Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, CVK rīko reģionālos seminārus pašvaldību vēlēšanu komisijām.
Jau pirmdien, 9. decembrī, tas notiks Gulbenē, kur tiksies vēlēšanu komisiju pārstāvji no Gulbenes, Madonas, Alūksnes, Balviem, Rēzeknes un Ludzas, „Staru" informē CVK sekretārs Andrejs Vaivars.
CVK šādus izglītojošus seminārus šogad rīkos dažādās mūsu valsts pilsētās, arī Līvānos, Rīgā, Kuldīgā, Valmierā, Jelgavā. Šādi semināri, kā mājaslapā skaidro CVK, tiek rīkoti, ņemot vērā, ka, sākot ar 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, Latvijā vēlēšanu rīkošanā tiek ieviesti būtiski jauninājumi.
Semināra dalībnieki tiks informēti par jaunajām vēlēšanu zīmēm jeb biļeteniem, kas tiks ieviesti, sākot ar 2025. gada pašvaldību vēlēšanām. Tiks mainīts vēlēšanu zīmju vizuālais izskats, kā arī aizpildīšanas nosacījumi. Galvenās izmaiņas skars tos vēlētājus, kuri vēlēsies kādu no kandidātiem īpaši izcelt, vai arī pret kādu no kandidātiem izvēlētajā sarakstā paust negatīvu attieksmi. Līdz šim bija pierasts, ka kandidātus, kurus konkrētais balsotājs īpaši atbalsta, varēja atzīmēt ar "+" zīmi, bet nevēlamos – vienkārši izsvītrot.
Atbilstoši jaunajam vēlēšanu zīmes modelim, līdzās katra kandidāta vārdam būs divi dažādu krāsu lauciņi, un vēlētājs varēs aizkrāsot vienu – zaļi krāsoto lauciņu, ja īpaši atbalstīs kādu kandidātu, vai arī aizkrāsot otru – sarkani krāsoto lauciņu, ja konkrētais kandidāts šķitīs nepieņemams. Šāda vēlēšanu zīmes modeļa maiņa nepieciešama, lai nodrošinātu automātisku balsu skaitīšanu turpmākajās vēlēšanās, kā arī tautas nobalsošanās. Vēlēšanu nodrošināšanai katram vēlēšanu iecirknim tiks sarūpēts skeneris, un iegādātā tehnika tiks nodota pašvaldībām.
06.12.2024.