Latvijā ekonomikas gāzes pedāli ir nomainījušas bremzes, kā rezultātā par algu paaugstinājumu var aizmirst daudzi valsts iestādēs strādājošie, tai skaitā Iekšlietu ministrijas struktūru darbinieki. Smagā ekonomiskā situācija aiz sevis parasti velk līdzi arī noziedzības pieaugumu.
Par šiem jautājumiem, kā arī policijas ikdienu „Stars" uz sarunu aicināja Madonas rajona policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 2. nodaļas priekšnieku un arī Madonas pilsētas policijas iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītāju AIGARU BALTRI.
– Vai pēdējā laika ekonomiskā krīze nav sekmējusi noziedzīgu nodarījumu skaita pieaugumu Madonas rajonā?
– Salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem astoņiem mēnešiem, reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits ir nedaudz palielinājies. Pagājušajā gadā reģistrēti 466 noziegumi, bet šogad – 504. Savukārt ir uzlabojies atklāto lietu procents. Šogad tie ir 50% (252) lietu iepretim pagājušā gada 41% (195). Šie procenti atbilst arī vidējiem rādītājiem valstī. Diemžēl šogad audzis ir smago noziedzīgo nodarījumu skaits – 146, kas ir par 24 vairāk nekā pērn šajā pašā laikā.
– Vai izdodas kādu no šiem noziedzīgajiem nodarījumiem novērst vēl pirms to izdarīšanas?
– Policijas iecirkņa inspektora darbs pamatu pamatos ir arī preventīvais darbs – strādāt ar cilvēkiem, lai novērstu noziegumu pastrādāšanu. Piemēram, šajās dienās notiek akcija „Drošības dienas skolās". Darbs ar jauniešiem jāuzsāk jau skolā, lai viņiem saskarsme ar policistu ir nevis tad, kad pastrādāts noziegums, bet daudz patīkamākos apstākļos. Kopumā jāsaka, ka nepilngadīgo izdarīto noziegumu skaits pirmajos astoņos šā gada mēnešos ir mazāks nekā pagājušajā gadā, attiecīgi šogad 41 noziegums pret 51 pagājušā gada pirmajos astoņos mēnešos. Jauniešu vidē šobrīd izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar alkohola lietošanu. Salīdzinoši daudz ir arī kautiņu un zādzību. Grūti pateikt, vai noziegumu veikšana ir saistīta tikai ar slikto ekonomisko situāciju. Pusaudžu vecums cilvēkam ir problemātisks, tāpēc nevar viennozīmīgi teikt, ka vienam pārkāpumā pieķertajam tas bija tikai jaunības izraisīts izgājiens, bet otrā gadījumā mēs redzam cilvēku, kurš sāk veidoties par bīstamu noziedznieku. Katrs gadījums ir individuāls.
– Izdodas rast kontaktu ar cilvēkiem, kuru labā policija strādā?
– Policijas darbā svarīgi ir prast kontaktēties ar cilvēkiem, vai tas būtu noziedznieks, vai vienkārši cilvēks uz ielas – ir jārod pareizā pieeja. Diemžēl mūsu sabiedrībā vairumā gadījumu policists tiek uzlūkots ar aizdomām vai neuzticību. Protams, lieki gaidīt pozitīvu attieksmi no cilvēka, kurš kādreiz bijis aizturēts vai apcietināts, taču arī daudzi citi cilvēki diemžēl policistā nesaskata savu tiesību aizstāvi, un tas, iespējams, ir saistīts ar negatīvu pieredzi saskarsmē ar policistiem, taču būtu jāsaprot, ka katrā publiskā vietā vai arī pie katra cilvēka policistu nav iespējams pielikt, tāpēc nav arī iespējams pilnīgi izskaust noziedzību. Policistu kritika būtu vietā, ja viņi būtu vienaldzīgi pret to, ka tiek pastrādāts noziedzīgs nodarījums, taču vienlaikus jāsaka, ka arī pašiem iedzīvotājiem vajadzētu sevi apzināties kā daļu no sabiedrības un laikus reaģēt, ja viņi redz, ka netiek ievērots likums. Mēs nevaram visur būt klāt, tāpēc kvalitatīvs policijas darbs ir saistīts ar veiksmīgu sadarbību ar iedzīvotājiem, un ne vienmēr tā ir. Līdzīgi ir arī ar plašsaziņas līdzekļiem. Bieži vien lasām kādas lietas izvērstu atspoguļojumu, taču diemžēl gandrīz vienmēr tas ir no cietušā puses, maz iedziļinoties policijas darbā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 27.09.2008.
Autore: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto