Pēdējos mēnešos plašsaziņas līdzekļos izskanējusī informācija par Veselības ministrijas (VM) vēlmi uzsākt pašvaldību Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) iestāžu apvienošnas procesu un vienota Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta veidošanu jau septembrī varētu iegūt konkrētākas aprises.
Ministru kabineta rīkojums paredz, ka ar 1. septembri 39 valstī esošās (4 no tām Madonas rajonā) atsevišķās NMP dienesta stacijas tiks apvienotas vienā dienestā ar pieciem reģionālajiem centriem, šobrīt tos plānots izvietot Valmierā, Jelgavā, Kuldīgā, Rīgā, Rēzeknē vai Daugavpilī. Visiem pieciem reģionālajiem dispečerpunktiem vajadzētu spēt efektīvi apkalpot visu valsti, nevis kā ir šobrīd, kad dažādība neļauj ieviest vienotu politiku visā neatliekamās palīdzības sistēmā, jo katra NMP iestāde šobrīd darbojas citādi un tām ir arī dažāds juridiskais statuss.
NMP palīdzības dienesta attīstības pamatnostādnes, kas ir apstiprinātas ar Ministru kabineta 2005. gada 19. jūlija rīkojumu, paredz, ka dienestu nepieciešams izveidot, lai valsts spētu nodrošināt un uzlabot valsts iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu kvalitāti. Pēc VM vadības domām, vienota NMP dienesta izveide uzlabos palīdzības sniegšanas organizāciju, samazinās administratīvos izdevumus, kā arī optimizēs gan cilvēku, gan tehnoloģiskos resursus. Tādā veidā ieguvēji būšot pacienti, kam būs radīta iespēja saņemt savlaicīgu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Vienota dienesta izveide uzlabošot arī NMP darbinieku darba vidi ilgtermiņā, radot lielāku stabilitāti. 2010. gadam ir jāizveido institucionāli, informatīvi un materiāltehniski vienots NMP dienests un jāpalielina brigāžu skaits, kas nodrošinās iedzīvotājiem kvalitatīvu un operatīvu pakalpojumu pieejamību.
Mērķi ir cēli, un arī Eiropas nauda atvēlēta diezgan liela, taču joprojām ir ļoti daudz neskaidru jautājumu, kas šobrīd neļauj ar viennozīmīgu optimismu uztvert kārtējo reformu veselības aprūpes jomā. Iespējams, lielāku skaidrību šajā jautājumā ieviesīs Veselības ministrijas pārstāvju, pašvaldību parstāvju un pašvaldībās darbojošos medicīnas iestāžu vadītāju tikšanās, kas plānota septembra sākumā. Tiesa, kā liecina Madonas rajona padomei izsūtītā Veselības ministrijas valsts sekretāra Armanda Ploriņa vēstule, runāšana vairāk varētu būt par pašvaldību rīcībā esošās nekustamās un kustamās mantas, kas tiek izmantota NMP sniegšanai, īpašuma vai izmantošanas tiesību pārņemšanu.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 21.08.2008.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto