Latvijā notiek vēl viena parakstu vākšana. Kopš 10. novembra var parakstīties arī par ierosinājumu rīkot referendumu, lai atlaistu 14. Saeimu. Šī parakstu vākšana var ilgt vienu gadu. Mēneša laikā par šo iniciatīvu ir jau parakstījušies ap 35 000 vēlētāju.
Lai parakstu vākšanu varētu uzskatīt par sekmīgu un rīkotu tautas nobalsošanu par 14. Saeimas atlaišanu, par šo iniciatīvu jāparakstās vismaz 10 % no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem jeb 154 241 Latvijas pilsonim, kas sasniedzis 18 gadu vecumu.
Parakstīties par iniciatīvu balsstiesīgie Latvijas iedzīvotāji var portālā Latvija.lv, kā arī klātienē dzīvesvietas deklarēšanas vietās pašvaldībās, bāriņtiesās, kas veic notariālas darbības, novados pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja, kā arī Latvijas vēstniecībās ārvalstīs, kur veic notariālās darbības. Madonas novadā tas ir iespējams 35 vietās.
Taču parakstu vākšanai par šo iniciatīvu parakstu vākšanas vietas atbilstīgi likumdošanai netiek veidotas, kā tas ir tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likuma "Grozījumi Notariāta likumā", kas paredz paternerattiecību institūta ieviešanu, atcelšanu.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) astoņu partiju un partiju apvienību iesniegumus ar ierosinājumu rīkot parakstu vākšanu par tautas nobalsošanu 14. Saeimas atlaišanai izskatīja 9. novembrī.
Savu pieteikumu CVK bija iesniegusi partija "Latvija pirmajā vietā", partija "Tautas varas spēks", partija "Suverēnā vara", partiju apvienība "Pamats‑LV", partija "Tautas kalpi Latvijai", partija "Apvienība Jaunlatvieši", partija "Stabilitātei!" un partiju apvienība "Jaunā Saskaņa".
Ņemot vērā, ka visu politisko organizāciju un partiju iesniegumi ir pamatoti ar vienu ierosinājumu – atsaukt 14. Saeimu, CVK, pamatojoties uz Administratīvā procesa likuma normām, lēma, ka visas iniciatīvas ir apvienojamas un rīkojama ir viena parakstu vākšana "Par 14. Saeimas atsaukšanu".
15.12.2023.