Jau rīt visā Latvijā norisināsies Lielā talka. Daudzviet Madonas novadā tiek organizēti lielāki sakopšanas darbi, savukārt citi talkos savos pagalmos un apkārtesošajās teritorijās. Aktīvi sakopšanas darbi norit jau kopš iestājušies labvēlīgi apstākļi un nokusis sniegs.
Katru pavasari LVM Ziemeļlatgales reģiona Madonas iecirkņa vecākais mežkopis Vilnis Otvars un mežzinis Vilnis Trops aicina bērnus, lai kopā sakoptu Vadzola ezera krastus, ceļmalas un mežu. 19. aprīlī "Latvijas valsts meži" izveidotajā atpūtas vietā pulcējās Praulienas pamatskolas 3. un 4. klases skolēni, audzinātājas, "Latvijas valsts mežu" pārstāvji un Cūkmens, lai ne tikai sakoptu teritoriju, bet arī lieliski un izzinoši pavadītu dienu.
Sarunā ar "Staru" tīro mežu aizstāvis Cūkmens atzina, ka situācija mežos ir uzlabojusies:
– Es dzīvoju Latvijas valsts mežos. Tās ir manas mājas, un vēlos, lai meži ir tīri. Ar mežsargu runāju, ka noteikti ir jārīko talka, lai gan, izbraucot visus celiņus, redzams, ka cilvēki jau paši bija cītīgi pastrādājuši, un atkritumus savākuši. Pirms daudziem gadiem, kad "Latvijas valsts meži" visu pārņēma, meži bija pamatīgi piemēsloti. Citviet mežu pat redzēt nevarēja. Šobrīd skatos, ka cilvēki vairs tik ļoti nemēslo. Kad vien ir iespēja, brīdinu atpūtniekus, makšķerniekus un citus satiktos, lai neaizmirst pēc sevis savākt, bet visi jau saka, ka viņi taču nemēslo. Mežsargi ir tie, kuri visbiežāk šos izmestos atkritumus atrod un attiecīgi rīkojas tālāk. Tiesa, arī cilvēki paši kļūst apzinīgāki. Rūpes par vidi sākas no bērnības. Bērni nereti ir tie, kuri mudina vecākus aizdomāties par šīm nozīmīgajām lietām. Arī es pats dodos uz bērnudārziem, kur īstenojam programmu "Cūkmena detektīvi". Tā ir AS "Latvijas valsts meži" ekoprogramma pirmsskolām, lai rosinātu bērnos atbildību pret vidi, vairojot izpratni par vērtīgo un lieko dabā. Tomēr gribu uzsvērt – situācija uzlabojas, atkritumi kļūst mazāk.
Kopā ar bērniem talkoja arī "Latvijas valsts mežu" pārstāvji.
– Ik gadu veicam iecienītās atpūtas vietas – Vadzola ezera apkārtnes – sakopšanu. Manuprāt, mums pašiem taču patīk atpūsties tīrā un sakoptā vidē. Ir patiess prieks, ka skolēni atsaucas aicinājumam un piedalās talkā, kas jau kļuvusi par brīnišķīgu tradīciju. Bērni mācās nemēslot un šo pozitīvo piemēru nodod arī vienaudžiem un pieaugušajiem, – uzsvēra Aldis Laganovskis, "Latvijas valsts mežu" meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Ziemeļlatgales reģionā.
Jautājot, kāda ir reālā situācija mežos un vai atkritumu daudzums samazinās, Aldis Laganovskis iezīmēja: – Ja skatāmies kopumā, diemžēl atkritumu daudzums palielinās. Mainās tikai struktūra. Piemēram, depozīta sistēma ir nostrādājusi ļoti veiksmīgi, un pudeles no mežiem ir pazudušas. Viennozīmīgi tas ir ļoti labi, bet vietā nāk cita veida atkritumi. AS "Latvijas valsts meži" iegulda daudz līdzekļu un citu resursu, lai situāciju uzlabotu. Tiek organizētas talkas, medijos informējam par dažādām kampaņām. Iecienītās atpūtas vietās tiek uzstādītas videonovērošanas kameras. Šādi ir izdevies noķert un sodīt pārkāpējus. Bieži vien cilvēki neaizdomājas, izmet savus atkritumus, bet tajos ir lietas, pēc kurām šos pārkāpējus iespējams identificēt. Vēlos atgādināt sabiedrībai – ja redzat, ka atkritumi tiek izsviesti tiem neparedzētās vietās, ir jāfotografē un jāvēršas policijā. Kopīgiem spēkiem ir jāveido apziņa, ka agri vai vēlu, bet šie atkritumi atgriežas pie mums atpakaļ. Lai tā nenotiktu, mums jāmaina domāšana, jāveido patīkama vide sev apkārt. Mums patīk skaistas, sakārtotas, tīras atpūtas vietas, kurās ir patīkami uzturēties. Atbraucot no rīta uz šo talkas vietu, skats nebija tas patīkamākais, bet bērni ir malači. Ar lielu entuziasmu devās vākt atkritumus plašajā teritorijā, vispirms sakārtojot tieši Vadzola ezera atpūtas vietu. Esmu pārliecināts, ka ar laiku situācija patiešām uzlabosies. Protams, tas nenotiek tik ātri kā gribētos, bet ar laiku cilvēku ieradumi mainīsies un paši sakops vidi, kurā dzīvo un atpūšas.
Talkas diena bija notikumiem piepildīta. Pēc labi padarīta darba bērni mielojās ar ugunskurā ceptām desiņām, spēlēja spēles un uzzināja, kāpēc svarīgi ir rūpēties par dabu un stādīt mežus. Diena izdevās lieliska, un mājās visi devās ar gandarījuma sajūtu. Liels prieks par padarīto bija bērniem un audzinātājām.
– Katru gadu šajā talkā piedalījās Lazdonas pamatskolas skolēni. Diemžēl skola ir slēgta, bet uzaicinājumu piedalīties saņēma Praulienas pamatskola, un mēs šim aicinājumam ar prieku atsaucāmies. Mums no sirds rūp tīra un sakopta vide. Ikdienā, kā arī mācību stundās apspriežam dažādas tēmas, kas saistītas ar vidi, atkritumiem. Organizējam gan pavasara talku, gan līdzdarbojamies Lielajā talkā, – pastāstīja Laura Novika, Praulienas pamatskolas 4. klases audzinātāja. – Šis vecums ir ļoti piemērots, lai ar bērniem piedalītos talkās. Viņi ir ieinteresēti savākt pēc iespējas vairāk atkritumu. Viņiem tā ir sava veida savstarpēja sacenšanās, kuram maiss ātrāk būs pilns. Bērnos ir liels entuziasms, bet, manuprāt, pats būtiskākais ir tas, ka viņi izprot galveno nozīmi, kāpēc ir jāvāc atkritumi un tos nedrīkst izsviest dabā. Katru jauniegūto informāciju, labo piemēru bērni aiznes arī mājās, kas ģimenei noteikti liek aizdomāties un rīkoties. "Latvijas valsts mežu" organizētajās akcijās piedalos jau vairākus gadus, tiesa, pie Vadzola ezera pirmo reizi, bet var redzēt, ka atkritumu paliek arvien mazāk.
Kopā ar bērniem un kolēģiem talkoja arī Vilnis Otvars, kas ir šīs nozīmīgās talkas iniciators, un gadu gadiem to organizējot, tā kļuvusi par lielisku tradīciju.
– Aizvadītajā piektdienā apstaigājām plašu "Latvijas valsts mežu" teritoriju, lai savāktu atkritumus, kuriem dabā nebūtu jābūt. Jāteic, kopā savācām ļoti daudz atkritumu, aptuveni trīs kubikmetrus. Kad ar automašīnu tiek izbraukta teritorija, liekas, ka atkritumu nav, bet kājām ejot, paceļot vienu, otru, trešo, tie parādās vēl un vēl. Šādas talkas ir liels ieguvums. Viens ir tas, ko bērni salasa, bet otrs – audzinošais, izglītojošais darbs. Lai diena bērniem būtu dažādiem notikumiem piepildīta un arī izzinoša, sagatavoju bērniem uzdevumu – pēc pēdām noteikt, kuram dzīvniekam tās pieder. Līdzi atvedu staltbrieža ragu, bērni ar interesi to aplūkoja un cilāja, mēģinot noteikt tā svaru. Turpat līdzās talkošanas vietai tika atjaunota cirsma. Bērniem pastāstīju, kāpēc ir svarīgi stādīt jaunus mežus, kā pareizi to darīt un kam jāpievērš uzmanība. Interesanti bija visiem. Paldies Praulienas pamatskolas skolēniem un audzinātājām, Gundaram Vāveriņam, Arnim Pirogam, Artim Pirogam, Arnim Riekstam, Vilnim Tropam un citiem, kas atbalstīja un līdzdarbojās, – pateicību pauda Vilnis Otvars.
26.04.2024.