Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Modernizēs divas katlu mājas

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 01.08.2024.

Modernizēs divas katlu mājas
Burtu lielums

Madonas novada dome trešdien atbalstīja finansējuma piešķiršanu SIA „Madonas siltums” katlu māju modernizācijai.

Nepieciešamību veikt uzlabojumus divās katlumājās SIA „Madonas siltums" apkalpes zonā deputāti vispirms izvērtēja domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejā, kā arī finanšu un attīstības komitejā.
Tika atzīmēts, ka SIA „Madonas siltums" 2022. gadā uzsāka siltumenerģijas ražošanu Lubānas pilsētā un Ērgļu pagastā, pārņemot siltumapgādes sistēmas no SIA „Lubānas KP" Lubānā un SIA „Granulu mobilais siltums" Ērgļos. Pēc divām nostrādātajām apkures sezonām ir iegūti dati, kas norāda uz neatliekamu nepieciešamību veikt divu katlu māju modernizāciju. Diemžēl pēdējo gadu negatīvie finanšu rezultāti uzņēmumam nav ļāvuši veikt nepieciešamās investīcijas no nopelnītā, kā arī daļēji par iemeslu šādam rezultātam ir neefektīvi strādājošās katlu mājas.

Lubānā
Nepieciešamais finansējums katlu mājas modernizācijai Lubānā, Ozolu ielā 11a ir 38 300 eiro. Tajā tiek plānots modernizēt apkures katlus, kas strādātu autonomā režīmā ar minimālu cilvēkresursu piesaisti – aprīkot esošos katlus ar pašattīrošajiem (kustīgie ārdi) granulu degļiem, kuru kopējā nominālā jauda būtu 2 x 500 kW; tāpat nokomplektēt granulu degļus ar lambda zondi, kas noteiktu skābekļa saturu dūmgāzēs un veicinātu pilnīgu kurināmā sadedzināšanu; granulu degli aprīkot ar rotācijas principa pašattīrošo degkameru, kura spēj darboties ar dažādas kvalitātes granulām un kuru nav nepieciešams apsekot biežāk kā reizi mēnesī.
Tiek plānots arī aprīkot katlus ar vadības bloku, kas ļaus vadīt apkures sistēmas komponentes un izmantot attālinātās vadības priekšrocības; ēkas ārpusē uzstādīt 5 m3 granulu tvertni un granulu padevi nodrošināt ar granulu transportieri no ārpuses uz katlu mājā izvietotu granulu starptvertni. Izveidojot šādu sistēmu, būs iespēja granulas uzpildīt vidēji reizi nedēļā.

Ērgļos
Nepieciešamais finansējums katlu mājas modernizācijai Ērgļos, Rīgas ielā 10 (pagastmāja) ir 9500 eiro.
Tiek plānots modernizēt esošo apkures katlu ar jaunākas tehnoloģijas granulu degli un rotācijas degkameru; tāpat uzstādīt mūsdienīgu katla vadības bloku ar iespēju vadīt apkures sistēmas komponentes un izmantot attālinātās vadības priekšrocības; telpas termostatu, kas kontrolēs telpas temperatūru (ieslēdzot un izslēdzot apkures iekārtu). Nedēļas dienu un laika temperatūras grafiki nodrošinās precīzu telpas temperatūru darba laikā un samazinās telpas temperatūru naktīs un brīvdienās.
Tiek plānots uzstādīt 2,1 m3 granulu tvertni ārpus katlu mājas telpām (ārpusē pie ēkas) un izbūvēt granulu padevi līdz katlam ar 12 m granulu transportieri no ārpuses uz katlu mājā izvietotu granulu starptvertni. Izveidojot šādu sistēmu, būs iespēja granulas uzpildīt vidēji reizi nedēļā.

Piešķirtais finansējums
Dome nolēma piešķirt finansējumu 38 300 eiro apmērā katlu mājas modernizācijai Lubānā, Ozolu ielā 11a, tai skaitā 19 500 eiro no Lubānas apvienības pārvaldes finanšu līdzekļu atlikuma un 19 500 eiro no Madonas novada pašvaldības nesadalītajiem budžeta līdzekļiem.
Tika piešķirts finansējums 9500 eiro apmērā katlu mājas modernizācijai Ērgļos, Rīgas ielā 10 no Ērgļu apvienības pārvaldes finanšu līdzekļu atlikuma.
Dome nolēma, ņemot vērā piešķirtā finansējuma kopējo summu, attiecīgi palielināt SIA „Madonas siltums" pamatkapitālu par 47 800 eiro.

Aicina domāt par tarifa samazinājumu
Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejā 17. jūlijā interesējās par iespējām samazināt siltuma tarifu uzņēmuma apkalpes zonā, pirms vēl Regulators bija apstiprinājis SIA „Madonas siltums" 2023. gada 27. septembrī iesniegto siltumenerģijas tarifu, – 88,77 EUR/MWh (bez PVN), kas stāsies spēkā no šī gada 1. septembra un būs par 14,03 eiro lielāks par līdzšinējo tarifu.
– Es, protams, atbalstu visus plānotos SIA „Madonas siltums" pasākumus, modernizējot katlumājas, nodrošinot to vadību attālināti un veicot citus uzlabojumus, tādējādi samazinot izmaksas, taču arī interesē – kāda uzņēmumā kopumā ir situācija. Kā es saprotu, finanšu plūsma ir stabilizēta, arī attiecībā uz iepriekšējiem kurināmā piegādātājiem viss ir kārtībā, bet vai ir izdevies noslēgt jaunos līgumus, rēķinot kurināmo uz megavatstundu, kā arī – kad Madonā varētu samazināties siltuma tarifs, jo šobrīd tas ir pietiekami liels, – vaicāja Andris Dombrovskis.
SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Andris Balodis skaidroja, ka Regulatoram iesniegtais siltumapgādes tarifa projekts balstās uz iepriekšējā gada datiem, kas tā izvērtēšanas laikā tika koriģēti, bet objektīvi tomēr nesedz vēl visus SIA „Madonas siltums" iepriekšējos zaudējumus. Turklāt jāņem vērā pieaugošās darbaspēka un citas izmaksas. Pēc uzņēmuma vadītāja domām, labā ziņa esot tā, ka uz izsludināto iepirkumu kurināmā iegādei pieteicās seši pretendenti. Rēķinot uz megavatstundu, kurināmā cena varētu būt 24-26 eiro, salīdzinot ar tagadējiem 36 eiro.
Viņš informēja, ka nākamais solis, mainoties kurināmā izmaksām un noslēdzot jaunos līgumus par saimnieciski izdevīgāko cenu, ir informācijas iesniegšana Regulatoram, bet, kā un cik lielā mērā tas ietekmēs siltuma tarifu, precīzi patlaban esot grūti pateikt – tas jārēķina ekonomistiem, taču, visticamāk, tas būs mazāks nekā 2023. gadā sagatavotais.
– Mēs arvien Latvijā esam zemāko tarifu pirmajā piecpa-
dsmitniekā, – uzsvēra SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Andris Balodis.
Viņš atzīmēja, ka nedaudz jaunajā tarifā drīkstot iekļaut arī iepriekšējo gadu zaudējumus, ņemot vērā, ka līdzšinējais tarifs bijis zemāks nekā uzņēmuma reālās izmaksas.
Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis attiecībā uz iepriekšējo gadu parādiem jautāja – „cik dziļi vēl esam bedrē?"
SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Andris Balodis atklāja, ka zaudējumi divos gados ir mērāmi miljonā, un tas nozīmējot, ka ir „noēsta" visa amortizācijas nauda, tāpat nauda, kas nosacīti bija pieejama investīcijām un attīstībai, neadekvāti daudz iztērēts, iepērkot arī kurināmo.
Uzzinot, ka uzņēmuma zaudējumus veido amortizācija ap 400 000 eiro gadā (tātad divos gados tā ir ap 800 000 eiro), Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis secināja, ka principā tik traģiska situācija uzņēmumā nemaz nav.
Pozitīvi ir arī tas, ka SIA „Madonas siltums" ir izdevies norēķināties ar kurināmā piegādātājiem iepriekšējos gados, jo pērn decembrī parādu summa uzņēmumam bija iespaidīga – viens miljons eiro.

02.08.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px