5. jūnija pēcpusdienā Mārcienā notika sirsnīgs un jauks pasākums — pēc saspringta un lielās pūlēs paveikta atbildīga darba tika atklāti grupu dzīvokļi, kurus par savām mājām šobrīd sauc divpadsmit cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs savā svinīgajā uzrunā neslēpa prieku un saviļņojumu par to, kāds rezultāts ticis sasniegts: – Labdien visiem šajā skaistajā dienā Mārcienā! Šī diena mums visiem ir priecīga, un es vēlos pateikt dažus vārdus par sociālo darbu. Manuprāt, tas ir liela izaicinājumu un iespēju pļava, vieta, kas ir piepildīta domām un idejām par to, kā palīdzēt klientiem, uzlabot viņu dzīvi un apstākļus. Jautājums tikai – kā un vai mēs protam šīs iespējas un izaicinājumus izmantot? Uzskatu, ka Mārcienā šie jaunie pakalpojumi ir veids, kā sociālās sfēras piedāvātās iespējas tiek izmantotas. Pateicoties Labklājības ministrijai un Eiropas fondiem, kā arī iesaistītajai cilvēku komandai, šis projekts un pakalpojumi, par kuriem priecājamies šodien, nenāca viegli. Ļoti saspringtā laika grafikā tika paveikti daudzi darbi, sākot no projektēšanas un beidzot ar būvdarbiem. Tam bija ļoti cēls mērķis un izcilas komandas darbs. Un šodien, redzot laimīgos grupu dzīvokļu klientus, ikviens saprot, ka ieguldītais darbs ir bijis katra centa un sekundes vērts. Tagad Mārcienā ir par diviem pakalpojumiem vairāk, un es pat gribētu teikt, ka tā ir mūsu mērķtiecīga politika – ieviest šajā ciematā kvalitatīvus sociālos pakalpojumus mūsu cilvēkiem. Paldies jums visiem par šodienu!
Viņš uzsvēra, ka šis pakalpojums ir ļoti nepieciešams, akcentējot to, ka Madonas novads mērķtiecīgi dažu pēdējo gadu laikā ir dažādojis pakalpojumu klāstu. Ēka ir iedzīvināta un tiek lietderīgi izmantota, Mārciena kļūst par sociālo pakalpojumu centru – te atrodas gan modernākais pansionāts novadā, gan šie divi jaunie pakalpojumi, un tas ir ne tikai apjoms, bet arī kvalitāte, kas, cerams, kalpos par signālu tālākai ciemata attīstībai.
Deinstitucionalizācijas projekta realizācijas gaitai sekojis līdzi arī Labklājības ministrs Uldis Augulis – arī viņš bija ieradies uz Mārcienas grupu dzīvokļu atklāšanu un klātesošos uzrunāja īsi un lakoniski: – Atceros, kā 2015. gadā tika uzsākta deinstitucionalizācijas (DI) projekta ideja un daudzi pašvaldību vadītāji bija pret to. Bet nu arī tie, kuri agrāk bija pret, domas ir sākuši mainīt. Šis projekts nav tēriņi, bet gan pakalpojumi un investīcijas cilvēkiem. Tie nav tikai grupu dzīvokļi vai dienas centri, kas atslogo cilvēkus. Sveicu jūs visus šajos svētkos, un man tiešām ir liels prieks, ka kārtējais projekts ir realizēts un īstenots dzīvē.
Savukārt Madonas novada Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste „Staram" pauda: – Vislielākais paldies SIA „Trast Būve" par fantastiski paveikto darbu! Trūkst vārdu, lai pateiktos būvniekiem par to, ko viņi paveica! Pirmo DI līgumu noslēdzām septiņiem pakalpojumiem, šobrīd esam paņēmuši vēl divus pakalpojumu veidus – grupu dzīvokļus un specializētās darbnīcas. Tas nozīmē, ka DI projektu Madonā veiksmīgi esam noslēguši ar deviņiem pakalpojumu veidiem. Mārcienas grupu dzīvokļos paredzētas 16 vietas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Šobrīd ir četras brīvas vietas, viss pamazām rit uz priekšu, un drīzumā mājoklis būs pilns. Specializētās darbnīcas, kas arī tapa projekta ietvaros, atrodas tepat netālu blakus mājā, un mūsu klienti var turp doties apgūt dažādas noderīgas prasmes. Klienti varēs apgūt šūšanas un ēst gatavošanas prasmes. Šobrīd viss finansējums pamatā ir no pašvaldības, taču zināmu daļu finansē arī valsts – par tiem iemītniekiem, kuri ir nākuši no valsts sociālās aprūpes centriem. Par viņiem valsts gadā maksā mazliet vairāk nekā 7000 eiro. DI projektu par grupu dzīvokļiem Ozolos īstenojām ar 12 vietām, bet ir vēl klienti, kuriem nepieciešams šāds pakalpojums. Tas ir ļoti vajadzīgs, un prieks, ka spējam šādu pakalpojumu nodrošināt, nevis pirkt no citām pašvaldībām.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora pievienojās visu iepriekš paustajam, uzsverot – ir padarīts fantastisks darbs, radot cilvēkiem pašiem savas mājas.
– Ikvienam ir vajadzīgas mājas, un mēs varam paši sev uzsist uz pleca, jo esam padarījuši šos cilvēkus laimīgākus. Paldies visiem, kas atbalstīja deputātu idejas, kas mēdza būt arī visai trakas; paldies samariešiem, kas ir apņēmušies īstenot pakalpojumus un iepriecināt savus klientus. Jūs viņus ikdienā darīsiet laimīgus. Bez Mārcienas pagasta pārvaldes sadarbības ar mums visiem tas arī nebūtu iespējams, tāpēc paldies arī tās vadītājam Edgaram Lācim!
Pirms došanās „ekskursijā" pa grupu dzīvokļiem paldies vārdus un dāvanas par paveikto saņēma arī projektu ieviesēji, pašvaldības pārstāvji, „Latvijas Samariešu apvienības" pārstāvji un visi pārējie, kas darīja, domāja un iesaistījās vērienīgā projekta īstenošanā. Protams, dāvanas saņēma arī grupu dzīvokļu iemītnieki, jo šie taču bija viņu svētki!
Pēc svinīgajām uzrunām un lentas pārgriešanas, devāmies nelielā atjaunotās ēkas izpētē. Skats, kas pavērās mūsu acīm, patiešām pārsteidza – no tā, kāda šī ēka izskatījās agrāk, nebija ne miņas. Omulīgi iekārtotas klientu istabiņas, virtuves un atpūtas telpas, veļas istaba un viss pārējais, kas nepieciešams cilvēka cienīgai un mājīgai dzīvošanai. Savu istabu mums labprāt parāda Vladimirs Grabčaks – viņam Mārcienā ļoti patīk dzīvot: – Man ir ļoti skaista istabiņa, tā ir glīti iekārtota, dzīvoju te labprāt. Ļoti patīk gan nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, gan strādāt – sportoju, ravēju, lasu sēnes un ogas. Esmu iedraudzējies ar pārējiem ēkas iemītniekiem. Tiem, kuriem ir kustību traucējumi un kuri pārvietojas ratiņkrēslā, palīdzu pārvietoties, ratiņus stumjot. Man patīk dzīvot tīrībā un kārtībā, sakoptā vidē. Darbinieki par mums labi rūpējas, palīdz, lai mēs ātrāk iejustos. Esam liela, draudzīga ģimene.
Ministrs apmeklēja arī uzņēmumu „Baltic Block" un Varakļānu novadu.
11.06.2024.