Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Aizvadītais gads — izaicinājumiem piepildīts

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 11.03.2024.

Aizvadītais gads — izaicinājumiem piepildīts
Burtu lielums

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā statistika liecina, ka 2023. gadā Vidzemes reģionā palielinājies kopējais izsaukumu skaits, tajā skaitā, uz glābšanas darbiem, bet samazinājies izsaukumu skaits uz ugunsgrēku dzēšanu, kā arī maldinošu izsaukumu skaits. Turklāt samazinājies ugunsgrēkos bojāgājušo, bet palielinājies ugunsgrēkos cietušo un izglābto skaits.

VUGD priekšnieks Mārtiņš Baltmanis uzsver: – Aizvadīts izaicinājumu pilns gads – plūdu draudi Jēkabpilī un Augšdaugavas novadā, ekstrēmais sausums un karstums jūnijā, kad pat neliela dzirkstele izraisīja plašus ugunsgrēkus, vētras postījumi augustā un oktobrī. Tajā pašā laikā statistikas skaitļi parāda zināmu nostabilizēšanos – ja vienā jomā izsaukumu skaits pieauga, tad citā samazinājās. Ļoti ceru, ka tendence samazināties ugunsgrēkos bojā gājušo un pieaugt izglābto skaitam turpināsies. Aicinu visus apzināties, ka drošība sākas ar katra paša rīcību, novēršot ugunsgrēku izcelšanos, nekavējoties ziņojot par negadījumu un pareizi rīkojoties.
Vidzemē nedaudz pieaudzis izsaukumu skaits2023. gadā Vidzemes reģionā nedaudz pieauga kopējais izsaukumu skaits. Vidzemes reģiona pārvaldes ugunsdzēsēji glābēji devās uz 2344 notikumiem, no tiem 745 reizes uz ugunsgrēku dzēšanu, no kuriem 36 bija meža ugunsgrēki, 1296 reizes uz glābšanas darbiem, bet 267 izsaukumi bija maldinājumi.
Aizvadītajā gadā Vidzemē ugunsgrēkos gāja bojā septiņi cilvēki, cieta 24, bet izglābti 20 cilvēki. Salīdzinot ar 2022. gadu, ugunsgrēkos bojāgājušo skaits samazinājies par vienu cilvēku, bet cietušo skaits palielinājies par pieciem un izglābto – par 12 cilvēkiem.
– Traģiskie ugunsgrēki, kuros pērn gāja bojā cilvēki, norisinājās Valmieras novadā – trīs bojāgājušie, Limbažu novadā – divi bojāgājušie, kā arī Alūksnes un Gulbenes novadā – katrā viens bojāgājušais, – informē Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore. – Visvairāk cietušo pērn reģistrēti notikumos Valmieras pilsētā un novadā – 7, kā arī Madonas novadā – 6. Pieci cilvēki cietuši ugunsgrēkos Limbažu novadā. Savukārt visvairāk izglābto cilvēku reģistrēts ugunsgrēkos Cēsu novadā, kā arī Alūksnes (3) un Valmieras novadā un valstpilsētā (4).
Pērn Latvijā reģistrēts mazākais ugunsgrēkos bojā gājušo skaits.
Kopumā Latvijā 2023. gadā ugunsdzēsēji glābēji devās uz 20 233 izsaukumiem, no tiem 6401 izsaukums bija uz ugunsgrēkiem, 401 – uz meža ugunsgrēkiem, 9735 – uz glābšanas darbiem, bet 3696 izsaukumi bija maldinājumi. Aizvadītajā gadā ugunsgrēkos gāja bojā 68 cilvēki, kas ir mazākais gadā reģistrēto ugunsgrēkos bojāgājušo skaits. Savukārt ugunsgrēkos cieta 257 cilvēki, kas ir tikpat, cik gadu iepriekš, bet 384 cilvēki izglābti.
– Kopumā ir samazinājies ugunsgrēku skaits mājokļos, ražošanas ēkās, transportlīdzekļos un transporta nozarē, kā arī lauksaimniecības objektos, bet palielinājies nedzīvojamās ēkās – pirtīs, saimniecības ēkās, kā arī publiskās ēkās. Dzīvojamās mājās dzēsti 1739 ugunsgrēki, kas ir par 45 ugunsgrēkiem mazāk nekā gadu iepriekš. Aizvadītajā gadā gandrīz uz pusi samazinājies kūlas ugunsgrēku, bet pieaudzis meža ugunsgrēku skaits, – norāda Viktorija Gribuste. – Glābšanas darbos visā Latvijā izglābti 511 cilvēki. Lielākā daļa glābšanas darbu bija saistīti ar dažāda veida tehnisko palīdzību (nolūzušu koku novākšana, bojātu konstrukciju noņemšana, ceļa braucamās daļas sakārtošana pēc avārijām), atbalsta sniegšanu citiem operatīvajiem dienestiem un cilvēku glābšanu pēc ceļu satiksmes negadījumiem, uz ūdens un ledus, mežā vai purvā. Nedaudz vairāk kā 500 reizes ugunsdzēsēji glābēji devās palīgā dzīvniekiem, kuri bija nokļuvuši nelaimē, no kuras paši nevarēja izkļūt. No ūdenstilpēm ugunsdzēsēji glābēji izcēla 116 bojāgājušos, kas ir otrs lielākais bojāgājušo skaits pēc 2020. gada, kad ūdenstilpēs gāja bojā 122 cilvēki.
Kā skaidro VUGD priekšnieks, šogad VUGD turpinās īstenot dažādus informatīvos pasākumus, lai paaugstinātu iedzīvotāju zināšanas un izpratni par drošu rīcību, kas palīdz novērst negadījumus, kā arī pareizu rīcību, ja negadījums tomēr noticis. Ņemot vērā to, ka lielākā daļa ugunsgrēku izceļas cilvēku neuzmanības un nepareizas rīcības rezultātā, tad būtisku ugunsgrēku skaita samazināšanos iespējams panākt tikai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam turpinot izglītot iedzīvotājus un vienlaicīgi iedzīvotājiem apzinoties savas rīcības iespējamās sekas un katra paša atbildību par drošu vidi sev apkārt. Tāpat tiks turpināta akcija, kuras ietvaros mājokļos, kuros izcēlies neliels ugunsgrēks, tiks dāvināti vai uzstādīti dūmu detektori.

12.03.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px