17. oktobrī pēc Autotransporta direkcijas iniciatīvas Latvijā otro reizi tika atzīmēta “Bērniem drošas pārvietošanās diena”, aicinot ģimenes, skolas un pašvaldības no visas Latvijas piedalīties bērnu izglītošanā par drošību ceļu satiksmē. Pērn šo dienu izglītojoši un informatīvi aizvadīja vairāk nekā 40 skolās un bērnudārzos Latvijā, šogad akcijas ietvaros norisinājās 30 pasākumi. Šī diena norit informatīvās kampaņas “Mazs pasažieris — lielāka uzmanība!” ietvaros.
Pasākuma mērķis ir uzlabot bērnu zināšanas par drošu pārvietošanos sabiedriskajā transportā un ceļu satiksmē, īpaši izceļot rīcību problēmsituācijās. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati liecina, ka 2023. gadā Latvijā ceļu satiksmes negadījumos cieta 661 bērns. No tiem 41 bērns guva smagas traumas un 10 bērni zaudēja dzīvību. Šie rādītāji ir trīs reizes augstāki nekā 2021. gadā, norādot uz steidzamu nepieciešamību uzlabot sabiedrības izpratni un rīcību bērnu drošības nodrošināšanā uz ceļiem.
Aktivitātēs aicināti piedalīties visi ceļu satiksmē iesaistītie – bērni, skolotāji, vecāki, transportlīdzekļu vadītāji, policijas pārstāvji un citi pasažieri. Kopīgi jāatceras, ka katram no mums ir svarīga loma bērnu drošības veicināšanā. "Bērniem drošas pārvietošanās dienā" organizatori var rīkot dažādas aktivitātes atbilstoši bērnu vecumam, piemēram, vieslekcijas, orientēšanās sacensības, sabiedriskā transporta izmēģinājuma braucienus, izglītojošas pastaigas, zibakcijas un tematiskas radošās darbnīcas.
Jau otro gadu akcijā iesaistās Ērgļu pirmsskolas izglītības iestāde "Pienenīte". Šogad šo dienu atbalstīja visas septiņas PII grupas, dodoties gan tālākās, gan tuvākās izzinošās ekskursijās.
PII "Pienenīte" metodiķe Lāsma Vītola iezīmē: – Šogad piedalījās visas PII grupiņas un galvenais mērķis ir pilnveidot zināšanas par ceļu satiksmi, drošību transportlīdzekļos un uz ceļiem. Diena visiem bija iespaidiem bagāta. Mums bija lieli mērķi, kas tika arī īstenoti.
Lieliska sadarbība ir izveidojusies ar Autotransporta direkciju. Saņēmām gan dažādus informatīvos materiālus, gan "Pūcīšu" grupiņa saņēma pārsteiguma balviņu. Savukārt, noslēdzot bērniem drošu pārvietošanās dienu, tapa visu grupu radošo darbu izstāde.
"Saulstariņu" grupa ar satiksmes autobusu devās uz brāļu Jurjānu memoriālo muzeju "Meņģeļi". Dažiem tā bija pirmā pieredze braukšanā ar autobusu.
Savukārt Sausnējas un Vestienas grupas bērni devās izzināt vietējās un tuvākās apkārtnes ceļus, ceļu krustojumus, ceļazīmes un kā pareizi pāriet ielai.
"Zaķēni" ar grupas skolotājām "Drošas braukšanas dienā" brauca ar satiksmes autobusu uz Podnieka namu. Savukārt "Pūcīšu" grupa devās ar autobusu no Ērgļiem uz Pļaviņām, lai pilnveidotu savas zināšanas par luksoforiem, gājēju pārejām, kā arī bija iespēja redzēt vilcienu, tādējādi noskaidrojot, kādi noteikumi jāievēro dzelzceļa tuvumā.
Ar šīm mācību ekskursijām bērni nostiprināja zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem, ceļa zīmēm un transporta līdzekļiem, kā arī guva pieredzi, kā rīkoties un uzvesties sabiedriskajā transportā. Šāds pasākums ir lielisks veids, kā no mazotnes veicināt bērnu izpratni par drošību.
Autotransporta direkcija sadarbībā ar partneriem ir sagatavojusi informatīvus materiālus ar ieteikumiem, spēlēm un testiem, kas pieejami lejupielādei vietnē ej.uz/ATD_materiali_2024. Tajos iekļauti padomi par drošību uz ceļa, pie dzelzceļa pārejām un sabiedriskajā transportā, kā arī praktiski risinājumi, kā rīkoties, ja sabiedriskajā transportā sastopat bērnu ar invaliditāti problēmsituācijā. Materiāli ietver arī interaktīvas aktivitātes, tostarp sarunu spēli "Blēņas ceļu satiksmē", ceļa zīmju izzināšanas uzdevumus un testus par drošību uz ceļa un sabiedriskajā
transportā.
25.10.2024.