9. maijā Madonas novada kultūras centrā par augstiem sasniegumiem tika godināti Madonas un Varakļānu novadu vispārizglītojošo skolu mācību priekšmetu olimpiāžu laureāti — skolēni, viņu skolotāji un direktoru vietnieki izglītības jomā.
Madonas novada centrālās administrācijas Izglītības pārvaldes vecākā izglītības darba speciāliste Mairita Smeltere, sveicot klātesošos, informēja, ka Madonas novada un Varakļānu novada apvienībā 2023./2024. mācību gadā mācību priekšmetu olimpiādēs kopumā piedalījušies 657 dalībnieki no 16 izglītības iestādēm, iegūstot 145 godalgotas vietas. 1. vietas iegūtas 28 reizes , 2. vietas – 38, 3. vietas – 47, atzinības – 32 reizes. Mācību priekšmetu olimpiādes lielākoties notikušas tiešsaistē olimpiādes vietnē edu.lu.lv, tikai četras no olimpiādēm notika klātienē.
Šogad latviešu valodas un angļu valodas olimpiādēs pirmo reizi piedalījās jaunāko klašu skolēni, notika arī krievu valodas olimpiāde – tāpēc šie un skolēnu atgūšanās pēc kovida pandēmijas ierobežojumiem ir galvenie iemesli lielākam dalībnieku un laureātu skaitam. Kopumā 2023./2024. mācību gadā klāt nāca latviešu valodas un literatūras olimpiāde 5.-6. klasēm, angļu valodas olimpiāde 4.-6. klasēm, krievu valodas olimpiāde 8.-9., 10.-12. klasēm un olimpiāde politikā un tiesībās 10.-12. klasēm. Salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu, rezultāti šogad olimpiādēs ir labāki, kaut valsts līmenī gūta tikai viena godalgota vieta – Andreja Eglīša Ļaudonas pamatskolas skolēns Kelvins Retko ieguva 2. vietu.
– Visaugstākā gudrības pakāpe šodien ir prasme būt elastīgiem un pielāgoties apstākļiem, kā arī saglabāt mieru par spīti ārējiem tik mainīgajiem notikumiem ikdienas skrējienā, – vēstīja Mairita Smeltere, atgādinot, ka mācību priekšmetu olimpiāžu mērķis ir izglītojamajiem piedāvāt iespēju apliecināt savas zināšanas, veicināt pētnieciskās un eksperimentālās darba prasmes, kā arī kritiskās domāšanas, argumentācijas un interpretācijas spējas. Saskaņā ar novada pašvaldības izstrādāto nolikumu par sasniegumiem novadu apvienības mācību priekšmetu olimpiādēs izglītojamie saņēma naudas balvas: par 1. vietu – 30 eiro, par 2. vietu – 25 eiro, par 3. vietu – 20 eiro, par atzinību – 15 eiro. Naudas balvas tika pasniegtas arī viņu skolotājiem, jo skolotāji audzēkņiem ir līdzās un viņu izglītības ceļā sniedz visu, kas pedagogu spēkos.
Būtiski, ka 48. reizi šajā mācību gadā norisinājās arī Zinātniski pētniecisko darbu izstrāde un to aizstāvēšana. Madonas novadu minētajā pozīcijā šogad godam pārstāvējuši Madonas Valsts ģimnāzijas 12. klases seši skolēni, izstrādājot darbus par tēmām: "Jauniešu pieredze un izpratne par līdzdalības iespējām Madonas novadā", "Garo distanču skrējēju statistika Madonas Valsts ģimnāzijā", "Estētiska un viegli izprotama digitālā mācību materiāla izstrāde atbilstoši Bioloģijas II kursa tēmai "Augu šūnas uzbūve"", "Mārketinga materiālu izstrāde skolēnu mācību uzņēmumam "Infinity planner"", "Kālija, nātrija un magnija sāļu ieguve no augiem".
22. maijā norisināsies Zinātniski pētniecisko darbu valsts konference un uz to dosies Madonas Valsts ģimnāzijas divas audzēknes.
– Dzīve ir kā spēle ar simboliem, gājieniem, pārsteidzošām atklāsmēm. Kāp kalnā, lai nevis Tevi redzētu pasaule, bet gan Tu varētu redzēt pasauli! – izdošanos vēlēja Mairita Smeltere.
Lai gūtu augstus rezultātus, nepieciešams skolēnu regulārs darbs un nepieciešama arī viņu atpūta. Tāpat svarīga ir disciplinētība, atbalsts no tuviniekiem un skolotājiem, kā arī motivācija, uzdrīkstēšanās un galu galā – veiksme.
Mūsdienu skolēnam jābūt ļoti daudzpusīgam, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Jaunais mācību saturs paredz paplašināt redzesloku un veicināt jaunradi, taču nevar aizmirst, ka visa pamatā ir izglītojamā neatlaidīgs darbs. Darbs pašam ar sevi, vēlme izdarīt vairāk, lai vairāk arī iegūtu.
Īpaši sasniegumi vairākās olimpiādēs šogad ir Madonas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniecei Katei Iesalniecei (angļu valodā – 1. vieta, matemātikā – 1. vieta, bioloģijā – 2. vieta, ķīmijā – 2. vieta, fizikā – 3. vieta) un 12. klases skolniekam Edvardam Jermacānam (bioloģijā – 1. vieta, vēsturē – 2. vieta, ķīmijā – 2. vieta, fizikā – 3. vieta, dalībā Zinātniski pētniecisko darbu izstrādē – reģionā iegūta 3. pakāpe).
Zinātniski pētnieciskajos darbos (ZPD) sasniegumi ir vairākiem Madonas Valsts ģimnāzijas 12. klases audzēkņiem. Rebeka Anna Mālkalne un Samanta Terēze Rumpīte ieguvušas 1. pakāpi reģionā un 22. maijā piedalīsies valsts ZPD konferencē Rīgā. Viņas ir izstrādājušas darbu par tēmu "Jauniešu pieredze un izpratne par līdzdalības iespējām Madonas novadā", darba vadītāja ir skolotāja Emerita Beļauniece.
Madonas Valsts ģimnāzijas 9. klases skolnieks Patriks Rafaels Klūga saņēmis vairākas godalgotas vietas mācību priekšmetu olimpiādēs: angļu valodā -1. vieta, fizikā – 1. vieta, matemātikā – atzinība; tāpat izcili sasniegumi profesionālajā ievirzē – Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolā, piedaloties XVIII Starptautiskajā klaviermūzikas izpildītāju solistu un klavierduetu konkursā "Koknese 2023", iegūstot 3. vietu, kā arī XV Jēkaba Graubiņa jauno pianistu konkursā saņemta atzinība.
Ērgļu vidusskolā mācību priekšmetu olimpiādēs labi startējusi 9. klases skolniece Līna Madsena (angļu valodā – 1. vieta, ķīmijā – 3. vieta, fizikā – 3. vieta).
Īpašs prieks par Andreja Eglīša Ļaudonas pamatskolas 9. klases skolnieku Kevinu Retko, kurš bioloģijas olimpiādes 2. posmā ieguva 1. vietu un izcīna 2. pakāpi bioloģijas olimpiādes valsts posmā; paldies skolotājai Ligitai Elksnītei.
13. maijā J. Norviļa Madonas mūzikas skolā tika sveikti profesionālās ievirzes: mūzikas un mākslas skolu audzēkņi – konkursu laureāti – un viņu pedagogi. Uzrunājot klātesošos, Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs uzsvēra, ka viņi ir paraugs tam, kā vērts piepildīt savu "dzīves trauku". Papildus pamata izglītībai un ikdienas pienākumiem skolēni izvēlas doties uz interešu izglītības iestādēm, lai bagātinātu savu ikdienu. Šie skolēni balvā par 1. vietu konkursos saņēma 50 eiro, par iegūto 2. vietu – 40 eiro, par 3. vietu – 30 eiro, atzinību – 20 eiro.
Pirmajā sarīkojumā Madonas kultūras centrā priekšnesumus sniedza pieaicinātie skolēni, savukārt J. Norviļa Madonas mūzikas skolā uzstājās paši apbalvotie audzēkņi.
17.05.2024.