Daudzos mājokļos ir atrodami veci medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš un kurus lietot vairs nav ieteicams. Aktuāls ir jautājums, kā no tiem tikt vaļā, lai neradītu apdraudējumu videi un arī pārējiem līdzcilvēkiem, turklāt, kā to izdarīt pareizi? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz „Mēness aptiekas” komunikācijas vadītāja Līga Ribkinska.
– Vērojams, ka cilvēki ir labāk informēti un vairāk nes nodot nederīgos medikamentus uz aptiekām. Normatīvajos dokumentos zāļu atkritumu savākšana šobrīd nav noteikta kā obligāta prasība aptiekām, taču, izprotot procesa svarīgumu, daļa aptieku ir brīvprātīgi uzņēmusies farmaceitisko atkritumu savācēja lomu, novēršot to nonākšanu apkārtējā vidē. "Mēness aptieka" iesaistās, arvien vairāk izglītojot sabiedrību. Paredzams, ka 2024. gadā utilizācijai "Mēness aptieka" varētu nodot aptuveni 8 tonnas no iedzīvotājiem savākto nederīgo medikamentu. Pareiza nederīgo zāļu iznīcināšana pieprasa labi organizētu procesu. Līgumi ar bīstamo atkritumu apsaimniekotājiem uzliek papildu pienākumus aptiekām. Nodrošinot šo pakalpojumu pēc brīvprātības principa, savākšanas punkti tiek veidoti maksimāli racionāli, lai sabalansētu pieprasījumu pēc tik vajadzīgā pakalpojuma, vienlaikus arī lai izmaksas uzņēmējam būtu saprātīgas, – stāsta Līga Ribkinska.
Vairāk nekā simts "Mēness aptieku" adrešu, kas piedāvā šādu iespēju, var atrast mājaslapā www.menessaptieka.lv/aptiekas. Uzzināt, vai dzīvesvietai tuvākajā aptiekā šāds pakalpojums ir pieejams, var arī piezvanot uz aptieku.
– Medikamentus, kuriem beidzies derīguma termiņš un vecos dzīvsudraba termometrus iespējams nodot jebkurā aptiekā, kas norādījusi, ka tajā tiek pieņemti utilizējamie medikamenti. Iedzīvotāji ne vienmēr ir pietiekami apzinīgi, iegādājoties zāles. Ja tās nemaz nav lietotas, tātad, visticamāk, ir nopirktas lieki, taču – no otras puses – jāuzteic to iedzīvotāju apzinīgums, kuri liekos, nekvalitatīvos medikamentus rūpīgi nogādā aptieku farmaceitisko atkritumu konteineros. Medikamenti ir jālieto tad, kad tie ir nepieciešami, un tādā apjomā, kā terapijai to ir norādījis ārsts vai farmaceits. Jā, ir jārūpējas un regulāri jāatjauno mājas aptieciņas, hronisko slimību pacientiem vienmēr jāatceras laikus iegādāties vajadzīgās zāles, taču farmaceiti allaž atgādina, ka nevajadzētu nepamatoti veidot lielākus zāļu krājumus, jo tas noved pie apjomīgāka zāļu atkritumu daudzuma, – uzsver Līga Ribkinska.
Nederīgās zāles, kurām beidzies derīguma termiņš vai kuras nav atbilstoši uzglabātas – mainījies izskats, smarža vai garša, nav salasāms nosaukums, nav zināms pielietojums, ir bojāts iepakojums – uz aptieku jānogādā polietilēna maisiņā, pirms tam tās izņemot no kartona iepakojuma kastītēm. Tabletes un kapsulas no blisteriem nav jāizloba. Mikstūras, tinktūras, pilienus nevajag izliet vai pārliet kādos citos traukos, tās jāieliek maisiņā aizvērtos oriģinālajos traukos. Tas pats attiecas uz ziedēm – arī tās nav jāizspiež no tūbiņām vai cita iepakojuma, bet gan aizvērtas jāieliek maisiņā.
Mājas apstākļos vai darba vietā nelielos apjomos lietotus "Covid-19" ātros antigēna testus var izmest sadzīves atkritumos. Ja testa komplektam pievienots speciāls konteiners utilizācijai (piemēram, plastmasas maisiņš), izlietoto testa komplektu vispirms ievieto šajā maisiņā un pēc tam izmet sadzīves atkritumos (šķirojot – pie "pārējiem sadzīves atkritumiem").
Pozitīva rezultāta gadījumā pirms izmešanas sadzīves atkritumos papildu drošības nolūkos testam izmantotos materiālus var apliet ar verdošu ūdeni (piemēram, izlietnē). Ja ir iedzīvotāju pieprasījums, aptiekā var nodot arī adatas un šļirces, taču vispirms iepriekš noskaidrojot, vai konkrētā aptiekā tās tiks pieņemtas. Kā jau esam rakstījuši iepriekš, vecos medikamentus iespējams nodot „Mēness aptiekā" Madonā, Skolas ielā 29.
AGRA VECKALNIŅA foto
30.01.2024.