Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Tas nav darbs, bet dzīvesveids”

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 02.11.2023.

“Tas nav darbs, bet dzīvesveids”
Burtu lielums

Katrā pagastā ir izveidots bērnu un jauniešu vai multifunkcionālais centrs, lai dažādu paaudžu cilvēkiem būtu vieta, kur saturīgi pavadīt laiku, pabūt kopā un iemācīties arī ko jaunu. Par interesantām aktivitātēm rūpējas centru vadītāji, ieguldot šajā darbā savu sirdi, labākās domas un idejas.

Jau pusotru gadu multifunkcionālais centrs ir izveidots arī Ērgļos, pulcējot bērnus un jauniešus, vidējo paaudzi un seniorus. To veiksmīgi vada EVA LASMANE.
– Esmu dzimusi un augusi Kalsnavas pagastā. No savas dzimtās puses tālu neaizbēgsi. Protams, devos pa pasauli un meklēju iespējas, kur sevi realizēt. Daudzus gadus dzīvoju un strādāju Rīgā, ieprecējos Aizkrauklē. Ar ģimeni pārcēlāmies uz vecmammas māju Vietalvā, baudu dzīvi lauku mājā, bet, lai dotos uz kādu no pilsētām, kur veikt darba pienākumus, jābrauc vismaz divdesmit pieci kilometri. Tik tālu ceļu veicu iepriekš uz Pļaviņām, tagad arī uz Ērgļiem.

– Kā jūs nonācāt līdz darbam ar bērniem un jauniešiem?
– Bērni apmeklēja skolu Pļaviņās. Tur ir bērnu centrs "Pepija", kur pamazām sāku palīdzēt centra vadītājai dažādos darbiņos un saņēmu uzaicinājumu tur strādāt patstāvīgi. Darbojoties bērnu centrā, pavadīju sešus gadus. Tas bija manas karjeras sākums jaunatnes jomā. Liela pateicība kolēģei Tatjanai Zagorskai-Udaļcovai, kura man patiešām daudz ko iemācīja, un es varēju mācīties gan pasākumu organizēšanu, gan nometņu vadīšanu, un kopā kā komanda piedzīvojām grandiozus pasākumus. Bija iespēja turpat Pļaviņās pieteikties uz jauniešu centra vadītāja amatu. Tas man bija liels izaicinājums, bet tajā pašā laikā tā bija lieliska iespēja, kur varēju augt, mācīties un attīstīties. Šajā darbā aizvadīju trīs pieredzes bagātus gadus.

– Kāds, jūsu skatījumā, ir šis darbs?
– Jauniešu centra vadītāja darbs ir aizraujošs, radošs, dinamisks un ne mirkli tas nav garlaicīgs. Tas noteikti nav darbs no pulksten 8 līdz 17. Lai strādātu šajā jomā, tam ir jābūt sirdsdarbam. Es gan teiktu, ka tas nav darbs, bet dzīvesveids. Strādājot ar bērniem un jauniešiem, ir jāmāk iziet uz sarunu, komunicēt vēlu vakaros, atrisināt konfliktsituācijas, uzklausīt sasāpējušu sirdi. Centru vadītāji ir kā draugi, atbalsts, brīžiem arī kā mammas. Es šajā darbā ielieku savu sirdi, sevi, sniedzu atbalstu, sirsnību, mīlestību un cieņu. Ja es kādam ar šo varu sniegt noderīgas zināšanas, pieredzi un prasmes, tas manī rada gandarījuma sajūtu.

– Ceļš jūs atveda uz Ērgļiem?
– Kad parādījās vakance Ērgļos, man tas bija liels izaicinājums, jo Ērgļos līdz tam nebija bijis multifunkcionālais centrs. Atskatoties, varu teikt, ka man patīk izaicinājumi.
Pirms tam Ērgļos biju bijusi dažas reizes un tikai caurbraucot. Ja iepriekš es par šo vietu neko daudz nezināju, tagad iesaku uz šejieni atbraukt ikvienam. Ērgļos patiešām ir, ko redzēt, darīt un baudīt. Šeit ir fantastiski skaistas vietas, kalni un lejas. Tūrisma informācijas centrs ir izveidojis audio gidu. Es patiesi esmu priecīga un pateicīga par šo iespēju šeit būt un strādāt. Cilvēki ir draudzīgi, atbalstoši. Ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar skolu. Vasarā bija sadraudzības nometne ar Vāciju. Tika gūta lieliska pieredze. Tādā veidā, iekļaujoties šādos pasākumos, es varu iepazīt cilvēkus, jauniešus un viņi var iepazīt mani. Esmu ļoti pateicīga visiem Ērgļu cilvēkiem un kolēģiem par lielo atbalstu, iedrošināšanu un uzticēšanos man, ka viņi mani ir pieņēmuši un devuši šo iespēju. Sākot šeit strādāt, lēnām iepazinu pagastu, vietas, cilvēkus. Tas bija lēns miera periods, kamēr apradu ar vidi. Protams, cik vien varēju, iepazīstināju visus ar centru, gāju uz skolu, stāstīju, aicināju, bet atsaucība un interese sākotnēji bija maza, bet tas ir saprotams, jo šis centrs bija jaunums ikvienam. Tad notika brīnums – varbūt manī pašā, varbūt apkārtējos – ar šī gada sākumu viss norit veiksmīgi un centru apmeklē gan bērni, gan jaunieši.

– Multifunkcionālais centrs uzliek lielākus pienākumus un atbildību.
– Vadīt multifunkcionālo centru atkal man ir izaicinājums. Es neesmu tik zinoša, lai strādātu ar pieaugušajiem. Šis darbs jebkurā vecumposmā lielā mērā saistās ar mācīšanos. Radošās darbnīcas, sporta aktivitātes, bērnu iesaistīšana pasākumu organizēšanā. Manā skatījumā, visam ir jānotiek pakāpeniski, un šobrīd tā arī ir. Ir bijušas tikšanās ar senioriem, dažādas aktivitātes viņiem, bet vasarā senioriem pietiek savu darbiņu, līdz ar to šajā laikā vairāk koncentrējos uz bērnu un jauniešu auditoriju. Pastāvīgie centra apmeklētāji ir bērni no 1. līdz 6. klasei. Ar jauniešiem ir citādāk, viņi ir personības, viņiem neder viss piedāvātais. Der tikai tas, kas viņus interesē. Patiesībā Ērgļos jauniešiem ir ļoti foršas iespējas gan skolā, gan ārpus tās. Tiek piedāvāti dažādi pulciņi, dejošana, Jaunsardze, volejbols, orientēšanās un citas aktivitātes. Esmu pārliecināta, tas, kas dara, tas dara visu.
Multifunkcionālajā centrā bērni darbojas aktīvi. Ir liels prieks, ka pēdējā laikā paši izrāda iniciatīvu un iesaistās pasākumu organizēšanā. Kopā visu izrunājam, sagatavojam nepieciešamo. Bērniem tā ir liela atbildība. Protams, viņi saņem pateicības, kas ir liela motivācija turpināt. Tā ir izaugsme.
Manuprāt, tas, ko mēs darām un jau esam paveikuši, ir grandiozs. Domāju, ka arī nākamais gads būs aktīvs. Jaunieši ir gudri un forši. Arī mums nepārtraukti ir jāmācās, lai tiktu viņiem līdzi. Pati ārpus sava darba laika cenšos iesaistīties mācībās, lai uzzinātu pēc iespējas vairāk, ko jauniešiem piedāvāt. Nepārtraukti norit mācību process. Ir ļoti nozīmīgi gribēt kaut ko izdarīt nevis, lai kādam pierādītu, bet pašiem priekš sevis. Tad ir prieks, gandarījums un iedvesma turpināt. Nereti jauniešiem ir nepieciešama drosme izkāpt no komforta zonas, lai sasniegtu pēc iespējas vairāk.
Es ļoti lielu akcentu lieku uz brīvprātīgo darbu. Man ļoti patīk šī iespēja, kas tiek piedāvāta jauniešiem. Ērgļos brīvprātīgā darba grāmatiņas ir saņēmuši astoņpadsmit jaunieši. Fantastiska iespēja bija piedalīties Latvijas Lauku forumā, kas norisinājās jūnijā. Tas, ko viņi paveica piecu dienu laikā, ir brīnišķīgi. Šis pasākums veicināja brīvprātīgā darba attīstību.

– Šajā gadā aktīvi realizējāt arī dažādus projektus.
– Madonas novada pašvaldības jauniešu iniciatīvu projekta konkursa ietvaros realizējām projektu "Kopā roku rokā". Tas mums ar jauniešiem bija liels izaicinājums. Aicinājām pie sevis vairākus jauniešu centrus. Galvenā doma bija iepazīt vienam otru, sadraudzēties. Parādījām sevi un stāstījām, cik Ērgļos ir forši un interesanti. Domāju, šis pasākums mums izdevās, jo, pirmkārt paši jaunieši varēja parādīt sevi, uzņemt viesus. Manuprāt, tā ir liela atbildība visu organizēt un uzņemt viesus. Gribētu teikt, ka tas bija Ērgļu jauniešu gada pasākums.
Lai rakstītu projektus, tika nodibināta biedrība "Laiks – Tagad". Ne vienmēr ir iespējams rakstīt projektus kā pašvaldības iestādei, tāpēc tika nodibināta biedrība. Šī mērķa vadīti kopā ar sporta pasākumu organizatoru Aldi Jēkabsonu to nodibinājām un uzrakstījām četrus projektus – jaunatnes starptautisko programmu aģentūras projektu, Madonas novada pašvaldības bērnu un jauniešu nometņu projektu, Madonas novada sociālās jomas projektu un NVO iniciatīvu projektu.
Projekti ir lielisks instruments, lai piesaistītu un iegādātos inventāru, arī finansiālais atbalsts ir ļoti nozīmīgs. Gribas dot cilvēkiem pašu labāko un interesantāko. Projekti ir lieliska iespēja.
Madonas novada pašvaldība sniedz lielu atbalstu. Te tiek domāts par bērniem un jauniešiem. Ir izstrādāta jaunatnes politika, un tā ir tāda, lai būtu pieejama ikvienam jaunietim. Katrā novada pagastā ir izveidots šāds centriņš, un, manā skatījumā, tā ir ļoti liela vērtība. Tāpat Madonas novada pašvaldība ļoti atbalsta projektus un sniedz šīs iespējas. Tas ir fantastiski, ka var realizēt ne tikai pašvaldības idejas un ieceres, bet arī iedzīvotāju. Šāds centrs ir atvērts jebkuram – darīt to, kas nepieciešams. Protams, katrā vietā ir savas iespējas, savas lietas, kas ir atzīstamas un veiksmīgas.
Veicot jebkuru darbu, ir svarīga komanda, to es ļoti augstu vērtēju. Man ir brīnišķīga komanda tepat Ērgļos un lieliski kolēģi visā Madonas novadā. Inga Strazdiņa ir lielisks atbalsts mums, jaunatnes darbiniekiem. Paldies arī ģimenei par atbalstu un sapratni.

– Kur gūstat spēku ikdienā turpināt un iepriecināt ar jaunām idejām bērnus un jauniešus?
– Man ir fantastiski draugi un kolosāla ģimene, kas atbalsta. Lielāko motivāciju un spēku sniedz darbs ar sevi. Katra situācija man ir kā mācību stunda. Ja tādu nebūtu, nebūtu arī izaugsmes. Katrs notikums ļauj sasparoties un darīt labāk. Tā ir ticība sev un Dievam. Mēs katrs zemes virsū esam nākuši ar kādu savu misiju, mērķi, dēļ kā mēs to darām.
Mani ļoti iedvesmo mācības, kurās tiek satikti kolēģi no visas Latvijas. Padalāmies pieredzē, izrunājamies. Tu saproti, ka neesi viens, un tas dod lielisku sajūtu.

03.11.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px