Rudens un ziema ir laiks, kad aktivizējas gripa, citi vīrusi un tai skaitā arī kovids. Madonas slimnīcā ir noteikti ierobežojumi sakarā ar paaugstinātu saslimstību ar akūtām respiratoro vīrusu saslimšanām, un tie paredz, ka pacientus iespējams apmeklēt tikai ar nodaļas vadītāja vai ārstējošā ārsta atļauju.
– Protams, aicinām lietot maskas tiem, kuri ierodas uz konsultāciju pie ārsta un kuriem ir novērojamas kaut mazākās saslimšanas pazīmes. Tāpat lūdzam ievērot distanci starp cilvēkiem un vienam otram virsū nebāzties. Ierobežojam apmeklētāju skaitu, kas var nākt pie pacienta, lai nebūtu tā, ka pie viena cilvēka atnāk bariņš apmeklētāju. Lūdzam neņemt līdzi bērnus – ja viņi ir slimi un cilvēks, kurš pie mums ārstējas arī ir apslimis, tad negribot situāciju var padarīt vēl nopietnāku. Tieši tāpēc jāizsver, vai apmeklējums patiešām ir tik būtisks un vajadzīgs. Jo mazāk apmeklētāju nāk pie pacientiem, jo labāk. Tagad arī ārstēšanās dienas nav tik garas, ka nedēļām un mēnešiem būtu jāguļ slimnīcā, – skaidro Madonas slimnīcas medicīniskā direktore Astrīda Svilāne.
Viņa uzsver – joprojām pastāv iespēja nodot tuviniekam paciņu, bet sazināties var gan ar video zvanu starpniecību, gan vienkārši piezvanot.
– Ir stipri jāpiedomā pie tā, vai apciemojums ir tik ļoti būtisks, jo dažu dienu laikā nekas kardināli mainīties nevar. Protams, ir arī tādi gadījumi, kad pacients ir ļoti smagi slims – tad, saskaņojot ar vadību, tuviniekiem ir iespējams piederīgo apraudzīt. Nav tā, ka kategoriski atsakāmies ielaist cilvēkus pie pacienta, taču galvenais uzsvars vienmēr jāliek uz situācijas izvērtējumu, cik nopietni tas viss ir. Kad plosījās kovids, situācija bija pavisam citāda, jo tajā laikā gan nebija iespējams apraudzīt tuviniekus, bet nu jau tā nav, tik jādomā racionāli, – aicina Astrīda Svilāne.
Pie nodaļu durvīm ir norādīti telefonu numuri, uz kuriem zvanīt, lai varētu nodot sūtījumu pacientam vai pieteikties apmeklējumam, vai arī atrodas zvana poga – to nospiežot, nodaļas darbinieki dzirdēs, ka kāds atrodas aiz durvīm. Astrīda Svilāne aicina padomāt par to, ka ne vienmēr mēs varam būt droši par savu veselības stāvokli – gadās arī tā, ka persona ir infekcioza, pati to neapzinoties un neparedzot, ka jau izplata infekciju.
– Piemēram, ja aizvakar un vakar cilvēks jutās labi, bet šodien jau ir slims, tas liecina, ka zināmu daļu vīrusu viņš var būt izplatījis iepriekšējās dienās tur, kur ir bijis. Ja nodaļas darbinieki aicina uzvilkt bahilas, halātus un masku, viņi zina, ko dara, un mediķus vajag klausīt. Ja tas ir jādara, tad jādara. Cilvēki ir dažādi – lielākā daļa izturas saprotoši un atbildīgi, bet vienmēr atrodas arī tādi, kas nav apmierināti. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka ne visi uzreiz izprot iespējamos pastāvošos riskus. Kad paskaidrojam, parādās sapratne, bet mazākā daļa tomēr mēdz palikt dusmīga tik un tā, – nosaka Astrīda Svilāne.
Lūgums ņemt vērā to, ka pie pacientiem tiek ielaisti tikai tuvākie piederīgie no ģimenes loka. Gadās, ka pacients nemaz nevēlas redzēt kaimiņu vai paziņu, kurš atnācis ciemos, un, respektējot viņa vēlmes, šādās situācijās apciemojums tiek liegts. Madonas slimnīcas medicīniskā direktore akcentē – lieku reizi jāpatur prātā – jo mazāk apmeklētāju nāks pie pacientiem, jo labāk. Cilvēki slimnīcā neārstējas bez vainas, un pastāv risks, ka pie savas saslimšanas var saķert klāt arī citus baciļus. Tā kā neviens nevar paredzēt, kā pašreizējā situācija risināsies tālāk, cilvēki tiek lūgti ņemt vērā, ka ierobežojumi var palikt vēl stingrāki vai tikt atvieglināti. Viss atkarīgs no tā, kā situācija attīstīsies Madonas novadā un valstī, un norādījumi tiks pildīti, balstoties uz to, ko noteiks normatīvajos aktos un noteikumos paredzētais. Neviens nevar paredzēt, vai priekšdienās saslimstība pieaugs vai samazināsies, līdz ar to arī par drošības pasākumiem tiek izlemts savlaicīgi un operatīvi.
AGRA VECKALNIŅA foto
12.12.2023.