No 6. līdz 12 jūlijam man bija brīnišķīga iespēja būt vienai no biedrības “Sadarbības platforma” Erasmus+ projekta Nr.2023-1-LV01-KA121-ADU-000128923 mobilitātes uz Austriju brauciena dalībniecēm. Mobilitātē iegūtā pieredze ir lielisks turpinājums un papildinājums mēnesi ilgajām apmācībām, kas notika pavasarī.
Esam 11 mobilitātes brauciena dalībnieki, kas pārstāv Latvijas Kultūras vēstnieku kustību. Laikā, ko pavadām ceļā iepazīstamies, jo dalībnieku sastāvs pārstāv visdažādākās profesijas- pedagogi, jaunatnes darbinieki, dažādu kultūras biedrību pārstāvji. Braucienā esmu vienīgā pašvaldības kultūras iestādes vadītāja.
Ceļš ved cauri Lietuvai, Polijai, Čehijai, līdz nonākam brauciena galamērķī Austrijas dienviddaļā Štīrijas reģionā Feldbahā. Mūsu brauciena mērķis ir iepazīt, kā vietējie ražotāji, uzņēmēji, mākslas pārstāvji, piļu īpašnieki u.c. īsteno starpnozaru sadarbību, tā ceļot visa reģiona dzīves līmeni. Kā caur reģiona vēsturi un kultūru, tradīcijām un kultūrvēsturisko mantojumu var stāstīt par saviem ražojumiem. Štīrihes reģions, kurš savulaik bija viens no trūcīgākajiem, bet tagad plaukst un zeļ. Brauciena laikā uzzinām vietējo uzņēmēju, kultūras cilvēku un citu satikto veiksmes stāstu, kas pavada viņus ikdienas darbus darot.
Paviesojāmies mākslas galerijā „Mākslas telpa Štīrijā", kur saimnieko Zsuzsanna Szula un Josef Wurm. Galerija darbojas neilgu laiku – kopš 2022. gada, bet abi mākslinieki ir ar lielu domu par rītdienu. Viņu mērķi ir parādīt, ka visa province ir kā mākslas telpa. Štīrija – kā avangarda norises vieta. Vieta, kur jau kopš mazām dienām dot iespēju bērniem iepazīt glezniecību. Lai to varētu nodrošināt bez maksas, pieaugušajiem galerijā ir iespēja piedalīties maksas meistarklasēs, no kurām ienākumi tiek izmantoti, lai dotu iespēju bērniem gleznot, veidot daudzdimensiju mākslu bez maksas.
Tiekamies arī ar Austrijā pazīstamu mūziķi Osvaldu Šehtneru un viņa sievu Dorisu. Viņi abi dzied Grācas latviešu korī, ko vada un iedvesmo diriģente Ilze Dūmiņa-Kroja-Holcere, kura degsmi un meistarību, šķiet mantojusi no sava tēva, Dziesmu svētku virsdiriģenta Jāņa Dūmiņa. Vairākkārt viesojušies Latvijā un bijuši Dziesmu svētku dalībnieki, kas ļoti augstu vērtē mūsu kultūru un tradīcijas.
Kā īpašs notikums bija viesošanās Kornbergas pilī, kur mūs ļoti laipni uzņēma pats pils īpašnieks konsul. Mag. Andreas Bardeau. Kornbergas pils pirmo reizi dokumentos minēta 1284. gadā. Kopš 1871. gada par jaunajiem īpašniekiem kļuva Šarla Fransuā Bardo ģimene.
Bardeau kunga stāsts mūs izved cauri gadsimtu vēsturei, kultūrai, notikumiem gan viņa dzimtā, gan reģionā, gan valsts un pasaules mērogā. Ir iespēja jūsmot par fantastiskām oriģinālām gleznām, apsēsties uz oriģināliem seniem krēsliem, dīvāniem un kušetēm, paviesoties senatnē. Izzināt interesantus faktus no dižciltīgo cilvēku dzīves, iezīmējot katra gadsimta notikumus, dzīvi. Noslēgumā katrs varēja doties 3D ceļojumā vēsturiskos notikumos pilī. Arī šajā stāstā ievijās viss, kas saistīts ar reģiona attīstību.
Par dažādu festivālu rīkošanu Latvijā un Austrijā pieredzē dalāmies ar Karlu Nestenbergu – Mākslas un kultūras attīstības biedrības "Kultur-Land-Leben" ("Kultūra- Zeme-Dzīve") prezidentu.
Mobilitātes ietvaros apmeklējām Austrijas vienīgo skaņuplašu presēšanas rūpnīcu un vienlaikus vienīgo šovu fabriku Eiropā, kas ļāva iegremdēties emocionāli uzlādētajā mūzikas pasaulē. Daudzveidīgs ražošanas tehnoloģiju skaidrojums, neatkarīga klausīšanās ierakstu studijās un vēsā kafejnīca, kas vakaros pārtopot par mūzikas klubu, padarīja uzturēšanos AUSTRO-VINYL par neaizmirstamu. Ar lielu interesi uzzinājām un paši vērojām, kā notiek viss process no idejas, līdz gatavai platei. Un beigās pat noskaidrojām, ka ir arī dažas latviešu mūzikas plates te jau tapušas.
Grācā tiekamies ar latviešu biedrības pārstāvēm Agitu Galviņu un Ievu Ošu. Grācas Latviešu kultūras biedrība ir izveidojusies 2014. gada janvārī. Tajā apvienojušies Grācā un Štīrijā dzīvojošie latvieši un latviešu kultūras cienītāji un draugi ar mērķi attīstīt latviešu kopienu, organizēt svētku pasākumus, kopt latviešu valodu, tradīcijas un latviešu kultūras vērtības. Kā pastāstīja Agita un Ieva, biedrības uzdevums ir Latvijas nacionālo svētku organizēšana un valsts sabiedrisko pasākumu atbalstīšana Grācā un Štīrijā. Biedrība veicina Latvijas un Austrijas kultūras un sociālos sakarus.
Tiekamies arī ar žurnālistu Andreju Kempu un viesojamies poļu diasporas telpās, kur notika aktīva saruna par dažādiem starpkultūru jautājumiem Austrijā, un sadarbības iespējām.
Brauciena laikā neapšaubāmi visvairāk pārsteidza Austrijas daba, vēstures liecības, pilis, kas saglabājušās autentiskas līdz pat mūsdienām, vietējo uzņēmēju izlolotas saimniecības, kas ražo, rada, iepazīstina un priecē ikvienu, kas tur viesojas. Un vietējo lepnums par vietu, ko sauc par savu. Tas viss kopā deva pamatīgu ieskatu vietējā kultūrā, tās mantojumā un vērtībās.
Mobilitātes brauciena laikā bija patiess prieks būt vienai no mobilitātes brauciena dalībniecēm un iepazīt cilvēkus, ar ko dalīties savā pieredzē un diskutēt par jautājumiem, kas svarīgi katram no mums un visiem kopā, lai popularizētu un stāstītu par Latviju kā valsti, kurā kultūra ir ne tikai izklaide, bet galvenokārt instruments, kas stāsta par vēsturi, tradīcijām, tūrismu, uzņēmējdarbību, cilvēkiem un vērtībām.
13.08.2024.