XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies šī gada vasarā no 5. līdz 13. jūlijam. Tajā piedalīsies arī Madonas un Varakļānu novadu kolektīvi. Kā 1. aprīlī pēc koru skates paziņoja žūrija, uz dziesmusvētkiem dosies visi 8 bērnu un jauniešu kori, kas tajā piedalījās.
Skates žūrijas sastāvā bija diriģenti Gints Ceplenieks, Māris Sirmais, Jevgeņijs Ustinskovs un VISC eksperte Antra Strikaite. Visus rezultātus apkopoja tehniskā sekretāre Agnese Dzenīte.
Pasākumā katrs koris izpildīja obligāto un divas izlozes dziesmas. Kad kori savus priekšnesumus bija beiguši, klātesošie vienojās kopīgā dziesmā – Jāzepa Vītola "Gaismas pils".
Pēc 30 minūšu ilgas žūrijas apspriedes un pirms rezultātu paziņošanas žūrijas pārstāvji veltīja pateicības un lepnuma pilnus vārdus sanākušajiem.
Gints Ceplenieks uzsvēra: – Tikām priecēti ar labi sagatavotu skates organizatorisko pusi, radošu pieteikšanu un tehnisko nodrošinājumu visās jomās. Īpaši vēlos teikt paldies un izcelt to, ka klāt bija pašvaldības pārstāvji, kas ir ļoti nozīmīgi. Šodien kori iepriecināja ar labu un bērna balsij piemērotu skanējumu, niansētu teksta artikulāciju, labu sadarbību ar koncertmeistariem un pārdomātiem priekšnesumiem. Paldies visiem skolotājiem, diriģentiem, koncertmeistariem un skolu vadītājiem. Dziesmusvētkus var piedzīvot no sirds, ja dziesmas tajos dzied no galvas. Esiet stipri – būsiet pirmie bērnu kori, kas pēdējās desmitgades laikā Mežaparka estrādē dziedās pilnvērtīgu koncertu.
Arī Māris Sirmais veltīja siltus vārdus: – Labdien, Madona un Varakļāni! No šī žūrijas sastāva es esmu vienīgais, kas kopā ar sekretāri un Antru Strikaiti esmu vērtējis korus jau kopš pirmās skates dienas, tādēļ var teikt, ka man ir visplašākais, protams, subjektīvs, bet, iespējams, arī visobjektīvākais redzējums par to, ko šodien šeit piedzīvojām. Pirmā lieta, ko vēlos uzsvērt, ir tas, ka jums ir fantastiska atmosfēra, zāle un līdzjutēji, kas, manuprāt, ir ļoti svarīgi – jūs viens otru atbalstāt, un to varēja patiešām just. Tomēr vislielākais paldies pienākas kolektīvu vadītājiem un skolotājiem, kas ar koriem strādā ikdienā. Paldies tiem, kas atspoguļo diriģenta darbu – tie esat jūs, dziedātāji! Madonas novada pašvaldība ir viena no nedaudzajām, kur redzējām tik ciešu saikni – pašvaldības pārstāvis sekoja līdzi procesam. Nevaru nepieminēt arī svarīgu faktoru, kas valstī ir nozīmīgs, tā ir katras skolas vadības attieksme. Milzīgs paldies jums, jo šobrīd Latvijā ir ļoti daudz skolu, kurās vadība uzskata, ka nevajag ne dziedāt, ne dejot, bet nodarboties ar jogu, boksu un vēl citām aktivitātēm. Paldies par latviešu kultūras atbalstīšanu! Gribu atzīmēt, ka jums ir ļoti skaisti kori – ar sakoptiem, skaistiem tērpiem. Mans lielākais pārsteigums bija Varakļānu 5.-9. klašu koris. Esmu ļoti pateicīgs diriģentei Ārijai Tumanei, kura bez jebkāda pompa, ar savu māksliniecisko šarmu un dabīgo kora vadīšanu spēja panākt, ka koris mirdz un bērni uz skatuves staro.
– Ļoti liels pārsteigums, protams, bija arī Madonas Valsts ģimnāzijas koris. Tik daudz dziedātāju, cik ir šajā korī, nav daža laba novada apvienotajā korī, – minēja Māris Sirmais. – Madonieši var būt lepni, ka skolā ir Oskars Jeske un tik daudz spējīgu cilvēku, kas veido kolektīvu. Ja man būtu jāsaka, kas ir mana ideālā Latvija, tad, paskatoties uz šo ģimnāzijas kori, varētu teikt – tāda ir mana ideālā Latvija. Paldies! Pēdējais, ko nevaru nepieminēt, ka šis ir īpaši dīvains laiks, kurā dzīvojam, laiks, kad zūd jebkāds pašsaprotams pamats zem kājām, dažkārt liekas – vai tiešām esam nonākuši līdz brīdim, kad pasaulē sāk valdīt agresīva melošana, demagoģija, spēks un vara? Šķiet, ka, braucot pa pasauli, vienīgais, kam varu uzticēties un jūtos piederīgs, ir Latvija. Saules mūžu Latvijai un saules mūžu dziesmusvētkiem!
Varakļānu vidusskolas 5.-9. klašu kora diriģente Ārija Tumane pēc rezultātu paziņošanas teica:- Sajūtas ir brīnišķīgas! Nebijām cerējuši uz tik augstu rezultātu. Mans teiciens vienmēr ir bijis "ar godu" – lai ir pieklājīgi un no sirds. Tas ir darba rezultāts. Gatavojamies svētkiem un esam apritē visu laiku. Galvenais neko nepārtraukt, tad būs rezultāts. Šobrīd visiem diriģentiem ir tik labvēlīga attieksme vienam pret otru, saskaņa un vienotas domas. Mēs viens otru atbalstām, un tas arī dod ļoti lielu spēku.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas 3.-8. klašu kora diriģente Dace Kalniņa dalījās savās emocijās: – Sajūtas ir brīnišķīgas, jo piešķirtie punkti ir necerēti augsti. Jāpiebilst, ka esam ārkārtīgi daudz strādājuši, tādēļ tie ir pelnīti. Esam ļoti, ļoti priecīgi. Šodien korī dziedāja 37 Madonas mūzikas skolas audzēkņi. Man kā diriģentei palīdz arī vokālā pedagoģe Inga Avišāne. Skatei gatavojāmies visu mācību gadu, jo jāzina ne tikai šīs trīs dziesmas, bet deviņpadsmit. Varu droši teikt, ka koris trīs ceturtdaļas dziesmu zina no galvas.
Pasākuma organizatore un Madonas bērnu un jauniešu centra direktore Alda Eglīte informēja: – Katru skati organizējot, jāņem vērā tās nolikums. Mūsu novadā ir vislielākais kolektīvu skaits. Koriem tas nav tik izteikti, bet deju skatē būs 37 kolektīvi, atšķirībā no citiem novadiem, kur to ir ievērojami mazāk. Madonas novadā kolektīvu ir visvairāk, un varam ar to lepoties. Bija liels organizatoriskais darbs, salāgojot laikus uz pašvaldības organizēto fotografēšanos, mēģinājumiem un skati. Sākām gatavoties ļoti savlaicīgi, un metodiķe Dace Sināte ar to veiksmīgi tika galā. Viens no darbiem bija, piemēram, sagādāt sponsorētos "Kāruma" biezpiena sieriņus un parūpēties, lai visiem ir ērti pasākuma laikā. Man kā Madonas bērnu un jauniešu centra direktorei, kuras uzraudzībā darbojas Madonas novada zēnu koris, kas šajā sastāvā dzied vien pirmo gadu, šķiet, ka iegūtā pirmā pakāpe ir vienkārši fantastisks sasniegums. Liels paldies Oskaram Jeskem par to, ka viņš mums ir, jo tas ir viņa nopelns. Paldies arī pašvaldībai, kas atbalstīja jaunu tērpu iegādi, lai visi kori šodien izskatītos skaisti.
Novads šī gada Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos startēs kategorijās folklora, māksla, kori, deja, drāmas teātris un improvizācijas teātris.
04.04.2025.