Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Par personāla izmaksu palielinājumu

ZANE BIKOVSKA

Autors • 22.04.2025.

Par personāla izmaksu palielinājumu
Burtu lielums

Madonas novada domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas sēdē tika izskatīts jautājums par uzņēmuma SIA „Madonas namsaimnieks” personāla izmaksu palielinājumu. Bez novada domes atļaujas „Madonas namsaimnieks” nedrīkst darbiniekiem celt kopējo algu fondu. Šobrīd administrēšanai no māju apsaimniekošanas naudas tiek ņemti 15 centi plus PVN par kvadrātmetru. Pieņemot darbā jaunu darbinieku, uzņēmums necels tarifu, taču līdz ar jaunā darbinieka pieņemšanu palielinās algu fonds, un, lai uzņēmums varētu to celt, likums prasa saņemt pašvaldības atļauju un saskaņošanu.

SIA „Madonas namsaimnieks" vadītājs Oskars Janovičs ziņoja: – Iesniegums tapis, pamatojoties uz minēto likumu par valsts budžetu, ka tikai pašvaldība savām kapitālsabiedrībām var dot atļauju palielināt darba samaksu par vairāk nekā 2,6 %. Esam apkopojuši materiālus, kas šobrīd atspoguļo mūsu uzņēmuma patieso situāciju darba tirgū, samaksas līmeņus un no tām izrietošās sekas. Šobrīd vidējā bruto darba atlīdzība uzņēmumā kopā ar visām piemaksām par ārpus darba laikā veikto darbu, piemēram, mājas sapulču organizēšanu, ir 1324 eiro. Pēc pagājušajā gadā veiktās statiskas pārvaldes datiem, vidējā alga 2024. gada trešajā ceturksnī Latvijā bija 1703 eiro, kas ir par vidēji 22 % mazāka kapitālsabiedrībā. 27 % mūsu uzņēmuma darbinieku darba samaksa ir mazāka nekā 80 %. Ja atalgojums nesasniedz pat 80 % no konkrētās profesijas samaksas līmeņa, tas jau iezīmējas kā sarkanais rādījums. „Madonas namsaimnieks" ir realizējis virkni DMR (daudzdzīvokļu māju remonta projektu) programmas un DME (daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes projektu) programmas, kā arī uzlabojis un pilnveidojis atkritumu apsaimniekošanas procesu. Uzņēmums šo gadu laikā ir audzis, tai skaitā palielinājies apsaimniekojamo māju skaits. 2023. gadā pārņēmām apsaimniekošanā 6 mājas, pērn – 9, bet šogad līgumi noslēgti ar
4 māju vecākajiem. Savukārt ar 7 māju pārstāvjiem jau pieņemti līgumi par pārnākšanu pie mums. Vēl ir vesela virkne māju, kas no mūsu izņēmuma paņēmuši informatīvus materiālus par pakalpojumiem, kādus piedāvājam un to pārstāvji pieņems lēmumus attiecīgi savām vēlmēm. Papildus uzsākts arī dārzu atkritumu izvešanas pakalpojums pilsētā, kas iepriekš nebija "Madonas namsaimnieka" pienākumos, un plānojam gada beigās uzsākt dalīto atkritumu laukuma darbību Cesvainē un Lubānā, iespējams, arī Ērgļos. Pašvaldība ir saņēmusi atbalstu laukuma izbūves finansējuma piešķiršanai.
Ja darba algu fondu nepalielinās, būs ierobežots uzņēmuma piedāvājumu un pakalpojumu klāsts. Būtībā nav iespējams uzņemties vēl citu māju apsaimniekošanu, jo šobrīd jau sasniegta tā saucamā kritiskā masa. Ja vienam darbiniekam optimālais pārraugāmais māju skaits ir 35-40, tad uz divu darbinieku pleciem patlaban jau gulstas vairāk nekā 50 māju apsaimniekošana katram. Publiskajā vidē ievietots paziņojums par darbinieka meklēšanu, saņemtas arī pirmās anketas. Tāpat varētu būt apgrūtināta DMR un DME projektu realizācija, kas saistās ar papildu pienākumu veikšanu, kas neiekļaujas darbinieku pamatpienākumos. Projektiem nepieciešami iepirkumi, kas pieaugs par 17,14 %. Atšķirīgās aktivitātes pakāpēs šobrīd ir 26 daudzdzīvokļu mājas, kuru iedzīvotāji lēmuši par piedalīšanos DMR un DME programmās. 8 māju iedzīvotāji vēlas uzlabot ēku energoefektivitāti, bet pārējās 18 veicami jumtu remonti, pievienošanās siltumtrasei, iekšējo siltumtīklu izbūve. Uz visu minēto argumentu pamata Oskars Janovičs aicināja pašvaldībai lemt par atļauju veikt personāla izmaksu palielinājumu par 9,8 % virs likumā noteiktajiem 2,6 %. No 9,8 % lielāko daļu sastādītu šofera atalgojums, jo no pagājušā gada decembra tika palielināta atkritumu izvešanas tarifa likme saistībā ar šofera atalgojuma palielināšanu. Darba algas fonda palielinājumā iekļaujas arī jaunā štata darbinieka vienība ar algu.
Pēc diskusijas un vairāku deputātu uzdotajiem jautājumiem tika nobalsots par šī jautājuma virzīšanu uz finanšu komiteju. Par nobalsoja 7, pret – 0, neatturējās neviens deputāts, bet viens deputāts nenobalsoja.

22.04.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px