Šī gada 9. novembrī Madonas slimnīca kā projekta sadarbības partneris tika aicināta uz Latvijas Darba devēju konfederācijas īstenotā projekta “Profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu dalība darba vidē balstītas mācības un prakses uzņēmumos” (SAM 8.5.1.) apbalvošanas ceremoniju.
Apbalvošanas ceremonijā "Dari un mācies – viss tikai sācies" tika godināti katrā Latvijas reģionā labākie uzņēmumi – darba vidē balstīti mācību un prakšu īstenotāji 2023. gadā. To vidū ir arī Madonas slimnīca.
– Man tiešām par lielu pārsteigumu Madonas slimnīca saņēma Atzinību par nozīmīgu ieguldījumu profesionālās izglītības pilnveidē un izcilu sadarbību ar profesionālās izglītības iestādēm, īstenojot mācību prakses Vidzemes reģionā. Madonas slimnīca arī ārpus šī projekta ar lielāko prieku nodrošina prakses vietas topošajiem mediķiem, jo tas ir labākais veids, kā piesaistīt jaunus speciālistus un parādīt darba vidi reģiona slimnīcā. Manuprāt, arī pašiem jaunajiem speciālistiem tā ir lieliska iespēja praktiski iesaistīties darba procesā, būt noderīgiem un saņemt padomus, pretimnākošu attieksmi no pieredzējušajiem kolēģiem, – gandarījumu neslēpj Madonas slimnīcas vadītāja Līga Šerna.
Paldies viņa saka slimnīcas galvenajai māsai Ingrīdai Riebai kā projekta koordinatorei un visām nodaļu virsmāsām, kas ikdienā strādāja ar studentiem.
– Projekts kopumā bija labs atbalsta instruments, lai uzņēmumā nodrošinātu papildu finansējumu darbiniekam, kurš apmāca audzēkni. Tāpat tika nodrošināti darba aizsardzības līdzekļi, iespēja par projekta finansēm veikt audzēkņu apdrošināšanu, iegādāties obligāto veselības pārbaudi un veikt vakcināciju pret ērču encefalītu, ja tas nepieciešams, kā arī projektā tika piešķirts finansējums, lai audzēknis varētu nokļūt uz uzņēmumu, kurā īstenot darba vidē balstītas mācības vai mācību praksi, – uzsver Līga Šerna.
Par projektu pastāsta arī tā koordinatore Ingrīda Rieba:
– No 2001. gada es ik pa laikam nodarbojos ar māsu palīgu sagatavošanu slimnīcai. Sadarbība vienmēr bijusi ar Rīgas Sarkanā Krusta medicīnas koledžas arodfakultāti.
– Pavasarī, kad tuvojās studentu prakses laiks, no Darba devēju konfederācijas tika piedāvāta iespēja saņemt Eiropas finansējumu, lai nodrošinātu šiem cilvēkiem visus individuālos aizsardzības līdzekļus, ko lietot slimnīcā, tai skaitā darba apģērbu, darba apavus. Piedāvājums bija gana vilinošs, lai to nepieņemtu. Bieži vien cilvēki, kuri šeit mācās, ir ar stāžu, bet ne visiem ir tā labākā finansiālā situācija, lai varētu iegādāties normālu darba apģērbu un darba aizsardzības līdzekļus. Tika noslēgts līgums starp mūsu iestādi, Darba devēju konfederāciju un šiem praktikantiem. Visi nosacījumi bija skaidri un saprotami izpildāmi. Ieguvēji no šī projekta ir visas iesaistītās puses, – skaidro projekta koordinatore Ingrīda Rieba.
Tā kā slimnīcai līguma kārtā ir attiecības ar "PRĀNA Ko", kas piegādā apģērbus iestādes darbiniekiem, katrs praktikants varēja izvēlēties sev tīkamāko apģērbu gan pēc krāsas, gan materiāla, kā arī piemērotākos apavus.
– Prakse ilga no marta sākuma līdz jūnija vidum. Studenti mācās no septembra līdz februāra beigām, tad sāk prakses periodu, praktiskā darbā pielietojot apgūtās teorētiskās iemaņas. Viņi tiek sadalīti pa dažādām nodaļām. Protams, tiek rakstītas arī prakses atskaites, ko tālāk iesniedz skolā. Lai tiktu pie kvalifikācijas eksāmena, prakse jānokārto obligāti, un prakse, ja nemaldos, ir 640 stundas. Daļa studentu pa to laiku, kamēr mācās, jau tiek pieņemti darbā, bet citi jau ir mūsu darbinieki – viņi ir pieņemti kā sanitāri, bet, lai varētu strādāt kā māsu palīgs, nepieciešama izglītība. Tā tiek iegūta šādā veidā. Pavisam kopā pie mums praksi izgāja divpadsmit studenti. Es nesaskatu neko tādu, kas projekta ietvaros apgrūtinātu tā izpildes un realizācijas procesu. Mēs ar to saskārāmies pirmo reizi, bet nekā sarežģīta tajā nav. Ir jāaizpilda nepieciešamā dokumentācija, visus paraugus mums atsūtīja, un projekta apguve neradīja sarežģījumus ne darba jomā, ne ikdienas dzīvē. Varētu tikai priecāties, ja šādi projekti tiktu piedāvāti arī turpmāk, jo tas sniedz lielu finansiālo atbalstu ne tikai iestādei, bet arī darbiniekiem. Jebkurā situācijā esam guvuši labumu un ieguldītais darbs ir atmaksājies. Diemžēl līdzšinējā informācija norāda, ka šis bija pēdējais gads, kad projekts tika īstenots. Tas ilga septiņus gadus un šogad tiks noslēgts, – informē Ingrīda Rieba.
Kā neatsveramu un būtisku ieguvumu viņa min jauno kadru piesaisti slimnīcai. Šajā prakses laikā slimnīcas personāls jaunos darbiniekus iepazīst, izprot, ko no viņiem var sagaidīt. Prakse sniedz kā plusus, tā arī mīnusus – iespēju praktikantam atteikt darba vietu gadījumā, ja darba saistības jau nav noslēgtas. Ingrīda Rieba uzsver – praktikantiem tiek mācītas visas darbam nepieciešamās iemaņas, tai skaitā pirmās palīdzības sniegšana un prasmes funkcionāli pareizi darboties, lai nenodarītu kaitējumu savai veselībai.
22.11.2023.