Šī beidzamajos gados ir otrā apkures sezona, kad īpaši izceļas siltuma maksas palielinājums un izteikti iezīmējas, ka tomēr mājas ir vērts siltināt. Ēkas tiek sakārtotas, siltuma zudumi samazinās, un arī temperatūru siltummezglā var uzstādīt mazāku un tādējādi samazināt siltumpatēriņu ēkās, bet līdz ar to — arī samazināt maksu.
Jāņem vērā, ka maksa par megavatstundu salīdzinājumā ar iepriekšējo ziemu ir gandrīz tāda pati, tikai vairs nav valsts atbalsta. Taču no 1. oktobra uzņēmuma pašnoteiktie tarifi ir 74,74 eiro par megavatstundu, un atšķirībā no vasaras vairs nemaksājam ap 104 eiro par MWh par karstā ūdens izmantošanu. Grūti pat iedomāties, kāds tarifu kāpums iedzīvotājiem (jo īpaši Madonas pilsētā) būtu jāpiedzīvo šoruden, ja Regulators nebūtu apstiprinājis uzņēmuma piedāvāto mazāku pašnoteikto tarifu.
Īpaši sadārdzinājums jūtams par rēķiniem, kas saņemti par siltumu decembrī. Vairāk nekā 20 daudzdzīvokļu mājām kvadrātmetra izmaksas pārsniedz 2 eiro, un jau šajās nedēļās ar lielām bažām tiek gaidīti rēķini par patērēto siltumu janvārī. Kā atzīmēja kolēģe, maksa par kvadrātmetru viņas mājā pagājušajā mēnesī ir sasniegusi turpat jau 3 eiro, bet arī dzīvoklis esot ļoti silts: 22-24 grādi.
Pagājušajā nedēļā arī Latvijā norisinājās "Silto džemperu diena". Tā ir ikgadēja akcija, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi, klimatam draudzīgākus paradumus. "Silto džemperu dienā" telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, tādējādi arī simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.
Kampaņa aizsākās 2005. gadā, kad Flandrijas reģiona Ekoskolas, Kioto protokola iedvesmotas, rīkoja pirmo "Silto džemperu dienu". Tās sākotnējā ideja bija atgādināt par klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi, aicinot veikt vienkāršas ikdienas darbības, piemēram, samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu, ēst vietējo, bioloģiski audzētu un pēc iespējas augu izcelsmes pārtiku, izslēgt elektroierīces, kad tās nelietojam, un citas līdzīgas iniciatīvas.
Siltuma izmaksām daudzdzīvokļu mājās līdzi seko arī lielākais apsaimniekotāja Madonas pilsētā SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs. Pēc viņa novērojumiem, ja siltina māju, tad visizdevīgāk ir uzstādīt individuālos skaitītājus, kas precīzi uzskaita patērēto siltumenerģiju katrā dzīvoklī. Alokatori tik precīzi neesot. Taču jebkurā gadījumā apkures maksa mazāka ir tur, kur ir veikta siltināšana vai vismaz novērsti lielākie zudumi mājā.
Pārskatot siltumenerģijas samaksu dzīvojamās ēkās 2023./2024. gada apkures sezonas pirmajos mēnešos Madonas pilsētā, vismazākā maksa ir tieši tur – Saules ielā 49a, Priežu ielā 13, Augu ielā 24 un citviet.
13.02.2024.