Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kur pazūd siltums — uzsākts balsojums

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 06.03.2025.

Kur pazūd siltums — uzsākts balsojums
Burtu lielums

Februāra sākumā Vidzemes plānošanas reģiona un informatīvā atbalsta punkta Vidzemes EnergoGids kampaņas “Kur pazūd siltums?” ietvaros uzsāka bezmaksas termokameras mērījumus daudzdzīvokļu ēkām Vidzemes reģionā. Mērījumi tika veikti arī Madonas un Varakļānu novados.

SIA "Varakļānu dzīvokļu komunālais uzņēmums" izmantoja iespēju un pieteica septiņas daudzdzīvokļu mājas, kurām tika veikti mērījumi. Kā norāda uzņēmumā, iegūtie attēli turpmāk tiks izmantoti, lai, organizējot kopsapulces, arī vizuāli iedzīvotājiem parādītu, kāda ir reālā situācija, cik lieli ir siltuma zudumi.
– Līdzšinējā pieredze rāda, ka iedzīvotāji īsti nav ieinteresēti veikt ēku energoefektivitātes uzlabošanu. Tas vairāk ir skaidrojams ar dzīvokļu īpašnieku neinformētību, ar to, kādi ir ieguvumi, ja ēka ir nosiltināta. Piemēram, siltumenerģijas patēriņa samazināšana, mazākas izmaksas par apkuri. Tāpat ēkas tehniskā stāvokļa uzlabošana, palielinās ēkas kalpošanas laiks, ēkas kļūst vizuāli pievilcīgākas un daudz citu ieguvumu, – iezīmēja Kristīna Timofejeva, namu pārzine. – Protams, daudzus biedē fakts, ka pieaugs izmaksas. Esam ieguvuši termokameru uzņēmumus, ar kuriem varam doties pie iedzīvotājiem un skaidrot, kāda ir reālā situācija katrai ēkai, cik lieli ir siltuma zudumi, kurās vietās visvairāk to ir. Esmu pārliecināta, ka tieši šie vizuālie materiāli raisīs labāku izpratni par reālo situāciju un liks saprast, ka ir vērts padomāt par ēkas siltināšanu.
Taujājot, cik lieli ir siltuma zudumi pārbaudītajās daudzdzīvokļu mājās, namu pārzine atzīst: – Nevar teikt, ka stāvoklis būtu ļoti kritisks, tomēr siltuma zudumi ir lieli. Aplūkojot attēlus, sarkano laukumu ir krietni vairāk nekā zaļo. Sarkanā krāsa šajā gadījumā norāda uz siltuma zudumiem. Kampaņā pieteicām septiņas mājas. Citām ēkām novadā ir malkas apkure, bet ir ēkas, kurām jau ir energoaudits vai tās ir siltinātas.

Aicina balsot par ēkām
Kā tika solīts, pēc mērījumu veikšanas attēli tika apkopoti un publicēti Vidzemes EnergoGids Facebook lapā. No 4. līdz 14. marta pulksten 12 iedzīvotāji var balsot par ēku, kurai, viņuprāt, visvairāk nepieciešams bezmaksas energoaudits. Balsot var, atzīmējot "patīk" jeb "like" pie attēliem. Māja, kas saņems visvairāk "patīk" atzīmju, iegūs pilnībā apmaksātu energoauditu. Tas palīdzēs plānot efektīvākos uzlabojumus un samazināt siltuma zudumus.
– Ēka, kas uzvarēs balsojumā, viennozīmīgi būs ieguvēja. Energoaudits ir lielisks starts ceļā uz ēkas energoefektivitāti. Tieši dokumentācija izmaksā lielu naudu, kas bieži vien attur daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, – uzskata Kristīna Timofejeva. – Ļoti pozitīvi vērtējam šo lielisko iespēju pieteikties termokameru mērījumiem. Būtisks aspekts iedzīvotājiem – iespēja to veikt bez maksas. Manuprāt, ikviens ļoti priecātos, ja šāda veida projektu būtu vairāk un iedzīvotāji varētu piedalīties, uzlabojot dzīves
apstākļus.

07.03.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px