25. augusta pusdienlaikā Lazdonas baznīcas zvans, aicinot ļaudis uz dievkalpojumu, skanēja īpaši dzidri, jo šajā dienā tika svinēta dievnama 220 gadu jubileja. Savukārt baznīcas zvanam tika atzīmēta 100. gadskārta.
Uz dievkalpojumu pulcējās ne tikai Madonas ev. luteriskās draudzes locekļi, bet arī ciemiņi no citām draudzēm un laicīgām iestādēm. Kalpojumā piedalījās seši garīgās kārtas pārstāvji – Daugavpils diecēzes bīskaps Einārs Alpe, Liepājas diecēzes bīskaps Hanss Martins Jensons, mācītāji Viesturs Rikveilis, Osvalds Miglons, Guntars Agate Paeglis un Mārtins Oters no Vācijas Dievkalpojuma sākumā, uzsverot abu jubileju nozīmību, uzrunu teica Hanss Martins Jensons, kas pirms ievēlēšanas Liepājas diecēzes bīskapa amatā sešus gadus kalpoja Madonas ev. luteriskajā draudzē un, kā pats vēlāk atzina, ne tikai aktīvi iesaistījās kalpošanā, bet, būdams zviedrs pēc tautības, mācījās no latviešiem patriotismu un ieguva arī Latvijas pilsonību. – Es kā bīskaps esmu iesvētījis vairākus zvanus, bet pirmo reizi esmu zvana simtgades jubilejā. Zvana jēga ir aicināt ļaudis uzklausīt Dieva vārdu, saņemt Svēto Sakramentu, un tas ir ļoti svarīgs aicinājums, – klātesošajiem atgādināja bīskaps. – Un mēs katrs varam uzdot sev jautājumu, kā mēs atsaucamies uz šo zvanu. Uz šo aicinājumu – aicinājumu no augšas, no Dieva Tēva.
Savukārt dievkalpojumu vadīja Daugavpils diecēzes bīskaps Einārs Alpe, kas ne tikai nesa sveicienus draudzes ļaudīm, bet aicināja ieklausīties arī Dieva vārdā un uzticīgi kalpot tam Kungam, neļaujoties laicīgās pasaules kārdinājumiem. Kalpot Viņam vienīgajam uzticīgi un no sirds: – Neviens nevar kalpot diviem kungiem – Dievam un mantai vienlaikus. Cilvēks var dziedāt divos koros, var strādāt divos darbos, mācīties divās skolās, bet neviens nevar kalpot diviem kungiem. Un ja tā, tad jānoskaidro, kas katram ir viņa Kungs. Tev pašam tas jānoskaidro. To neviens cits tavā vietā neizdarīs. Kas īsti ir tavs Kungs? – izvērtēt katram pašam sevi, rosināja bīskaps Einārs Alpe.
Dievkalpojuma laikā ticīgie saņēma arī Svēto Sakramentu, pirms tam viens otru sirsnībā sveicinot Miera sveicienā ar vārdiem: „Miers ar tevi!". Klātesošos uzrunāja arī tagadējais draudzes mācītājs Viesturs Rikveilis, aicinot atcerēties baznīcas celtniecības pirmsākumus pirms 220 gadiem – tālajā 1804. gadā, par ko ikvienam atgādina cipari pie ieejas baznīcā, piebilstot, ka jubileja ir reize, kad mēs ne tikai atskatāmies uz pagātni, bet arī metam skatu nākotnē: – Ar pateicību Dievam par to, ka te, sirmajā dievnamā joprojām var notikt dievkalpojumi, kas ka svētdienās pildās solu rindas. Atcerēsimies, ka Lazdonas baznīcas ēku ar savām rokām ir cēluši mūsu senči. Viņi to ir cēluši smagā darbā mums un mūsu bērniem, lai mums būtu un paliktu vieta, kur pielūgt un godināt Dievu, vieta, kur raudzīties pretī mūžībai. Šovasar mūsu baznīcā pēc ilgāka pārtraukuma atkal notika Daugavpils diecēzes diena, kuras moto bija „Kristus baznīcai būt!" Es varu piebilst: „Kristus baznīcai Madonā būt!" Mūžīgi mūžos!
Jubilejas reizē draudze saņēma daudz un sirsnīgus apsveikumus. Pirmām kārtām jau no Madonas iecirkņa prāvesta Viļņa Slinķa, kas pats personīgi uz svētkiem ierasties nevarēja, bet bija nosūtījis sirsnīgu apsveikumu, kuru nolasīja viņa draudzes pārstāve: „Šodien Madonas baznīcas zvans iezvanīja Pateicības dievkalpojumu par godu jūsu Dievnama 220 gadu jubilejai. Patiesi, pateicība Dievam, ka šis Viņa nams, kaut pārdzīvojis dažādus laikus, joprojām stāv stalti. Baznīcas tornis vedina cilvēkus aizdomāties par Dieva varenību un neizmērojamo žēlastību. Baznīcas zvans pasludina pasaulei Evaņģēlija priecīgo vēsti par Jēzus Kristus uzvaru pār grēku un nāvi. Ticu, ka šodien tas skanēja īpaši dzidri un braši, pulcējot Baznīcas dzīvos akmeņus, jūs, dārgie brāļi un mīļās māsas Kristū. Zvans kārtējo reizi aicināja uz tikšanos ar Dievu Viņa Svētajā Vārdā, uz tikšanos ar Jēzu – Viņa Svētajā miesas un asins sakramentā, uz tikšanos ar ticības brāļiem un māsām – sadraudzībā. To visu un daudz vairāk lai piedzīvo arī katrs no jums šajā jūsu draudzei un mūsu baznīcai nozīmīgajā dienā.
Lai Dievs jūs bagātīgi svētī! Sirsnīgi sveicu jūs jūsu draudzes nozīmīgajā jubilejā! Ilgus, ilgus gadus pastāvēt!"
Tāpat sirsnīgi sveicieni izskanēja no Madonas katoļu draudzes, no Madonas iecirkņa ev. luteriskajām draudzēm. Sveicēji bija ceļu mērojuši arī no Apes, Gaujienas, Opekalna un Gulbenes. Apsveicēju vidu bija arī novada pašvaldības un Praulienas pagasta pārstāvji, pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis" darbinieki, ar kuriem nu jau daudzus gadus ir izveidojusies cieša sadarbība.
Ar muzikāliem sveicieniem klātesošos sveica slavēšanas grupa no Svētās Vecās Ģertrūdes draudzes Sandra Ludberga vadībā. Ērģeļu pavadījumu dievkalpojumam, savukārt, spēlēja Ginta Ludberga. Par notikuma dokumentēšanu rūpējās fotogrāfs Uldis Muzikants.
Pēc dievkalpojuma ciemiņi un draudzes locekļi sirsnīgā atmosfērā vienojās sadraudzībā.
Jubileja aizvadīta. Lai Dieva svētība turpmākajās gaitās!
06.09.2024.