Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Šoreiz reģistrēts mazāks donoru skaits

ZANE BIKOVSKA

Autors • 30.10.2023.

Šoreiz reģistrēts mazāks donoru skaits
Burtu lielums

19. oktobrī Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā tika aizvadīta kārtējā Donoru diena, šajā gadā — desmitā. Parasti mūsu puses iedzīvotāji vienmēr izcēlušies ar gana lielu aktivitāti, taču šajā reizē tika reģistrēts mazāk donoru — četrdesmit divi.

Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles vadītāja Ināra Čerņavska pastāsta, ka no atnākušajiem četrdesmit septiņiem cilvēkiem pieci tika noraidīti, savukārt pirmreizējo donoru šoreiz nebija.
– Jāteic, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem mēnešiem, donoru skaits ir samazinājies. Rudens ir laiks, kad aktivizējas dažādi vīrusi, un varbūt tas ir iemesls, kāpēc daudzi neierodas ziedot asinis. Bet, ja nav pirmreizējo donoru, jāsecina, ka viņi vēl nav saņēmušies. Par donoru var būt ikviens, sākot no astoņpadsmit gadu vecuma un svarā ne mazāk par piecdesmit kilogramiem. Pirmreizējiem donoriem, kad viņi ierodas uz asins ziedošanu, tiek noteikta gan asinsgrupa, gan hemoglobīna līmenis, savukārt atkārtotajiem donoriem hemoglobīnu pārbauda pirms katras asins ziedošanas reizes. Ja ir pietiekams hemoglobīna līmenis, pietiekams svars un atbilstošs veselības stāvoklis, tie, kuri vēl ne reizi nav ziedojuši asinis, varētu pamēģināt, kā tas ir. Pat ja šie cilvēki nodod asinis divreiz gadā, tas būtu ļoti labi un ārkārtīgi palīdzētu slimniekiem. Nav vēl izgudroti tādi medikamenti, kas izpilda asins funkcijas, un galvenā no tām ir skābekļa pārnese audiem, – skaidro Ināra Čerņavska.
Novembrī Valsts asinsdonoru centra darbinieki dosies izbraukumos uz vairākiem Madonas novada pagastiem – 7. novembrī uz Kalsnavu, 13. novembrī uz Cesvaini, kā arī uz Varakļāniem 16. novembrī, savukārt Madonā asinis atkal varēs ziedot 23. novembrī.
– Krusttēva un onkuļa pierunāta, nolēmu viņiem pievienoties. Ir laba sajūta, ka vari kādam palīdzēt tik vienkāršā veidā. Ziedot asinis sāku jau no astoņpadsmit gadu vecuma, bet ir bijuši īsāki un arī ļoti lieli pārtraukumi, tāpēc nekāda lielā stāsta nav. Asinis ziedojusi esmu vien kādas četrdesmit reizes, un saņēmusi arī medaļas par to. Mammas abi brāļi arī bija donori, ziedoja asinis regulāri četras reizes gadā divdesmit līdz trīsdesmit gadu garumā. Tagad daudziem vecums klāt vai veselība neļauj. Liekas, ka agrāk donoru kustībā vairāk iesaistījās darba vietas, mācību iestādes (tehnikumi), deva transportu, lai vairāk cilvēku varētu aizbraukt. No sovhoziem un kolhoziem ļaudis veda ar autobusiem. Agrāk centās iesaistīt jauniešus, pēc asins nodošanas deva talonu pusdienām, mājās braucot apmeklējām kādu muzeju – "Brakus" vai brāļu Jurjānu māju. Tagad viss atstāts pašu ziņā. Darba vietās neliedz apmeklēt donoru dienas, bet nekāda īpaša uzrunāšana nenotiek, – savā donora pieredzē, salīdzinot padomju laiku ar mūsdienām dalās Vita no Madonas, piebilstot – toreiz jaunajiem donoriem nebija uzreiz jāziedo 500 mililitru asiņu – varēja arī 250.
– Vispār jau visi donori paši izvēlējās, cik daudz asiņu ziedos. Atminos, ka bija donoru godināšanas pasākumi ar klātiem galdiem, koncertu un balli. Donoriem pasniedza arī medaļas, apliecības un atzinības rakstus, – pastāsta Vita.
Savukārt Laura, kura dzīvo Madonā, bet strādā Gulbenē, bērniņa gaidīšanas laikā uzzinājusi, ka viņai ir reta asinsgrupa, un tas pamudināja spert izšķirošo soli un kļūt par donoru.
– Tiku par to domājusi jau diezgan ilgi, bet vienmēr kaut kas atturēja – šķita, ka nesanāk laika atnākt, nevarēju saņemties. Cenšos asinis ziedot regulāri gan Madonā, gan Gulbenē atkarībā no tā, kurā vietā tobrīd esmu un kā ērtāk. Mana vecmāmiņa savulaik ir bijusi Goda donors un ir ziedojusi asinis arī tiešajā asins pārliešanā. Arī omītei ir reta asinsgrupa, un viņa man bijusi labs piemērs. Būt donoram nav nedz grūti, nedz sarežģīti -tikai jāsaņemas un jādara. Kad vienu reizi šim procesam iziet cauri, tas kļūst par tādu kā darba pienākumu. Piedevām, ja cilvēks asinis nodod vienā un tajā pašā vietā, mediķu personāls nemainās, viņi regulāros donorus atpazīst, ir vienmēr laipni un atsaucīgi. Madonā un Gulbenē ir viens un tas pats mediķu personāls, varu sniegt tikai labākās atsauksmes. Darbiņš tiek padarīts profesionāli un korekti, – atzinīgi saka Laura.

31.10.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px