SIA “Tava virtuve “ Sauleskalnā ir jauns uzņēmums, strādā no 2018. gada oktobra. Tāpēc uzņēmums var atskatīties uz pirmo piecu gadu pieredzi. Turklāt darbības sfēra, ja burtiski tulko uzņēmuma nosaukumu, nav vis saistīta ar ēdienu gatavošanu, bet tā ir virtuves mēbeļu izgatavošana pēc individuāla pasūtījuma.
Šajā sakarā uzņēmuma īpašnieks Aleksandrs Grietiņš pastāsta pat anekdoti, kad interesenti pienāk pie busiņa ar uzrakstu "Tava virtuve" un prasa, ko piedāvā pusdienās.
SIA "Tava virtuve" mēbeļu darbnīca sākotnēji atradās Saules-kalnā, Kārļa ielā 9, taču, īstenojot "Baltic Block" projektu, uzņēmuma "Tava virtuve" īpašniekam Aleksandram Grietiņam nācās ar savu darbnīcu un iekārtām pārcelties – kaut netālu, bet uz citām telpām.
– Jaunās mēbeļu darbnīcas telpās Sauleskalnā "Tava virtuve" atrodas no 2022. gada 1. septembra. Tālu nebija jāiet, paldies saimniekam, ka iznomā telpas. Galvenais – ka bija iespēja izvietot iekārtas, un varu turpināt strādāt, jo ir gan pieredze, gan uzaudzēts nedaudz "tauciņu", – tiekoties saka Aleksandrs Grietiņš.
Uz jautājumu par to, kā piecos gados ir veicies ar pasūtījumu izpildi un virtuves mēbeļu izgatavošanu, Aleksandrs pastāsta: – Man šis darbs patīk, jo tā nav masveida ražošana, katrs pasūtījums ir individuāls. Vienmēr ir svarīga sadarbība ar katru klientu, lai uzzinātu vēlmes un prasības, lai izdotos veiksmīgs rezultāts. Neko nenožēloju, ka savulaik uzsāku tieši mēbeļu izgatavošanu. Pirms pieciem gadiem, kad sāku savu uzņēmējdarbību, bija labāki apstākļi un iespējas. Sākumā daudz zināšanu deva LIAA Madonas biznesa inkubators. Formātzāģis bija pirmais, ko nopirku ar projekta "Madona var labāk" atbalstu, otru darbam vajadzīgo iekārtu (lietotu) nopirku par saviem līdzekļiem, un tas bija laikā, kad visam vēl nebija "uzlēkušas" cenas. Varu strādāt, sākot no klientu vēlmju uzklausīšanas līdz pasūtījuma izpildei un mēbeļu uzstādīšanai. No A līdz Z, pārzinu visus darbus, strādāju no rasējuma līdz mēbelei, līdz atslēgai. Darbnīcā ir nepieciešamākās iekārtas un instrumenti, lai strādātu, pa šiem gadiem izdevies pilnveidot darbnīcas tehnisko bāzi, kaut vēl daudz ko var vēlēties. Pa vidu vēl bija kovida laiks, ko pārdzīvoju diezgan veiksmīgi, arīs darba bija daudz, varēju netraucēti strādāt.
– Pasūtījumus saņemu pa telefonu vai epastu, tālākais ceļš gan ir pie klienta, jo ir jāzina, kāda izskatās virtuve, kādi mēbeļu izmēri vajadzīgi, kā iekļausies un izskatīsies telpā skapji, skapīši u. c. Kovida otrajā vilnī pats saķēru vīrusu, jo aizbraucu pie klienta, kurš "padalījās". Taču nebija jau tik traki, vien trešo gadu oža neatgriežas (skumjš smaids).
Pa šiem gadiem, kopš strādā savā uzņēmumā, Aleksandrs Grietiņš par darba trūkumu nesūdzas: – Ir klienti, izdevies pat saņemt vairākus pasūtījumus reizē, ka jādomā, kā tos izpildīšu. Par veiksmi uzskatu to, ka bieži atgriežas vecie klienti un ir pat gatavi gaidīt rindā. Mani klienti ir Rīgā, Rēzeknē, Madonas novadā u. c. Uzņēmumam ir izdevies atrast arī sadarbības partneri, kas pasūta izgatavot sev vajadzīgo. Tas deva iespēju "uzaudzēt muskuļus". Taču, kopš izmainījusies ģeopolitiskā situācija, ir palielinājušās cenas elektrībai, mēbeļu izgatavošanas materiāliem, sadārdzinājies arī galaprodukts – mēbeles. Kovids un Krievijas sāktais karš Ukrainā nesis cenu palielinājumu pa kapeiciņai, pa kapeiciņai, un esam tur, kur esam. Par pašizmaksu ražotājam grūti strādāt. Skaidrs ir tas, ka visiem ir svarīgi, cik maksās mēbeles, un vēlēšanās, lai būtu kvalitāte par labu cenu ir jāsaskaņo ar iespējām.
Aleksandrs Grietiņš ir iemācījies darbus organizēt un strādāt arī viens.
– Pa šiem gadiem ir bijuši arī palīgstrādnieki, bet beigās esmu sapratis, ka labāk tomēr strādāju viens, ja nav kvalificētu palīgu, kas turētu līdzi. Ir bijuši jaunieši, kas izrāda vēlmi strādāt, bet beigās – pazūd, saņemu īsziņu, ka aizbraucis strādāt uz ārzemēm. Ja tāda attieksme, tad jānovēl viņam veiksme, jo arī ārzemēs ir jāstrādā. Reiz sameklēju vienu labu vietējo strādnieku, bet ne ilgai sadarbībai. Esmu arī prasīgs, jo vēlos, lai strādnieks būtu ar rokām un galvu.
Lai meklētu pasūtījumus, viss jau atduras pret to, ka nav papildspēku – pastāvīga darbinieka, kas palīdzētu. Ja arī gribētu īstenot kādu projektu, visur jāievēro noteikums, ka ir jādod darbavietas, taču labie darbinieki jau ir atraduši darbu un strādā citos uzņēmumos, bet apmācīt kādu, lai pēc tam viņš aizietu prom, neņemos.
Uzņēmējs atzīst, ka šis ir grūts laiks visiem. – Dzīvokli reti kurš var nopirkt bez kredīta, kas nozīmē maksāt augstu procentu likmi. Arī mēbeles var izgatavot, noformējot kredītu, un vienam klientam mēģināju izdabāt, bet sapratu, ka tā ir liela papīru būšana, un labāk to nepraktizēšu. Kas grib kādu jaunu mēbeli, tie pietaupa, sakrāj naudu un tad īsteno savu sapni. Pasaules situāciju visi zina, zina arī to, kādi ir kredītprocenti, nevēlas nonākt bankas atkarībā.
Interesējoties par to, kā izjūt mēbeļu ražotāju savstarpējo konkurenci, uzņēmējs dalās savās pārdomās: – Mūsu novadā ir vairāki mēbeļu ražotāji, bet katram ir savi klienti. Nevienu neuzskatu par konkurentu, un nekad nav bijis tā, ka satiekamies pie viena klienta un sākas domstarpības. Visi pasūtītāji pirms izvēles veikšanas meklē, kur var dabūt kvalitatīvu produktu par demokrātisku cenu.
Aleksandrs piebilst: – Mēbeļu ražotājam ir jāiekļaujas termiņā, esmu iemācījies tā strādāt, un, ja ko apņemos, tad izpildu.
Taču ir tādi raksturojoši parametri – kvalitāte, cena un ātrums, un visas trīs lietas kopā nebūs lēti. Ja kādam mēbeli vajag izgatavot ātri, ja negrib gaidīt, lai pērk gatavas mēbeles no Polijas, no IKEA – arī ir variants. Pārsvarā manā darbnīcā izgatavo mēbeles konkrētai virtuvei ar nestandarta risinājumiem, ar konkrētiem izmēriem, un tas jau ir individuāls pasūtījums. Vairāk sūta komplektus, kur pamatā ir skapji, skapīši, arī durvis, bīdāmās durvis. Lētākā cena joprojām ir skaidu plātņu, lamināta materiāla mēbelēm, jo masīvkoks ir dārgs, cena bieži arī nosaka izvēli par labu ne tik dārgām mēbelēm.
Pasūtījumi reizēm rodas paši, pat nemeklējot. Ņemu vērā arī to, lai visu un paredzētajā laikā paspētu. Saņemties lielus darbus un nespēt tikt galā, manuprāt, tas ir slikts stils.
Es uz visu skatos reāli – strādāju savā tempā un līmenī, bet reizēm ir liela slodze, vajadzīga pareiza darbu organizācija, lai iekļautos grafikā, lai pasūtījums būtu laikā gatavs. Protams, ka gribētos kādu jaunāku iekārtu, bet tam vajag finansējumu.
26.01.2024.