Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Rakstītā vārda spēks un bibliotēkas

INESE ELSIŅA

Autors • 31.03.2025.

Burtu lielums

Lai aktualizētu lasītprasmes nozīmi un bibliotēku lomu vietējo kopienu un sabiedrības attīstībā, diskutētu par to, kā digitālajā laikmetā mainās lasīšanas paradumi, 28. martā Saeimā, parlamenta Baltiešu zālē norisinājās konference “Lasīšana digitālajā laikmetā, rakstītā vārda spēks un bibliotēkas”.

Uz konferenci devās arī Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora un novada bibliotēkas direktore Imelda Saulīte.
Konferenci atklāja Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre. Pasākuma dalībniekus uzrunāja izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde un kultūras ministre Agnese Lāce.
Šogad aprit 500 gadi, kopš iespiesta pirmā grāmata latviešu valodā, un šis notikums ir kā pagrieziena punkts Latvijas vēsturē gan saistībā ar latviešu valodas un identitātes, grāmatniecības, rakstītā un drukātā vārda attīstību, gan zināšanu, ideju un inovāciju apritē un izplatībā Latvijas teritorijā.
Konference ritēja trijās daļās, pirmā no tām "Nākotnes sabiedrība – lasu, tātad esmu" tika veltīta lasīšanai kā fenomenam. Dalībnieki runāja par to, kā mūsdienu digitālajā laikmetā mainās lasīšanas paradumi, kāpēc jālasa grāmatas, kā veicināt lasīšanu, attīstīt lasītprasmi un kritisko domāšanu un ko labāk lasīt – audiogrāmatas, digitālās grāmatas vai tomēr drukāto tekstu.
Otrās daļas tēma bija "Skolu bibliotēkas – ko gaidām un sagaidām?". Tajā dalībnieki apsprieda situāciju skolu bibliotēkās – vai tā ir vieta, kur tikai izsniedz grāmatas, kā skolas var veicināt bērnu un jauniešu rakstpratības un kritiskās domāšanas attīstību un kāda ir skolu bibliotēku funkcija un loma kopējā bibliotēku tīklā un vienotajā profesionālās komunikācijas telpā.
Konferences trešā daļa "Bibliotēka kā sabiedrības attīstības veiksmes garants digitālajā laikmetā" bija veltīta bibliotēkām.
Konferenci rīkoja Saeima, Latvijas Nacionālā bibliotēka un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar akciju sabiedrības "Swedbank" izglītības fondu "AUGT". Tajā piedalījās nozares politikas eksperti un īstenotāji, izglītības un bibliotēku jomas eksperti, kā arī uzņēmēju un pašvaldību pārstāvji.

01.04.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px