29. novembrī Madonas pilsētas vidusskolā Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Iepazīstam: Rakstnieka piezīmes. Dzeja.” ietvaros bija tikšanās ar Mariju Luīzi Meļķi (1997), kas kultūrtelpā sevi apliecinājusi, rakstot galvenokārt dzeju un publicistiku, darbojoties laikmetīgajā teātrī un kino, un dažādās vizuālās mākslas izpausmēs. Šī gada 9. novembrī māksliniece saņēma Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps”, par darbu filmā “Neona pavasaris”.
Latviešu valodas un literatūras padziļinātā kursa skolēniem un citiem interesentiem, skolēniem tik ierastā un jaunajai dzejniecei ne tik senā vidē, notika saruna par sevis meklējumu ceļiem, par drosmi uzdrīkstēties, par mākslinieka radošo procesu, par pašnodarbinātās personas pieredzi, strādājot radošajā industrijā. Tikšanās laikā varēja noklausīties dzejas lasījumus no dzejoļu krājumiem – "Netikumīgie" (2021) un "Nerealizēto potenciālu klubs" (2022).
Krājums "Netikumīgie" tapis no Kristas Burānes Dirty Deal Teatro iestudētās tāda paša nosaukuma izrādes tekstiem. Tekstus izrādei rakstījuši vairāki autori, arī L. Meļķe. Viņa šajā izrādē portretē vienu no 8. klases skolēniem kādā Latvijas skolā. Māksliniece pastāstīja, kā veidojies dokumentālais stāsts par mūsdienu skolēniem – trīs mēnešus izrādes veidotāji iejutušies reālas Latvijas skolas 8. klases dzīvē. No debijas dzejoļu krājuma "Nerealizēto potenciālu klubs" L. Meļķe izjusti lasīja dzejoļus un zibprozu. Īpaši aktuāls šķita mūsdienu cilvēka psihes trausluma motīvs skaistajā dzejolī "Ātrā palīdzība".
Turpinoties sarunai, L. Meļķe atzina, ka viņai no 20. gadsimta brīnišķīga šķiet Montas Kromas dzeja. Iepriekš skolēni mācību procesā bija apguvuši konceptuālās dzejas tēmu, un arī par to bija interesanti uzzināt L. Meļķes attieksmi un noklausīties konceptuālās dzejas piemēru. Dzejniece atklāja, ka daļu no saviem dzejoļiem pieraksta viedtālrunī, un viens no tiem tika nolasīts, piebilstot, ka dzejolis vēl nav un, iespējams, arī nemaz netiks publicēts, bet tas atklāja dzejnieces tā brīža sajūtas.
Dzejniece ne vienu reizi vien sasmīdināja klausītājus, stāstot par saviem interesantākajiem atgadījumiem dzīves laikā, piemēram, ar padomu, kā iepazīties ar interesējošiem cilvēkiem. Lai iepazītos ar cilvēkiem, viņa mēdza pieiet pie kāda un pavaicāt: "Vai jums ir kāda lieka galda lampa?". Šis piemērs lika aizdomāties par katra paša vēlmi un prasmi meklēt veidus, kā nejusties vientuļam, kā komunicēt ar cilvēkiem.
Skolēni, kas piedalījās sarunā, atzina, ka bija interesanti, ka L. Meļķe iedvesmoja nebaidīties mēģināt kaut ko darīt, un saruna izvērtās brīva un nesamākslota.
Vairākus skolēnus ar dzejnieci vienoja tas, ka nepatīk rutīna, tāpēc, iespējams, ka pat neapzinoties un netieši starp mums top nākamie mākslinieki.
Paldies Madonas novada bibliotēkai par piedāvāto iespēju!
12.12.2023.