Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Pūtēji tricina baznīcas mūrus

INESE ELSIŅA

Autors • 13.11.2023.

Pūtēji tricina baznīcas mūrus
Burtu lielums

11. novembrī Latvijā ar daudzveidīgiem pasākumiem svinējām Lāčplēša dienu, pieminot 1919. gada 11. novembri, kad Latvijas Bruņotie spēki ar franču un britu atbalstu pēc gandrīz mēnesi ilgām cīņām Pārdaugavā sakāva Bermonta karaspēku.

Vēstures liecībās lasāms, ka šajā dienā par godu Latvijas armijai skanējuši visi Rīgas baznīcu zvani. Tāpēc Aizsardzības ministrija, turpinot jau pirms vairākiem gadiem aizsākto tradīciju, arī šogad 11. novembrī aicināja visas Latvijas kristīgās konfesijas trīs minūtes skandināt baznīcu zvanus. Tāpat draudzes tika aicinātas aizlūgt par karavīriem un visiem dienestiem, kas gādā par mūsu valsts un iedzīvotāju drošību, kā arī lūgties par Latvijas valsti un valsts vadītājiem.
Madonas katoļu baznīcā šoreiz līdz ar zvanu skaņām spoži izskanēja tauru balsis. 10. novembrī iedvesmojošu koncertu, veltītu Latvijas neatkarības cīnītājiem, sniedza Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas pūtēju orķestris "Vivo" Artura Kloppes vadībā. Orķestra "iesildošā grupa" bija Kristiāna Dāvida pamatskolas audzēkņi, kas izpildīja sirsnīgas un patriotiskas dziesmas.

Diakona Henrika uzruna
– Šodien mūsu baznīcā esam pulcējušies tik kuplā skaitā, lai ieskandinātu Lāčplēša dienu, – sveicot sanākušos, uzsvēra Madonas katoļu draudzē kalpojošais diakons Henriks Rektiņš. – Nereti mūsos var iezagties doma, ka šī diena ir tradīcija, ko svinam, bet kurai nav tiešas saistības ar mums pašiem. Pieļauju, ka vairumam no mums nav radinieku, kas atdevuši savu dzīvību, cīnoties par Latvijas brīvību un godu. Tomēr šis pasākums un atceres diena ir svarīga katram, jo tā ir diena, kurā pieminām Latviju, kāda tā ir, esam pateicīgi par to, ka Dievs ir svētījis mūs ar savu zemi, savu kultūru, valodu un vērtībām. Arī tādēļ esam pulcējušies, lai īpašā veidā atkal no jauna varētu piedomāt un pateikties par mums doto un visu, ko katrs varam piedzīvot savā ikdienā. Šis ir laiks, kad atceramies tautas varonīgos cilvēkus, kas atdeva savu dzīvību par Latviju, iestājoties par vērtībām, kas mūsu zemei un tautai ir svētas.

Pūtēju orķestru žanra renesanse
Turpinājumā klātesošie varēja pilnībā izjust pūtēju orķestra stāju un mūzikas garšu.
Atskatoties pagātnē, jāuzsver, ka pūtēju orķestra spēles tradīcija Madonas mūzikas skolā ir ļoti sena un pamatīga. Jau 70. gados skolā bija izveidojies spēcīgs orķestris, kuru vadīja Helmuts Banka. Tad sekoja 20 gadu klusuma periods, līdz 2005. gadā ar Madonas novada domes atbalstu tika atjaunots kolektīvs ar tālejošu domu – sagatavot mūziķus Andreja Cepīša vadītajam Madonas kultūras nama pūtēju orķestrim, kurš ir mūsu novada lepnums un viens no labākajiem pašdarbības orķestriem Latvijā.
Madonas mūzikas skolas pūtēju orķestra diriģents kopš tā atjaunošanas ir skolotājs Arturs Kloppe. Viņa darbs nesis augļus, un rezultāts ir saliedēts un muzikāli spēcīgs, izteiksmīgs kolektīvs. Kopš 2015. gada Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos orķestru fināla skatēs savā grupā Madonas pūtēju orķestris "Vivo" ieguvis tikai 1. vietas un diplomus par izcilību. Mainīgi laikapstākļi, intensīva un bagāta svētku nedēļas programma, dažādi jautri pasākumi, neaizmirstamas emocijas – tas vēl ilgi paliek atmiņā Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Šobrīd mūsu orķestrī spēlē 40 jaunie talanti – mūzikas skolas labākie audzēkņi un absolventi, un arī viņi būs nākamo Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieki. Piebildīšu, ka orķestra karogs joprojām tiek turēts augstu – Latgales un Vidzemes reģiona novadu pūtēju orķestru skatē aizvadītajā pavasarī Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas pūtēju orķestris "Vivo" ieguva I pakāpi un visaugstāko punktu skaitu savā B grupā.

Kolektīva vadītāja atziņas
– Man šodien ir trīskārša laime, – koncerta klausītājiem atklāja orķestra diriģents Arturs Kloppe. – Pirmkārt, ir svarīgi svētki – Lāčplēša diena. Kad biju jauns, šos svētkus nejutu, jo Lāčplēša dienu padomju laikos nesvinēja. Savukārt tagad man tie ir ļoti nozīmīgi svētki. Otra lieta – esam baznīcā, un šī ir mana vieta katru svētdienu – te esmu baznīcas balkonā pie kora, kur ļoti labi jūtos, jo esmu Dieva tuvumā. Trešā lieta – esmu kopā ar savu mīļo kolektīvu – pūtēju orķestri "Vivo". Tā ir mūsu nākotne – kolektīva visi audzēkņi (un skolotāji Jānis Trūps, Pēteris Leiboms, Jānis Rijnieks). Kas ir pats svarīgākais? Nav tik būtiski, lai skolas audzēkņi kļūtu par mūziķiem, svarīgi, lai viņi būtu laimīgi un būtu savas zemes patrioti. Šodien priecājos, ka varu būt baznīcā un līdzi ņemt savu darbu – varu apvienot šīs abas lietas.
Arturs Kloppe piebilda, ka audzēkņi uz mūzikas skolu brauc no visa plašā Madonas novada. Ja kādreiz mēģinājums vai koncerts beidzas vēlāk, dalībnieki jāizvadā pa mājām. Tā kā madonieši orķestrī ir mazāk nekā puse, jāmēro ceļš gan uz Lubānu, gan Aivieksti, gan Ērgļiem un Dzelzavu – tik plašs ir reģions, no kura nāk skolas audzēkņi un orķestranti.

14.11.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px