Ir cilvēki un mākslinieciskie kolektīvi, kuri jāpiedzīvo. Kuri jāsastop, jo tie paceļ dvēseli gabaliņu virs zemes. Radošums ir tik neprognozējams un trausls, bet tas piedzimst tur, kur ir ieguldīts darbs, kur izveidojusies kopiena un kur klātesošs bijis talants un Dieva piešķirtā Gara dzirksts.
Madonas pūtēju orķestra 65 gadu jubilejas koncerts ikvienam, kurš pārpildītajā zālē bija varējis iespraukties, dvēselē atbalsojās kā ļoti īpašs, saviļņojošs un lidojuma pārpilns. Pārsteiguma pagriezieni skaņu paletē, pasaules komponistu mūzikas aranžijās ļāva vairāk nekā divu stundu garajā programmā iegrimt bez atelpas un kopā ar orķestra mūziķiem un izcilajiem solistiem – Martu Spārniņu, Baibu Tilhenu, Kārli Auziņu, Daumantu Kalniņu, Jeti Strazdiņu, Krišjāni Rudzātu – pārpeldēt labas mūzikas okeānam. Ar šādu programmu un solistiem – mūsu novadniekiem Andreja Cepīša vadītais kolektīvs varētu būt pieprasīts visā Latvijā un ne tikai, – dzirdēju sakām klausītājus. Un to nevar noliegt, jo Madonas pūtēju orķestris nu jau vairākus gadus ir savas varēšanas zenītā, ko apliecina arī iegūtās 1. vietas skatēs, konkursos, festivālos, sākot jau ar 2009. gadu.
Skanēja džeza, roka, popa, klasiskās mūzikas skaņdarbi orķestra un solistu sniegumā un programmas vadītāja Māra Grigaļa asprātīgajos komentāros.
– Orķestris ir Andreja Cepīša mūža darbs un veids, kā pasauli iespējams padarīt labāku, darot to, kas vislabāk sanāk, – aizdomājās džeza, populārās un akadēmiskās mūzikas dziedātājs Daumants Kalniņš, kas arī pats savulaik spēlējis oboju kādā no galvaspilsētas pūtēju orķestriem.
Pirms vairāk nekā diviem gadiem, kad 2022. gada 24. februārī Krievijas karaspēks iebruka Ukrainā un Eiropā atkal sākās karš, šīs nežēlīgās agresijas pirmajās nedēļās Ukrainas atbalstam Madonas pūtēju orķestris ierakstīja Ukrainas valsts himnu. Vienu no skaistākajiem ukraiņu komponistu skaņdarbiem – Miroslava Skorika "Melodiju" – un Andra Riekstiņa parafrāzi par ukraiņu tautas dziesmu kopā ar orķestri koncertā atskaņoja šobrīd Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra vieskoncertmeistare, "Brēmenes kamerfilharmonijas" viesmāksliniece, vijolniece Marta Spārniņa.
– Paldies par lielisko koncertu! – jau pasākuma izskaņā orķestrim pateicās Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte. – Esam mērojuši ceļu no Rīgas, lai izteiktu vislielāko atzinību par to, ka esat un ka darāt pasauli labāku. Jo, kas gan var būt labāks par to, ka nākat kopā, mācāties kopā, muzicējat un radāt prieku klausītājos. Vērojot jūs no visjaunākā spēlētāja līdz gados vecākajam, gribu teikt, ka arī kolektīva 65. gadskārtā jūs joprojām dzīvojat līdzi laikam. Andrej, jūs turklāt ļoti labi izskatāties!
Centra pārstāvji izteica gandarījumu par skaņdarbu aranžējumiem, kas priecēja klausītājus visa koncerta garumā un kuru autors ir Andrejs Cepītis.
Par ilggadēju ieguldījumu pūtēju orķestru mūzikas popularizēšanā, Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un novada kultūrvides veidošanā Madonas pūtēju orķestrim un tā mākslinieciskajam vadītājam Andrejam Cepītim tika pasniegts Atzinības raksts.
Madonas pūtēju orķestrim un tā mākslinieciskajam vadītājam Andrejam Cepītim tika pasniegts Latvijas Nacionālā kultūras centra Atzinības raksts, kā arī jaunākie nošu izdevumi, lai tie papildinātu orķestra bibliotēku un iestudētie skaņdarbi priecētu gan klausītājus, gan pašus mūziķus.
– Madonas pūtēju orķestris ir mūsu kuplā novada māksliniecisko kolektīvu lepnums un prieks, – vēstīja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora. – Orķestris ir klātesošs novada kultūras notikumos, esat stabili Dziesmu un deju svētku dalībnieki un godalgoto vietu ieguvēji. Esat koncertu klausītāju iepriecinātāji, veidojat Madonas novada kopienas muzikālo gaumi, jo esam jau pieraduši pie orķestra profesionālajiem priekšnesumiem. Jūs esat mums iemācījuši mīlēt pūtēju orķestra atskaņoto mūziku. Novada pašvaldība lepojas un sveic jūs svētkos un vienmēr būs jūsu atbalsts kolektīva nākamajos izaicinājumos.
– Kāpēc gan jūs esat amatiermākslas, nevis profesionālo kolektīvu statusā? – no savas puses retoriski vaicāja pašvaldības speciāliste kultūras jomā Daiga Torstere. – Nav šaubu, ka jums pienāktos otrais apzīmējums, bet amatieri esat tāpēc, ka jums par to nemaksā, ka par saviem koncertiem neprasāt naudu, lai gan visi klausītāji, kas vēlētos, tajos iekšā nemaz netiek.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas vārdā orķestri un tā vadītāju sveica direktora vietnieces izglītības jomā Sintija Paegle un Gunta Riekstiņa: – Mēs lepojamies ar jums, un lai jūsos turpina kūsāt nerimstošs spēks, nerimstoša jauda, lai Dievs jūsu spēkus daudzkārt pavairo!
Komplimentus par zelta graudiem, ko ar savu darbu orķestris ir sakrājis un tik devīgi koncerta laikā dāvāja klausītājiem, izteica vēl daudzi.
– Atzīšos mīlestībā Andrejam Cepītim un viņa vadītajam kolektīvam, jo jūs spējat atvērt sirdis, – vēstīja Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas direktore Kristīne Šulce. – Ar atvērtām sirdīm mēs iziesim no šīs zāles katrs savos ikdienas darbos, bet vienotības izjūta vēl ilgi mūs saturēs kopā. Lepojamies un cienām jūsu darbu!
– Patiess gandarījums redzēt, kā mūziķi Andreja Cepīša vadībā
ir izauguši. Kad sāk spēlēt Madonas pūtēju orķestris, arī tam, kuram ir drūma oma, pēkšņi kļūst priecīgs prāts, – sveicot jubilejā, pauda Madonas novada kultūras centra direktore Ilze Šulce.
Orķestra vārdā tika izteikta pateicība skatītājiem, mūziķu ģimenēm un īpaši – kolektīva vadītājam Andrejam Cepītim, kurš katram mūziķim nereti piemēro mēģinājuma laiku, katram ļauj justies kolektīvā vajadzīgam un iederīgam: – Vēlam, lai mēnesi pēc jubilejas, ko pavadīsim brīvsolī, arī jūs, Andrej, atpūstos!
Orķestra paldies tika teikts arī koncertmeistaram Robertam Gotlaufam, jo: – Tu mūs audzini, tu mūs māci un disciplinē!
Orķestra vadītājs un jubilejas koncerta idejas autors Andrejs Cepītis no savas puses sacīja īsi: – Paldies, mīļie klausītāji, ka šovakar bijāt uz vienas nots, uz vienas elpas ar mums, ka atkal varējām piepildīt Madonas veco un skaisto Aizsargu namu! Liels prieks, ka orķestris spēlēja pārpildītā zālē. Paldies visiem mūsu atbalstītājiem, visiem šī vakara solistiem – mums patiešām izdevās savākt zvaigžņotu sastāvu! Paldies visiem tehniskajiem vīriem, un vislielākais, visdziļākais cieņas apliecinājums maniem mūziķiem un viņu ģimenēm!
02.04.2024.