23. maijā pulksten 16 Madonas muzeja izstāžu zālēs esam aicināti uz izstādes “Oļģerts Skuja un Madona” atklāšanu.
Izstāde būs veltīta laikraksta "Stars" kādreizējam kolēģim, novadniekam – fotogrāfam, dzejniekam, skolotājam un sabiedriski aktīvam cilvēkam – Oļģertam Skujam (attēlā). Oļģertam šogad apritētu 90 gadi.
Kā informē izstādes veidotāja, muzeja vēsturniece Gunta Strode, ekspozīcija ļaus iepazīt Oļģerta daudzšķautņaino personību. Lielāko mūža daļu aizvadot Madonā, viņš caur fotoaparāta objektīvu rūpīgi dokumentēja pilsētas un novada ikdienas dzīvi, cilvēkus, nozīmīgus sabiedriskus, politiskus, sporta un kultūras notikumus, to visu atspoguļojot laikraksta "Stars" slejās. Brīvajā laikā Oļģerts rakstīja dzeju – izdotas vairākas dzejas grāmatas: "Gribas zvaigžņu lietu" (1993), "No maniem degošiem pirkstiem" (1995), "Mūžīgā" (2000), ‘"Neskaties pulkstenī'" (2007) un "Lauskas laikā" (2015). Mūsu laikrakstā Oļģerts daudzus gadus veidoja dzejas lapu "Pieskāriens", ko tagad turpina veidot Sarmīte Radiņa. "Tepat tuvumā / tas ir – / gabaliņš dzīves: / elpā, / vārdā, / pieskārienā."
Oļģerts savulaik bija arī kaislīgs mednieks un makšķernieks, fotomākslas pamatos apmācīja jaunos censoņus.
Tā kā nākamgad Madonas pilsēta svinēs savu simtgadi, izstādē būs aplūkojamas Oļģerta Skujas fotogrāfijas par viņam tik tuvo tēmu – Madonu. Kāda izskatījās pilsēta, viņam te ierodoties no dzimtās Meirānu puses? Kā tā auga un attīstījās? Kādu caur fotoaparāta objektīvu viņš Madonu redzēja?
Izstāde būs ne vien vēsturisks, bet arī emocionāls ceļojums tiem, kas Oļģertu zināja personīgi un arī jaunajām paaudzēm, kas viņu iepazīs pirmo reizi. Ekspozīcija būs skatāma līdz 27. jūlijam.
20.05.2025.