Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Diskutē par nekustamā īpašuma Saules ielā 11a atsavināšanu

ZANE BIKOVSKA

Autors • 03.04.2025.

Diskutē par nekustamā īpašuma Saules ielā 11a atsavināšanu
Burtu lielums

Marta pēdējās Madonas novada domes sēdes darba kārtībā tika ietverts jautājums par nekustamā īpašuma Saules ielā 11a atsavināšanu. Ēkā kādreiz darbojās iekštelpu skeitparks, bet nu jau ilgi tā stāv tukša un netiek izmantota. Laika zobs dara savu, ēka pamazām grūst un paliek par graustu, bojājot arī tuvākās apkārtnes ainavu.

Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs ziņoja: – Ir saņemts fiziskas personas iesniegums ar vēlmi atsavināt īpašumu. Pašvaldība sagatavojusi lēmumu par izsoles veikšanu, taču pamatojoties uz to, ka zeme zem ēkas atrodas uz privāta īpašnieka zemes, viņam ir pirmpirkuma tiesības uz konkrēto ēku par tirgus vērtējuma cenu. Ir saņemts arī iesniegums par pirmpirkuma tiesību izmantošanu, un pašvaldība dod iespēju zemes īpašniekam šīs tiesības izmantot. Divās komitejās, kurās jautājums iepriekš jau tika skatīts, radās diskusija par to, vai tā būs nomaksa kā izsolē, vai izmantojot pirmpirkuma tiesības un arī uzreiz samaksājot, vai arī pašvaldība var ierosināt un lemt par to, ka tā būs nomaksa uz pieciem gadiem. Tā kā uzņēmējdarbības komitejā deputāti pieņēma lēmumu par samaksu uzreiz, lemjošajā daļā paredzēts šāds mehānisms – izmantojot pirmpirkuma tiesības, notiek samaksa uzreiz. Ja šīs tiesības netiek izmantotas, varam veidot lēmumu par izsoli. Ir iesniegts priekšlikums, ka varam balsot par iespēju izmantot nomaksu piecu gadu garumā. Ja atbalstām šo priekšlikumu, iekļaujam tajā nomaksas iespēju, lai dotu zemes īpašniekam tiesības nomaksas veidā samaksāt par šo ēku un iegūt savā īpašumā piecu gadu laikā.
Sēdē piedalījās ne tikai domes deputāti, bet arī zemes īpašnieks Gunārs Riekstiņš. Viņš gan pauda savu nostāju, gan uzklausīja deputātu jautājumus un sniedza uz tiem atbildes. Andris Sakne vēlējās uzzināt, kādas ir saimnieka turpmākās ieceres attiecībā uz ēku – atstāt to kā graustu vai apsaimniekot. Otrkārt, deputāts norādīja, ka procentu maksājums ir ļoti liels, un pie jau esošajiem 18 300 eiro tas nestu klāt vēl vairākus tūkstošus, un galējā summa līdz ar to būtu aptuveni 21 000 eiro.
Zigfrīds Gora piedāvāja: – Ēku varētu izmantot sabiedrības labā, pārveidojot to par aktīvās atpūtas centru. Ir cilvēki, kas ēku sakārtotu un varētu piedāvāt izmantot to sabiedriskām aktivitātēm. Man grūti spriest, kāds liktenis piemeklēs šo māju, ja vienošanos neizdosies panākt; tā tomēr atrodas pilsētas centrā. Piekrītu, ka sakopšanā, atjaunošanā un sakārtošanā, lai telpas nākotnē izmantotu, ir vajadzīgi finansiālie līdzekļi. Ja ēkai īsti nav skaidras nākotnes, tad sarežģīti runāt par tālāko. Tas, vai tā paliks tāda kā šobrīd, ir īpašnieka ziņā, un mūsu labā griba tādā gadījumā ir pazudusi.
Sandra Maksimova painteresējās, vai īpašnieks nav apsvēris iespēju ēku izremontēt un piedāvāt īrēt, lai telpās darbotos kāds centrs vai cita iestāde, sniedzot labumu apkārtējiem. Tā kā ēka atrodas pilsētas centrā, gribētos to redzēt sakārtotu un sakoptu, ar estētisku tēlu.
Gunārs Riekstiņš sniedza savu komentāru: – Es lūdzu pašvaldībai atļauju paredzēt līgumā iespēju samaksāt noteikto summu ātrāk. Situācija ir bēdīga, ēka šobrīd ir sliktā stāvoklī, tā patiesībā pārtop graustā. Atbildot uz to, ko plānoju ar ēku iesākt turpmāk, esmu iecerējis to nostiprināt, lai apturētu no tālākas grūšanas. Varbūt sākotnēji izmantošu kā saimniecības ēku. Visus šos gadus rūpējos par tās teritoriju. Kā mēs zinām, vīzijas ne vienmēr piepildās, un jums es gribētu uzdot retorisku pretjautājumu. Vai jūs kā zemes īpašnieki būtu gatavi atdot savu īpašumu cilvēkiem, kuri uz papīra „uzlikuši" skaistas ieceres, bet tās beigu beigās tomēr nepiepildītos? Es nezīmēšu skaistu bildi jums priekšā, lai tikai aizmālētu acis. Tas ir mans īpašums un manas tiesības. Ja jums ir iespēja man palīdzēt, liels paldies, bet ja nē, tad nē. Māja brūk, slēdziens ir dots pagājušā gada vasarā. Un ēka turpina grūt; daļa sienas ir jau nobrukusi. Vēlos izbeigt piespiedu kārtā radušos situāciju ar dalīto īpašumu.
Agris Lungevičs savukārt piedāvāja, ka pašvaldība var nopirkt no Riekstiņa kunga zemes gabalu un tālāk attiecīgi rīkoties kā vienam īpašniekam gan ar ēku, gan zemi. Tad uz zemes īpašnieka zemes neatrastos sveša ēka; šāds piedāvājums nāk arī no speciālistiem. Sandra Maksimova un Kaspars Udrass pievienojās, aicinot apdomāt šo priekšlikumu, panākot vienotu redzējumu un izrunājot visus par un pret. No šī piedāvājuma Gunārs Riekstiņš atteicās, un gala lēmumā deputāti nobalsoja par pirmpirkuma tiesību izmantošanu – nomaksu termiņā uz pieciem gadiem.

04.04.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px