Ir apritējuši divi gadi kopš multifunkcionālā centra atvēršanas Ērgļos, un tie bijuši nozīmīgi, krāsaini un piepildīti. Centrs kļuvis par vietu, kur bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem tiek piedāvātas dažādas aktivitātes un iespējas. 2. maijā tika nosvinēta divu gadu pastāvēšanas jubileja.
Multifunkcionālā centra vadītāja Eva Lasmane, kavējoties atmiņās, pastāsta: – Atvēršanas brīdī centrs tika uztverts ar lielu piesardzību, kas ir saprotams, ņemot vērā jauninājumu. Tomēr laiks pierādījis, ka tas ir kļuvis par iecienītu vietu Ērgļu iedzīvotāju vidū. Dažādi pasākumi, kas notiek centra telpās un to apmeklētība, liecina par to, ka tas kļuvis par nozīmīgu vietu. Madonas novada pašvaldības lēmums par centra izveidi, manuprāt, ir bijis ļoti labs. Centra atvēršana nodrošina jēgpilnas brīvā laika pavadīšanas, dažādu prasmju apgūšanas, socializēšanās, sadarbības un sadraudzības, ideju un projektu realizācijas iespējas. Šajā laika posmā centrā ir radītas iespējas attīstībai un kopīgai darbībai. Bērni un jaunieši, kuri ir galvenie centra apmeklētāji, ieguvuši vietu, kur var izpausties, attīstīt savas prasmes un veidot draudzību. Tas nenoliedzami ir svarīgi sabiedrības attīstībā, jo tiek uzlabota sabiedriskā dzīve un kopienas izaugsme un labklājība.
Pēdējo divu gadu laikā Ērgļu multifunkcionālajā centrā ir bijis daudz notikumu un piedzīvojumu. Daži pasākumi guvuši plašu atsaucību, savukārt citi nav bijuši tik ļoti apmeklēti. Centrā notikušas dažādas aktivitātes un pasākumi, tostarp radošās darbnīcas, galda spēļu turnīri, tradīciju svētku pasākumi, tematiskie pasākumi, telpu dekorēšana, sarunas un apmācības. Turklāt šajā laikā izveidojusies laba sadarbība ar Ērgļu apvienības pārvaldi, Ērgļu vidusskolu un arī citām iestādēm, kur kopā ar jauniešiem esam līdzdarbojušies dažādos pasākumos, veicot brīvprātīgo darbu. Šī ciešā sadarbība ar vietējām iestādēm ir ļoti nozīmīga un vajadzīga, lai kopīgi radītu neaizmirstamus pasākumus un mirkļus Ērgļos.
Tāpat realizēti jau vairāki projekti, kuri bijuši ļoti liels atbalsts, atspēriens un iedvesmotājs, lai virzītos uz lielākiem mērķiem.
Multifunkcionālā centra vadītāja atzīst – mūsdienu jaunieši ir ļoti daudzveidīgi, un viņu iesaistīšanās, aktivitāte un darbības ir ļoti atšķirīgas atkarībā no daudziem faktoriem, tostarp kultūras, sabiedrības un personīgajiem apstākļiem.
– Jaunieši ir ļoti aktīvi digitālajā pasaulē. Bieži vien tā ir viņu ikdienas dzīve, kurā saskatāmas gan pozitīvās, gan negatīvās puses. Tāpēc jāmēģina jauniešiem parādīt, kā šo digitālo pratību izmantot izaugsmē un attīstībā savā labā. Šajā jomā jaunieši ir mani skolotāji, jo es daudz no viņiem mācos. Jaunieši tiešām ir dažādi – ir tādi jaunieši, kuri parāda lielu interesi dažādās jomās un bieži iesaistās pasākumos un aktivitātēs, kuri paspēj būt visur, tomēr ir arī jaunieši, kuri ir mazāk aktīvi sabiedriskajā dzīvē un vairāk koncentrējas uz personiskajiem mērķiem un interesēm, piemēram, karjeras attīstību, hobijiem, mācībām vai personīgo izaugsmi, kā arī ir jaunieši, kuri maz iesaistās, jo vēl nav īsti atraduši sev interesējošo jomu, kas viņus aizrautu, vai nav atraduši vietu, kur sevi realizēt. Bet kopumā jaunieši ir unikāli, aizrautīgi un ambiciozi.
Ērgļos, manuprāt, jaunieši ir ļoti aktīvi. Šo gadu laikā, iepazīstot viņus, saprotu, ka gandrīz visi jaunieši iesaistās kādā no piedāvātajiem interešu pulciņiem – futbols, volejbols, tautiskās dejas, sporta dejas, teātris, mākslas skola, mūzikas skola, jaunsardze, skolas pašpārvalde un skolā organizētie pasākumi, orientēšanās un, iespējams, vēl kādu nemaz nenosaucu. Jaunieši aktīvi iesaistās arī brīvprātīgā darba veikšanā, par ko ir ļoti liels prieks un lepnums. Jaunieši ir atsaucīgi. Centriņu jauniešiem ikdienā nesanāk apmeklēt bieži, jo, kā jau minēju, viņi aktīvi iesaistās dažādos interešu izglītības pulciņos. Taču, kad vien iespējams, jaunieši labprāt iesaistās centra pasākumos un izrāda interesi iesaistīties projektos un realizēt savas idejas. Ir svarīgi atbalstīt un veicināt jauniešu iesaistīšanos sabiedriskajā dzīvē, jo viņi ir nākotnes līderi un aktīvi sabiedrības dalībnieki, – pārliecību pauž Eva.
Viņa norāda – mudinot jauniešus būt aktīviem, ir svarīgi piedāvāt viņiem stimulējošas un motivējošas iespējas, kā arī veidot atbalstošu un atvērtu vidi viņu iniciatīvai un līdzdalībai. Pats svarīgākais ir uzklausīt, ieklausīties jauniešu teiktajā, noticēt viņu idejai un ļaut realizēt šo ideju. Ir jāļauj jaunietim arī kļūdīties.
– Jā, kļūdas mums nepatīk, bet nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara. Tāpēc ir svarīgi izanalizēt tās, lai nākamreiz izdotos labāk. Vēl svarīgi organizēt dažādus pasākumus un aktivitātes, kas varētu būt interesantas un pievilcīgas, veidot sadarbības un sadraudzības iespējas, sadarbojieties ar skolām, biedrībām, uzņēmumiem un citām organizācijām, lai veicinātu jauniešu iesaistīšanos dažādos projektos un pasākumos. Sadarbība var sniegt jauniešiem papildu motivāciju un iespējas iegūt jaunas prasmes un pieredzi. Ļoti svarīgi ir arī novērtēt jauniešu centienus un sniegt atzinību par viņu iesaistīšanos un darbību, jo atbalsts no pieaugušajiem un sabiedrības var būt ļoti iedrošinošs un motivējošs faktors.
Ērgļu multifunkcionālajam centram dzimšanas diena ir 22. aprīlī, bet svinējām to 2. maijā, jo svētki jāsvin un to nevar būt par daudz. Domāju, ka centra dzimšanas diena ir mūsu visu dzimšanas diena, jo tas nevarētu pastāvēt bez aktīvajiem apmeklētājiem. Mēs visi kopā veidojam, radām un attīstām centru. Kopā radām prieku, smaidus, emocijas, darbus un nedarbus, kopīgus, atmiņā paliekošus mirkļus. Dzimšanas dienas mini ballītē „Krāsainā dzimšanas diena", protams, tika spēlētas jautras spēles, uzdoti āķīgie jautājumi par centru, dejotas dejas kopā ar balto lācenīti, kura ieradās sveikt iestādi un visus bērnus dzimšanas dienā.
Kā jau dzimšanas dienai pienākas, tika baudīts garšīgais jubilejas kliņģeris. Es ticu, ka šādi priecīgi un patīkamo emociju mirkļi turpināsies vēl daudzu gadu garumā! Gribu pateikt lielu paldies centra apmeklētājiem, atbalstītājiem, iedrošinātājiem, draugiem, sadarbības partneriem un ikvienam Ērgļu iedzīvotājam par atbalstu, sadarbību, iedrošinājumu. Paldies no visas sirds!
10.05.2024.