Valsts asinsdonoru centrs rīko regulārus izbraukumus uz Madonas novadu, lai cilvēkiem, kuri vēlas ziedot asinis, būtu iespēja to izdarīt savā dzīvesvietā vai tuvu tai, tādējādi palīdzot smagā situācijā nonākušajiem un glābjot viņu dzīvību. Šomēnes pēdējā Donoru diena bija 23. janvārī, un kā ierasts tā notika Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā, pulcējot lielu skaitu donoru.
Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles vadītāja Ināra Čerņavska stāsta: – Madonā donori vienmēr ir ļoti atsaucīgi, par to ir liels prieks. Asinis ziedoja deviņdesmit divi donori, no tiem četri asinis ziedoja pirmo reizi. Kā jau vienmēr uzsveram, arī šoreiz gribu akcentēt, ka ļoti gaidām gados jaunākus donorus, jo viņu vidējais vecums republikā šobrīd ir trīsdesmit astoņi gadi. Katru reizi jau nevar būt ap simts donoru, jo Madona nemaz nav tik liela pilsēta, bet vidējais skaits donoru, kas mēnesī ierodas ziedot asinis, ir sešdesmit vai septiņdesmit līdz astoņdesmit. Aizvadītās nedēļas Donoru diena Madonā bija viena no lielākajām pēdējā laikā.
Sakām lielu paldies ikvienam donoram, priecājamies, ka Madonas novada iedzīvotāji ir tik atsaucīgi! Izbraukumos dodamies katru mēnesi, un vienmēr novērojam pozitīvu situāciju. Gribētos vairāk aicināt jauniešus padomāt par to, cik liela nozīme ir donoru kustībai, jo mākslīgo asiņu nav, un tieši donori ir tie, kuri spēj glābt kāda cilvēka dzīvību!
Pavaicāju Inārai Čerņavskai, vai ir nepieciešamība pēc kādas konkrētas asinsgrupas, uz ko viņa atbild – tas mainās katru dienu. Tiek uzsvērts, ka sevišķi nepieciešamas ir rēzus negatīvās asinis. Universālā asinsgrupa, kas vienmēr noder ir 0 rēzus negatīvā; to vienmēr vajadzēs, un šīs grupas donori tiek aicināti ziedot. Šo asinsgrupu var izmantot neatliekamā situācijā.
Tā kā ļoti bieži visos iespējamos informācijas kanālos tiek stāstīts par to, kādi noteikumi jāievēro personām, kas grib nodot asinis, donori kļūst arvien apzinīgāki un ņem vērā visus nosacījumus. Arī Ināra Čerņavska atkārtoti atgādina, ka drošas asinis ir tiem cilvēkiem, kuri ir veseli un jūtas fiziski labi, kuri nav pēdējā laikā darījuši ko tādu, kas varētu likt šaubīties par asins drošumu.
– Vēlos uzsvērt, ka sievietēm asins ziedošana pieļaujama ne ātrāk kā pēc trim mēnešiem; paliek tās pašas četras reizes gadā. To mēs strikti ievērojam un aicinām sievietes ņemt to vērā. Janvārī vairāk izbraukumu pa Madonas novadu nebūs, bet februārī dosimies uz donoru dienām šādos datumos – 20. februārī Madonā, 26. februārī – Varakļānos, bet 27. februārī būsim uzņēmumā „Baltic Block", kas atrodas Sauleskalnā. Ja jāvērtē donoru aktivitāte novadā kopumā, tad jāteic, ka mazpilsētās iedzīvotāju skaits samazinās, un to mēs redzam. Par Varakļāniem savukārt akcentēšu – agrāk jaunieši tur bija aktīvāki. Tagad viņu aktivitāte ir noplakusi, bet ļoti aicinām piedomāt, cik būtiski ir ziedot asinis. Citas alternatīvas, lai glābtu dzīvības, mums nav, – norāda Ināra Čerņavska.
28.01.2025.