Vasara ir atvaļinājumu laiks, kad atpūtā dodas gan cilvēki, gan iestādes, tai skaitā bērnudārzi. Taču daudzi vecāki saskaras ar problēmu, ka laikā, kad iestāde ir slēgta, bērnus nav kam uzticēt, jo pašiem jādodas uz darbu. Starp Madonas pilsētā esošajiem trim bērnudārziem — „Saulīti”, „Priedīti” un „Kastanīti” — noslēgta pašvaldības apstiprināta savstarpēja vienošanās, kas paredz iespēju vecākiem savus bērnus ievietot kādā citā dārziņā uz laiku, iestāde, ko mazie ikdienā apmeklē, ir slēgta.
Iespēju izmanto daudzi
Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis" vadītāja Dace Raubiška stāsta: – No 29. jūlija uz mēnesi dosimies atvaļinājumā un patlaban cītīgi darbojamies pēdējo nedēļu. Pie mums nāk tie „Saulītes" bērni, kuru vecāki izdarīja izvēli par labu šim bērnudārzam. Sākotnēji saņēmām ļoti daudz pieteikumus, taču ne visi pieteiktie bērni apmeklē iestādi dažādu apstākļu dēļ, un ir dienas, kad šeit ir vairāk bērnu, ir dienas, kad – mazāk. Aprīlī jau uzrakstījām iesniegumu pašvaldībai, ka vēlamies vasarā slēgt bērnudārzu uz vienu mēnesi un savstarpēji visi pilsētas bērnudārzi ir vienojušies, ka tajā brīdī, kad viena iestāde ir ciet, tās audzēkņi var tikt ievietoti pārējos bērnudārzos. Pašvaldība tam deva akceptu, tad sekoja vecāku aptauja, lai saprastu, vai viņiem tas būtu aktuāli un kuru bērnudārzu viņi izvēlēsies. Visi vecāki maijā savu izvēli arī izdarīja, un šobrīd jau esam nodevuši abiem bērnudārziem bērnu skaitu. No 29. jūlija četru nedēļu garumā bērni varēs apmeklēt „Saulīti" vai „Priedīti".
Vasarā „Kastanīti" apmeklē četras bērnu grupas. Piemēram, „Pelēnu" grupiņā, kurā mācās bērni līdz trim gadiem, vasaras posmā izvēlējās nākt 20 „Kastanīša", 8 „Priedītes" un 21 „Saulītes" bērniņš, taču patiesībā šis skaits ir mainīgs gan šajā, gan citās grupiņās, jo dzīvē gadās dažādas situācijas un apstākļi – bērni slimo arī vasarā, vecāki kādu dienu savus mazos neatved uz dārziņu, citi kaut kur izbrauc kopā ar ģimeni. Vidējā apmeklētība ir 24 līdz 26 bērni. Nākamajā vecuma posmā no 3 līdz 4 gadu vecumam – „Saulesstariņu" grupā – pieteicies bija mazāks skaits bērniņu – 15 no „Kastanīša", 11 no „Priedītes", savukārt 13 no „Saulītes". Vidējā vecuma grupā, kas ir no 4 līdz 5 gadiem, vasaras posmā apmeklēt bērnudārzu izvēlējās 15 „Kastanīša", 8 „Priedītes" un 10 „Saulītes" ķipari. Lielajā grupā, kurā skolojas 5 līdz 6 gadus vecie bērni, pieteikušies bija 23 „Kastanīša", 6 „Priedītes" un 18 „Saulītes" audzēkņi. Dace Raubiška atkārtoti norāda, ka pieteikto bērnu skaits visās grupās bijis krietni lielāks nekā ikdienā grupiņas tikušas apmeklētas.
– Arī citos gados, tāpat kā šogad, vecāki ir izmantojuši iespēju pieteikt savus bērnus pie mums, kamēr tie bērnudārzi, ko viņi ikdienā apmeklē, ir atvaļinājumā, lai būtu drošības sajūta un vieta, kurai uzticēt savus bērnus, taču reāli šo iespēju izmanto tikai daļa. Mūsu audzēkņu vecāki ir ļoti jauki, saprotoši un atsaucīgi, tāpat varu uzteikt „Priedītes" un „Saulītes" bērnu vecākus – vairākums pieņem šos izstrādātos noteikumus un izturas saprotoši. Problēmas nekad nav bijušas, cenšamies ikvienai situācijai rast risinājumu. Ja vecāki jūt, ka bērnam ir grūti adaptēties svešā vidē, viņi mēģina ieplānot atvaļinājumu tajā laikā, kad tas bērnudārzs, kuru viņu atvase apmeklē ikdienā, ir slēgts. Vismaz mūsu iestādes bērnu vecāki pretenzijas un sūdzības neizsaka, savstarpēji saprotamies labi.
Vasarā pie mums ir daudz bērnu un telpas ir tik lielas, cik ir, tāpēc visiem tajās uzturēties ir pagrūti lielā karstuma dēļ, taču meklējam iespējas daudz uzturēties ārā, dabā un atpūsties svaigā gaisā, – skaidro „Kastanīša" vadītāja.
Daudzu vecāku vidū problēma ir tajā, ka bērnus, kuriem ir septiņi gadi, vasarā bērnudārzi vairs neuzņem, taču lielai daļai nav alternatīvas iespējas, kam bērnus uzticēt. Arī Dace Raubiška apstiprina, ka tā patiešām esot problēma, jo saistošie noteikumi paredz, ka augustā tie bērni, kuri ir septiņus gadus veci, bērnudārzu vairāk neapmeklē. Nolūks tam ir pavisam vienkāršs – dot šiem bērniem iespēju mazliet atpūsties no ikdienas bērnudārzā un ļaut sagatavoties skolas gaitām.
– Šogad gan neesam dzirdējuši nekādus komentārus no vecākiem, jo visu augustu būsim atvaļinājumā, taču pagājušajā gadā saskārāmies ar vecāku pausto problēmu, ka bērnus nav, kam atstāt, jo pieaugušie dodas uz darbu. Tajā pašā laikā jāteic, ka šis ir sākums tam, lai vecāki sagatavotos un saplānotu, kam uzticēt bērnus tad, kad viņi uzsāks skolas gaitas, jo tiklīdz bērns sāks mācības 1. klasē, jebkurā gadījumā būs jārod iespēja atvasi kādam uzticēt, jo tik mazu bērnu pašplūsmā, protams, nevar atstāt. Ja ir tāda situācija, kad patiešām nav iespējams rast nekādus risinājumus un variantus, esam pretimnākoši un meklējam iespējas, kā šo problēmu atrisināt. Tas gan ir tikai īslaicīgi, jo pēc tam vecākiem tik un tā būs jārod risinājumus, kam atstāt atvases, – norāda Dace Raubiška, piebilstot – liels paldies pienākas skolotājiem un viņu palīgiem, kuri spēj pielāgoties situācijām un mainīgajam bērnu grupu sastāvam. Strādāt karstās vasaras dienās ar lielu bērnu skaitu, turklāt piedomāt pie tā, lai „Saulītes" un „Priedītes" bērnu adaptācija noritētu veiksmīgi, ir milzīgs izaicinājums katram, kas strādā bērnudārzā.
Arī bērniem vajadzīgs atvaļinājums
Savukārt „Saulītes" vadītāja Daiga Elga Ābola neslēpj, ka pirmsskolai vasaras periods ir ļoti sarežģīts, un izsaka pateicību novada pašvaldībai par iespēju vasaras posmu pakārtot tā, lai pedagogi daļu atvaļinājuma varētu tajā izņemt. Vecāki ļoti aktīvi izmanto iespēju bērnus vasaras periodā ievietot bērnudārzā – to pierādīja arī jūnijs, kad slēgta bija „Priedīte" un bija jūtams ļoti liels bērnu pieplūdums „Saulītē".
– Vecāki ir saprotoši, ka bērnudārzs uz laiku vasarā tiek slēgts, un vismaz mūsu iestādes vecāki neizteica ne replikas, ne izvirzīja kādas prasības. Vasara ar bērnu lielo skaitu pie mums šajā laikā tika vadīta draudzīgi bez konfliktiem un negadījumiem. Taču jāteic gan – ja citos gados varējām atļauties vasarā slēgt kādu grupu un palaist darbiniekus atvaļinājumā, tad šogad lielās noslodzes dēļ darbojas visas trīspadsmit grupas ar pilnu bērnu skaitu tajās (ap 20 līdz 24 katrā), izņemot mazo grupiņu, kurā nāk tie bērniņi, kas tikko uzsākuši apmeklēt bērnudārzu. Maksimāli radām iespēju „Priedītes" bērnus ievietot tāda paša vai līdzīga vecuma grupās. Šis laiks pagāja ļoti darbīgi, aktīvi un radoši. Lai nodarbinātu tikt lielu bērnu skaitu, rīkojām dažādas nodarbības, pārgājienus, aktivitātes. Neraugoties uz to, ka darbinieki ierobežoti var tikt atvaļinājumā vasarā, viņi par to nesūdzas, ir priecīgi un enerģijas pilni. 29. jūlijā atkal vērsim durvis saviem mazajiem, visas grupiņas darbosies un mēģināsim atkal sakārtot darba cēlienu tā, lai kādas grupas varētu aizslēgt un dotu pedagogiem atpūtu, – skaidro Daiga Elga Ābola.
Viņa teic paldies vacākiem par sapratni un to, ka viņi vasaras posmā uz laiku patur bērnus mājās un bauda vasaru kopā ar mazajiem. „Saulītes" vadītāja pilnībā piekrīt tam, ka bērniem, kuri sasnieguši septiņu gadu vecumu, būtu līdz skolas gaitu uzsākšanai vismaz viens mēnesis jāpavada mājās. Jau kopš bērnības bērnam jāsniedz brīvdienu un atpūtas sajūta, lai cik labi viņš arī justos organizētā
iestādē. Vecākiem jārada iespēja iedot savam bērnam „atvaļinājumu" no vienas iestādes pirms viņš iesoļo nākamajā. Var bērnu ievietot kādā nometnē vai vecāku atvaļinājumu ļaut izbaudīt visai ģimenei kopā. Bērnam ir jāpadzīvojas savā vidē, lai nav tā, ka viņš no vienas iestādes tūdaļ nonāk citā.
23.07.2024.