Ja spīd saule, viss dzīvais aug. Saulainais laiks 27. aprīlī veicināja arī Madonas Lielā pavasara tirgus gaisotni un izaugsmi. Saieta laukums un tā apkārtne, kas pagājušajā sestdienā bija atvēlēta ikgadējā Pavasara stādu tirgus rīcībā, mudžēt mudžēja no apmeklētāju pieplūduma.
Gadatirgus izdevās vērienīgs, ar bagātīgu un daudzveidīgu stādu piedāvājumu un citiem labumiem.
Madonas novada pašvaldības rīkotais Pavasara stādu gadatirgus jau ir kļuvis par svarīgu notikumu gan dārzkopju, gan stādaudzētāju dzīvē, pulcējot stādaudzētavas no Latvijas malu malām, kā arī pircējus ne tikai no Madonas novada. Šogad tirgū piedalījās pavisam 82 stādu tirgotāji, 40 amatnieki un 55 mājražotāji.
Sezonu uzsākot, ar plašu piedāvājumu mājas apkārtnes apzaļumošanai, košumam, krāšņumam, dārza stādījumu papildināšanai, ražas ieguvei un arī iepriecināšanai pulcējās stādu audzētāji, dārznieki, mājražotāji un amatnieki no Latvijas novadiem. Visvairāk dalībnieku, protams, bija no Vidzemes un Latgales.
Vienmēr šajā tirgū var iegādāties kādu jaunu augļukoku, ogukrūmu, košumaugu stādu, dažādas sēklas, gan vasaras puķu, gan ziemciešu stādus, zemeņu, tomātu, gurķu, kāpostu, garšaugu dēstus u. c. – gan pazīstamās, gan arī jaunās šķirnes, to, kas priecē acis, un to, kas nonāk galdā.
Stādu tirgus Madonas pilsētas centrālajā laukumā ir kļuvis arī par labu ievadu pavasara zemes darbiem piemājas dārzos vai laukos. Līdz šim gan darbus ietekmēja vēsais laiks, pat sniegs 23. aprīlī.
Arī 27. aprīļa rītā Madonā esot fiksēts -1 grādu sals, un daudzi tāpēc vēroja, pētīja, noskaidroja cenu diapazonu, bet vēl nesteidzās iegādāties stādīšanai tomātus un gurķus, ja nav siltumnīcas. Pirka salcietīgākos augus, ziemcietes, atraitnītes, bet dārzeņu un vasaras puķu stādi nekur nepazudīs – tos varēs pirkt un stādīt visu maiju.
Toties iegādājās augļukokus, ogukrūmus, košumstādus.
Kā ierasts, uz Madonu bija atbraukušas daudzas pazīstamas stādaudzētavas – "Rāvijas", "Pīlādži", "Vīksnas", "Sprogas", "Baltezers" u. c. Ābeļu, saldo ķiršu stādus varēja nopirkt par 15 eiro, plūmes – par 12-15 eiro, ogukrūmus – par 5 eiro, zemeņu stādi maksāja 0,50 eiro/gab.
Uz jautājumu par to, kāds dārzniekiem ir šis pavasaris, no Salacgrīvas atbraukusī audzētāja atbildēja: – Ilgi gaidījām, lai uzsāktu sezonu. Kad pēc siltajām dienām iestājās auksts laiks, pēc tā atkal sekoja nogaidīšana. Cilvēki vēl baidās izstādīt vasaras puķes, arī siltummīlošos dārzeņus āra apstākļos, jo laikapstākļi ir mainīgi, var būt salnas. Taču interese ir par visu – jautā, arī pērk to, kas iepatīkas.
Aija Bīrīte tirgū varēja lepoties ar lekniem tomātu un gurķu stādiem. – Stādus audzējam divatā ar vīru, visa dārzniecība ir mūsu piemājas siltumnīcā. Iesējām jau martā. Izvēlamies labas hibrīdās šķirnes, kaut gan man pašai labāk garšo kolekcionāru šķirņu tomāti. Kopā mums ir ap 70 šķirņu tomāti.
– Lai labi augtu, nozīme ir sagatavotajai augsnei, kā arī siltumam, saulei. Ir aprīļa beigas, un visi gaidām silto laiku, tad arī stādus pirks vairāk, – pieredzē dalās madoniete Aija Bīrīte.
Tirgū tomātu stādu konkurence bija liela, arī cenu diapazons bija no 1 līdz 2 eiro par stādu atkarībā no šķirnes.
Saimniecība "Gundegas" no Aizkraukles uz Lielo stādu gadatirgu Madonā brauc katru gadu, arī šogad bija atveduši plašu sortimentu ne tikai izturīgo atraitnīšu, bet arī citu ziedošu puķu podiņos. – Tirgus ir liels, apmeklētāju daudz, pa kādai puķei nopērk, bet jūtams, ka iepērkas ar apdomu – lai nenosalst, jo vēl maijā arī esot gaidāms nepastāvīgs laiks.
– Esmu saglabājusi daudzas veco laiku šķirnes. Man ir cukurzirņi vēl no kādreizējā Sēklu veikala, ir vecā cūku pupu šķirne, spradzenes, baltās zemenes, pat ‘Adrettas' stādāmie tupeņi u. c., – sarunā atklāj Pārsla Toka no Sarkaņu pagasta. Viņai ir arī pūpolu pavairojamais materiāls, un, ja daudzi saka, ka nevar pūpolus ieaudzēt, lai pamēģina.
Sēklas kartupeļus bija atveduši arī "Torņakalna" saimnieki no Nagļiem, kas regulāri brauc uz tirdziņiem Madonā. Viņi pateicas tirgus organizatoriem, ka viņus tomēr tirdziņā pieņēma, kaut nebija pieteikušies.
Madonas tirgū šopavasar bija kupli pārstāvēti arī rožu stādaudzētāji. Uzrunātā Jelgavas novada Vilces pagasta Ziedkalnu dārzniecības pārstāve Anita Laime ieteica: – Daudzi dalās vērojumā, ka rozes laikam šoziem būs cietušas no sala, jo neizrāda dzīvības pazīmes. Taču ieteiktu nesteigties ar secinājumiem, jo vēl var pagaidīt, ir cerība, ka līdz ar siltāka laika iestāšanos pamodīsies slēptie pumpuri. Madonas pavasara stādu tirgu pagājušajā gadā apmeklējām pirmo reizi. Iepatikās, esam atkal Madonā. Šoreiz ir ļoti plašs piedāvājums, liela izvēle, bet katram jau ir savi klienti, savi pircēji. Par intereses trūkumu nevaram sūdzēties, jo mums ir otrā gada rožu stādi, daudzi jau ir tos iegādājušies, kaut cena ir 15 eiro par rozi. Mēs, rožu audzētāji, protam novērtēt savu darbu un zinām rozes patieso cenu.
Arī zemeņu stādu piedāvājums bija plašs, daudz šķirņu. Stādus pirka arī no Krimuldas saimniecības, kur zemenes audzē 14 ha platībā.
Tirdziņā sastaptā Linda Žindiga no Bērzaunes pagasta piesaistīja uzmanību ar zilām ziedošām hiacintēm, ar dzīvelīgiem ziemciešu stādiem, kam klāt pievienots fotoattēls, arī cenas – demokrātiskas.
– Madonas Lielajā stādu tirgū esmu otro reizi. Man vairāk ir ziedošie augi, un par interesi esmu priecīga. Cilvēki ne tikai jautā, bet arī nopērk meklētos stādus savam dārzam. Arī pašai jaunuzceltajā siltumnīcā vairāk augs ziedi.
30.04.2024.