Kā katru gadu no 18. līdz 25. janvārim pasaulē, tās ziemeļu daļā, notiek lūgšanu nedēļa par kristiešu vienotību. Dienvidu puslodē, kur šis ir atvaļinājumu laiks, lūgšanu nedēļu rīko ap Vasarsvētkiem.
Šī gada lūgšanas un pārdomas bija sagatavojuši Boses kopienas brāļi un māsas Itālijā, un to vadmotīvs bija jautājums no Jāņa evaņģēlija 11,26 – Vai tu tam tici?, pārdomājot Jēzus sarunu ar Martu pēc tam, kad Lācars, viņas brālis, jau vairākas dienas bija miris un guldīts kapā. Jēzus saka Martai: "Tavs brālis celsies augšām. Es esmu augšāmcelšanās un dzīvība, kas man tic, dzīvos, arī ja tas mirs. Un ikviens, kas dzīvo un tic man, nemirs ne mūžam! Vai tu tam tici?"
Vai tu tam tici? Tas ir jautājums, kas tiek uzdots arī katram no mums. Vai tu tici, ka Jēzus ir augšāmcelšanās un dzīvība.
Savukārt otra tēma bija Nīkajas ticības apliecības 1700 gadskārta. Šo apliecību pieņēma Nīkajas koncilā 325. gadā, un ar to kristieši sāka apliecināt savu kopīgo ticību pēc vajāšanu izbeigšanās. Ar to mēs esam aicināti apliecināt savu vienotību arī šodien. Jo ir daudz līdzības ar to tālo laiku, kad pasaulē priekšā stāvēja lielas pārmaiņas un vienīgais patvērums un cerība bija un ir Jēzus Kristus.
Madonieši piedalījās pavisam četros lūgšanu dievkalpojumos. Pirmais no tiem notika 22. janvārī Gulbenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, tajā piedalījās arī LELB Daugavpils diecēzes bīskaps Einārs Alpe, luterāņu mācītāji Ilgvars Matīss, Jānis Zvirgzdiņš, Magnuss Bengtsons, Valdis Strazdiņš un Viesturs Rikveilis, kā arī Alūksnes katoļu draudzes prāvests priesteris Ingars Stepkāns.
Dievkalpojumu Lazdonas evaņģēliski luteriskajā baznīcā 23. janvārī vadīja Valdis Strazdiņš un Viesturs Rikveilis, kā arī pērminderis Edgars Veips.
24. janvārī Kalna skolā piedalījās arī adventistu mācītājs Agris Bērziņš. Noslēgumā visi tikāmies Madonas katoļu baznīcā, kur dievkalpojumu vadīja Cesvaines katoļu baznīcas prāvests Tēvs Jānis Vīlaks OSPPE. Liels prieks būtu, ja nākamajā gadā lūgšanu nedēļā šādi dievkalpojumi varētu notikt visas astoņas dienas.
Pagājušajā nedēļā pieminējām arī notikumus 1991. gada janvārī, jo 20. datums ir barikāžu dalībnieku atceres diena. Ja atmiņā ir laiks pirms trīsdesmit un vairāk gadiem, tad redzams, ka toreiz nostiprinājās arī ekumenisms un savstarpējā sapratne starp konfesijām un baznīcām mūsu rajonā. Viens no redzamākajiem Tautas frontes dibinātājiem jau astoņdesmito gadu beigās bija toreizējais katoļu baznīcas priesteris Alberts Cimanovskis. Kad Madonā ieradās kalpot luterāņu mācītājs Viesturs Vāvere, arī viņš aktīvi iesaistījās Atmodas kustībā. Tās pasākumi notika gan muzejā, gan bibliotēkā, bet par mūsu brīvību lūdzām visās baznīcās. Jo no padomju varas represijām bija cietušas visas konfesijas.
Lai vienotības un pleca sajūta, kas mums bija toreiz, iekļaujas kopējā lūgšanā par kristiešu vienotību visā pasaulē! Jo par to lūdza arī mūsu Kungs un Pestītājs Jēzus Kristus.
31.01.2025.