Lai gan silto atvasaras dienu paliek arvien mazāk un mazāk, Madonas pilsētas īpašumu uzturēšanas dienesta darbiniekus tas nebūt neietekmē — viņi joprojām čakli un cītīgi strādā pie pilsētas uzkopšanas un sapucēšanas, lai Madona būtu pievilcīga un skatam tīkama arī drūmajā gada laikā.
Madonas novada pašvaldības ainavu arhitekte Agnese Silupa sīkāk iepazīstina ar darbiem, kas šobrīd tiek veikti pilsētā: – Egles Saieta laukumā tika nozāģētas jau pirms kāda laika. Lēmums par šādu rīcību tika pieņemts gan koku ciršanas komisijā, gan arī tika saņemts Dabas aizsardzības pārvaldes atzinums par to, ka šie koki ir uzskatāmi par bīstamiem un pastāv iespējamais vides apdraudējums; kokiem ir samazināta ainaviskā vērtība. Pasūtījām koku eksperta (arborista) vērtējumu, kurš vecajām eglēm konstatēja samazinātu vitalitāti. Ņemot vērā to, ka savulaik, atjaunojot Saieta laukumu, tika bojāta koku sakņu sistēma, egles gadu gaitā zaudēja spēkus – bija redzami sausie, nokaltušie zari un arī konstatēta nestabila sakņu sistēma. Balstoties uz atzinumiem un koku stāvokli, tika pieņemts lēmums tos nozāģēt. Konkrēti šajā pašā vietā neko jaunu nav plānots stādīt, bet, raugoties Saieta laukuma rekonstrukcijas virzienā, rīkosim metu vai skiču konkursu lakuma atjaunošanas projektam un domāsim par apstādījumu atjaunošanu vai jaunu to ierīkošanu. Pagājušajā gadā, sagaidot Ziemassvētkus, rotāta tika egle pie kinoteātra Vidzeme, un arī šogad, visticamāk, tā priecēs madoniešus svētku laikā.
Lasītāji ir pamanījuši darbošanos arī Rīgas ielā – tā ir viena no redzamākajām vietām pilsētā un līdz ar to piesaista iedzīvotāju interesi. Šajā vietā plānots iestādīt liepas un krūmus. Tas ticis ieplānots jau pagājušā gada izskaņā, ar mērķi atjaunot ielu apstādījumus un papildināt kokaugu stādījumu daudzveidību parkos un skvēros. Tas saistīts gan ar siltās vides mikroklimata uzlabošanos, gan trokšņu un putekļu piesārņojuma mazināšanu, ēnojuma radīšanu. Akcents tiek likts uz klimata neitralitāti un maksimāli integrētu ekoloģisko pieeju, saglabājot un atjaunojot zaļās zonas. Darbi Rīgas ielā varētu tikt pabeigti līdz oktobra beigām, ja tiem netraucēs laikapstākļi, vai neradīsies izmaiņas darbu organizācijā.
– Jau šajā pavasarī esam iestādījuši kokaugus Madonas pilsētas kapsētā, papildinājuši ar kokaugu stādījumiem arī Priežu kalniņu – tur iestādītas sarkanās kļavas, sarkanlapu bērzi un pagājušajā nedēļā tika iestādīti pieci priežu dižstādi. Lielizmēra stādi iedēstīti arī Mīlestības graviņā saistībā ar Meža dienu projektu – septiņi melnalkšņi un trīs macidānas vītoli. Šiem kokiem izvēlēta tā zona, kur netiks veikti būvdarbi, kas patlaban uzsākti Mīlestības graviņā. Esam piedalījušies gan Meža dienu iniciatīvās, gan Pasaules talkas dienas aktivitātēs, kā arī ilgtspējīgu pašvaldību nedēļā, kas norisinājās no 20. līdz 29. septembrim. Neskatoties uz šo iniciatīvu, mērķtiecīgi cenšamies papildināt kokaugu stādījumus, jo šobrīd laiks tam ir ļoti pateicīgs. Piebildīšu, ka arī Sarkaņu pagasta Biksērē ir iestādīti divdesmit kokaugi, tai skaitā vairāki augļukoki, kas uzlabo arī ainavisko kvalitāti, – skaidro Agnese Silupa.
Rudens ir laiks, kad tiek veikta augu izņemšana no puķudobēm, kas mūs priecēja vasarā un dobēs drīzumā tiks stādītas sīpolpuķes, kas pavasarī atkal no jauna iepriecinās iedzīvotājus. Raiņas ielas apstādījumu zonā arī paredzēta graudzāļu stādījumu veidošana zem kokiem. Sarkanās kļavas iestādītas arī Cesvaines ielā pie veikala „Mājai un dārzam" iepretim degvielas uzpildes stacijai „CircleK". Kopskaitā šajā sezonā pilsētā un novadā iestādīti būs vairāk nekā simts koki.
08.10.2024.