Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Veiksmīgi aizvada mācības

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 08.05.2025.

Veiksmīgi aizvada mācības
Burtu lielums

Aprīļa izskaņā Madonas, Gulbenes un Ogres novadā norisinājās Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kopīgās mācības “Ausma 2025”, kas notika jau sesto reizi.

Šogad mācībās bija iesaistīts vēl lielāks iestāžu skaits nekā iepriekšējos gados, tas ļāva izspēlēt sarežģītākus mācību uzdevumu scenārijus. Tādējādi tika pilnveidota Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Valsts policijas sadarbība, koordinējot un organizējot cietušo evakuāciju ar vairākiem helikopteriem uz civilajām ārstniecības iestādēm. Mācības "Ausma" ir praktisks piemērs tam, kā trenēt un stiprināt dažādu institūciju savstarpēju sadarbību krīzes brīdī.
Mācībās kopumā piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku, un aktīvajā fāzē notika dažādu mācību scenāriju izspēle Ogres, Gulbenes un Madonas novadā. Mācībās piedalījās 12 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes no visas Latvijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, kā arī Valsts robežsardzes Aviācijas un speciālo operāciju pārvaldes un Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku helikopteri.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris, pulkvedis Igors Harlapenkovs par mācībām "Ausma 2025" teica: – Katrs no mums, kas esam, piemēram, militāra persona, NMPD, VUGD, Valsts policijā, Robežsardzē savā jomā esam speciālisti, profesionāļi, bet, ja skatāmies no militārā viedokļa, kaujas lauks nesastāv tikai no atsevišķiem "spēlētājiem". Kaujas lauks ir tas, ka spējam kopīgi risināt šīs problēmas, un visaptverošās valsts aizsardzības pamatprincips ir tāds, ka spējam sinhronizēt, atrisināt, sarunāties, vienkāršas lietas darīt ātri un efektīvi. Mācību laikā to trenējam. Vai mēs vienmēr būsim gatavi? Nē, nebūsim, jo katrās mācībās aizvien vairāk atrodam tās lietas, kuras bijām iepriekš piemirsuši vai nesaredzējām. Ja skatāmies uz Ukrainu, tad Ukraina arī pirmajās dienās nebija gatava nekādiem risinājumiem. Trīs gadu laikā viņi gāja cauri dažādiem procesiem, procedūrām, realitātei, un viņi atrada risinājumus. Mēs analizējam, kā rīkojas ukraiņi, ņemam vērā šo pieredzi un liekam visu kopā. Trenējamies, izspēlējam dažādus scenārijus. Vienkāršās lietas ir izpildāmas. Sarežģītais nav izpildāms. Tas ir tas, kur mums jāfokusējas. Jebkuras problēmas risinājumam jābūt vienkāršam. Lai to atrastu, ir vajadzīgas mācības un savstarpēja izpratne par lietām. Galvenais – to darīt kopā.

Veiksmīga sadarbība
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris iezīmēja, ka kaujas lauks sastāv no vairākiem "spēlētājiem". Mācības bija ļoti intensīvas, un tika izspēlētas dažādas situācijas ar daudz cietušajiem.
– Mēs ejam pareizo ceļu. Spējam risināt situācijas, kurās būtu daudz cietušo. Varam sazvanīt palīdzību NMPD un to saņemt. Spējam aiztransportēt un glābt dzīvības, – iezīmēja pulkvedis Igors Harlapenkovs. – Pašreiz ir ļoti viegli. Tomēr katras mācības parāda arī mazos trūkumus, kas ir jāpilnveido. Paldies pašvaldībām – Madonas, Gulbenes un Ogres novada pašvaldībai par to, ka viņi atbalstīja, nāca pretī, palīdzēja, atļāva izmantot infrastruktūru, nāca talkā ar saviem resursiem. Prieks par veiksmīgu sadarbību.

Mācības vērtē pozitīvi
– "Ausma" viennozīmīgi Latvijā ir liela mēroga mācības tieši mediķiem, kas strādā ar cietušo evakuāciju, sniedz palīdzību militārā apdraudējuma gadījumā. Šīs ir unikālas mācības. "Ausma" sešu gadu laikā ir vērienīgi attīstījusies. 29. aprīļa mācību izspēle bija īpaši izaicinoša, piepildīta ar dažādiem sarežģītiem un jauniem elementiem. Pirmo reizi tādā mērogā piedalījās arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un 112 dispečeri, kas pagarināja iesaistīto informācijas aprites ķēdi. Protams, situāciju izspēle izraisīja plašas diskusijas un sniedza iespēju spriest par to, kas vēl jāpilnveido. Katra reize, kad organizējam mācības, rada pieredzi. Ņemot vērā notiekošo Ukrainā un citās valstīs, varam savos plānos modelēt tās situācijas, kurām līdz šim nekad nebijām gatavojušies. Protams, varam uzrakstīt plānus, scenārijus un zināt, ka daļai no tiem esam tiešām gatavi, bet ir gana daudz situāciju, kuras nevaram uzmodelēt, pat iedomāties, – skaidroja Liene Cipule, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore. – Manuprāt, mācības ir ļoti būtiskas, lai ne tikai pārskatītu procesus, vai mums viss iet "pa ķēdi", bet arī ņemtu vērā cilvēcisko faktoru, emocijas, sajūtas par konkrēto situāciju. Tieši situācijas, kas pietuvinātas reāliem notikumiem, ir ārkārtīgi būtiskas. Gūt jaunu pieredzi un zināšanas mediķiem, kas ikdienā nestrādā zem ložu skaņām un sirēnām, bet salīdzinoši mierīgos apstākļos, ir nozīmīgi. Mediķiem ikdiena ir izaicinoša, jo rūpējamies par cilvēku dzīvību un veselību, tomēr tas viss notiek miera apstākļos un ir pavisam citādāk nekā kara laikā. Esmu pateicīga visiem, kas organizēja mācības "Ausma". Sešus gadus mēs tās atbalstām, piedalāmies, un ar katru gadu pieaug gan dalībnieku, gan elementu skaits, mācību ilgums, gan to sarežģītības pakāpe. Tas tikai rāda, ka ļoti strauji attīstāmies un augam, un katrās mācībās ieraugām, ko nepieciešams attīstīt vai pilnveidot nākamajās reizēs un kas ir vājās vietas, ko nebijām spējuši uzmodelēt uz papīra, bet ieraudzījām dzīvē. Mācības ir nozīmīgas visiem iesaistītajiem.

09.05.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px