasīs nopļaut visas platības, kur tehnika vispār nevar tikt virsū.
Reālā situācija lauksaimniecībā ir atkarīga no laikapstākļiem. Varam minēt, cik lieli nokrišņi Latvijā ir nolijuši maija beigās, jūnijā, 10. un 11. jūlijā, kas rada izņēmuma gadījumu.
Mēs labprāt sagatavotu lopbarību, ja varētu, un zāles masa ir izaugusi iespaidīga, trīsreiz lielāka nekā pagājušajā gadā. Tur, kur ir sētie zālāji, esam pļāvuši jau divas reizes, gatavojuši skābbarību. Taču, lai tiktu bioloģiski vērtīgajās pļavās, pēc lielā lietus gāziena ir jāpadomā, kad un kā to varēs izdarīt.
– Visu nakti (atkal) lija lietus, un tagad pat govīm nepieciešama peldēšanas apliecība, lai tikai nokļūtu ganībās, – Facebook vietnē raksta ZS "Gabieži" saimnieki, kas tomēr vēl nav zaudējuši spēju pajokot. Sak', ja tas turpināsies, mēs varētu pāriet no piena
lopkopības uz zivkopību.
Taču arī mazajiem zivju dīķiem ūdens tika gājis pāri, un zivis tika izskalotas pļavā.
15.07.2025.