1. jūlijā uz pirmo sēdi kopā sanāca Madonas novada pašvaldības jaunievēlētie deputāti. Sēdes galvenais uzdevums bija izskatīt jautājumu par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu. Saskaņā ar 7. jūnijā notikušo pašvaldību vēlēšanu rezultātiem Madonas novada domē ievēlēti deviņpadsmit deputāti. Desmit no viņiem pārstāv sarakstu Zaļo un Zemnieku savienība, politiskā partija „Latvijas Reģionu apvienība”, seši deputāti pārstāv sarakstu „Latvijas attīstībai”, „Politiskā partija Izaugsme”, bet trīs deputāti pārstāv sarakstu Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”—„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”.
Jaunievēlētie deputāti savas pilnvaras iegūst līdz ar pirmo domes sēdi – 1. jūliju. Jaunajā sasaukumā ievēlētie deputāti: Egils Bērziņš, Artūrs Čačka, Andris Dombrovskis, Jānis Erels, Zigfrīds Gora, Artūrs Grandāns, Gunārs Ikaunieks, Māris Justs, Sandis Kalniņš, Guntis Klikučs, Valda Kļaviņa, Agris Lungevičs, Aivis Masaļskis, Rūdolfs Medenis, Aivis Mitenieks, Māris Olte, Dace Ozoliņa, Aigars Šķēls un Gatis Teilis. Madonas novada pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Evita Zāle, kura vadīja pirmo jaunā sasaukuma sēdi, apsveica visus deputātus ar iekļūšanu domē, vēlēja veiksmi, darba sparu, izturību un enerģiju turpmāko četru gadu garumā, uzsverot, ka gaidāms atbildīgs darbs, bet vienlaikus arī norādot, ka tā ir iespēja pieņemt drosmīgus, taisnīgus, kvalitatīvus un atbildīgus lēmumus, lai padarītu novadu vēl labāku un plaukstošāku.
Pirmais sēdes darba kārtības jautājums – par Madonas novada pašvaldības iekšējo noteikumu „Kārtība, kādā noris atklāta balsošana ar vēlēšanu zīmēm" piemērošanu domes priekšsēdētāja vēlēšanu procesā un balsu skaitīšanas komisijas izveidošanu.
– Saskaņā ar Pašvaldību likuma 35. panta 2. daļu domes priekšsēdētāja ievēlēšana norisinās ar vēlēšanu zīmēm. Līdzšinējā Madonas novada pašvaldības dome 12. jūnijā ir pieņēmusi noteikumus, kas attiecīgi nosaka kārtību, kādā norisinās balsošana ar vēlēšanu zīmēm. Cita starpā šī kārtība paredz to, ka jānosaka balsu skaitīšanas komisija, kas attiecīgi saskaitīs balsis un apkopos rezultātus. Lēmumprojektā ir sagatavots priekšlikums balsošanas komisijas sastāvam – tās priekšsēdētājs ir pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs, komisijas locekles – Centrālās administrācijas juriste Gerda Kvanta un Madonas novada pašvaldības vēlēšanu komisijas sekretāre Klinta Galeja. Ir noteikts arī tas, ka šajā procesā mēs piemērojam 12. jūnijā apstiprināto kārtību, kā norisinās balsošana ar vēlēšanu zīmēm, – informēja Evita Zāle.
Otrais darba kārtības jautājums – par Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja ievēlēšanu. Pašvaldību likuma 12. pants paredz, ka domes priekšsēdētāju ievēl no domes deputātu vidus. Tiesības izvirzīt kandidātu domes priekšsēdētāja amatam ir ikvienam domes deputātam, un priekšsēdētājs tiek ievēlēts, ja par kandidātu nobalso vairāk nekā puse domes deputātu. Vienīgais, kurš izvirzīja kādu kandidatūru, bija Māris Justs. Viņš domes priekšsēdētāja amatam virzīja Agri Lungeviču, ņemot vērā gan līdzšinējā pašvaldības vadītāja sasniegumus aizvadītajās vēlēšanās un vēlētāju augsto uzticību viņam.
Pēc neilga tehniskā pārtraukuma, kura laikā balsošanas komisija sagatavoja vēlēšanu zīmes, notika domes priekšsēdētāja ievēlēšana. Katrs deputāts saņēma apzīmogotu vēlēšanu zīmi, par kuras saņemšanu parakstījās. Vēlēšanu zīmē ierakstīts viens kandidāts, attiecīgi pret viņa vārdu jāievelk krustiņš rombiņā „par" vai „pret". Vēlēšanu zīme ir nederīga, ja krustiņš ievilkts gan „par", gan „pret"; ja nav veiktas nekādas atzīmes vai arī nav skaidri saprotama vēlētāja griba un vēlēšanu zīme būs citādāk aizpildīta.
Deputāti izdarīja izvēli, un pēc tam, kad balsu skaitīšanas komisija veica rezultātu apkopošanu, tika secināts, ka ar vienbalsīgu lēmumu jeb astoņpadsmit deputātu balsīm par Madonas novada domes priekšsēdētāju ievēlēts Agris Lungevičs. (Sēdē nepiedalījās Aivis Mitenieks, jo pildīja darba pienākumus ārpus Madonas.)
Agris Lungevičs svinīgi uzrunāja kolēģus un klātesošos: – Esmu pateicīgs par atbalstu un tik lielu uzticību, es to ļoti novērtēju. Liels paldies par to. Mazliet atkāpšos atpakaļ laikā un pateikšos arī deviņdesmit sešiem kandidātiem, kuri startēja vēlēšanās Madonas novadā un vēlējās dot savu pienesumu šī novada attīstībai un izaugsmei. Tāpat paldies gandrīz 11 000 vēlētājiem, kas izdarīja savu izvēli un tādējādi deva arī savu pienesumu novada attīstībai. Protams, apsveicu visus ievēlētos deputātus, kolēģus. Šis tiešām ir misijas darbs. Vēlu mums visiem vienprātību lēmumos, bet ne vienprātību diskusijās; vēlu izaicinājumus uztvert kā iespējas kaut ko mainīt un darīt citādāk. Madonas novads (agrākais rajons) atjaunojas bijušajās robežās, bet ļoti būtisku niansi – ja savulaik šī teritorija bija divu līmeņu pašvaldība, tad tagad tā ir viena līmeņa pašvaldība ar pilnu spektru funkciju. Jāsaprot un jāapzinās, ka daudz ko var darīt centralizēti, bet katra vieta un teritorija ir svarīga. Ticu un zinu, ka visiem kopā tas mums izdosies arī nākamos četrus gadus. Būsim drosmīgi, iesim uz priekšu un darīsim!
04.07.2025.